Akıl tutulması yaşıyoruz…

Her yer bitti, şimdi de Uzungöl için HES gündemde.
Aslında bugünün değil, yıllar öncesinin gündemi bu konu; Trabzonspor’a katkı sunsun diye neredeyse yirmi yıl önce gündeme gelmişti. 
O dönem şehrin tüm bileşenleri destek verip, siyasi parti il başkanları da bu kararın altına imza atmış, ancak ÇED Raporu dahi alınmasına rağmen yöre halkının tepkisiyle iş bozulmuştu.

*
Aradan geçen sürede HES’i herkes hafızasından sildi attı.

*
Zira, her ne hikmetse “seçimin hemen ardından”, tam da 1 Nisan’da şaka gibi’ HES düşünülen alana şantiye kuruldu ve çalışma başlatıldı.
Bu işin içinde Trabzonspor olsun veya olmasın -Hisselerin yüzde 90’ını Trabzonspor sattı- Uzungül’ü besleyen Solaklı Vadisi’nde böyle bir akıl tutulmasını hayata geçirmek vahşetten başka bir şey değildir.

*
O yerleşkede başka HES’lerin olduğunu savunanlar olacaktır elbette, onlara da şu hatırlatmayı yapalım; o santraller turistik değeri olan alanda değiller, yani “korunan alanda” değiller.

Doğal sit alanı yakınına yapılacak yeni bir HES’in jeolojik sorunlar getirecek olmasının yanı sıra, son yıllarda mevzuatta yapılan düzenlemeler ile önceki yıllarda açılan santrallerden çok daha zararlı sonuçlar doğabileceğini de konunun hakimi isimler bas bas bağırıyor.

*
Bölgenin sadece ülkeye değil, tüm dünyaya açılan gurur yüzü destinasyonu olan Uzungöl’ü besleyen Solaklı Vadisi’nde böyle bir işi destekleyip birilerinin cüzdanını şişirmesi için bu katliama izin verilmemelidir. 

HES yatırımı ile kazanılacak getiri, Uzungöl’de turizmin baltalanması ile meydana gelecek götürüden binlerce kat fazla olacaktır.
Bunları hesap edip, bu yanlıştan vazgeçilmelidir.

*
İlle de, “HES yapacağız Uzungöl’e kıyacağız.” diyorsanız gölün suyunu da kurutun tam olsun.

İşi eksik bırakmayın.