Fizyotem Tıp Merkezi Başhekimi Uzman Dr. Kürşat Topal, 61saat.com'a  özel açıklamalarda bulundu.

Trabzon’un kendi alanında hizmet veren tek özel kuruluşu olan ve günde 500’den fazla hastaya tedavi imkanı sunan Fizyotem, Ortahisar İlçesi İskenderpaşa Mahallesi Gençoğlu Sokakta bulunan binasında hizmete devam ediyor.

TRABZON’DA TEK KURULUŞ

Yaklaşık 15 yıl önce Trabzon’da kurulan Fizyotem 2015 yılından itibaren yeni müstakil binasında Ktü dolmuş durağının hemen arkasında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında hizmet vermektedir.Fizyotem Tıp Merkezi Başhekimi Uzman Doktor M.Kürşat TOPAL merkez hakkında yaptığı bilgilendirmede;''Trabzon’da bizim gibi özel bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında hizmet veren Tıp Merkezi bulunmamaktadır. Bu alanda tekiz. Özellikle spesifik olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanı ile  ilgiliyiz. Bu alanda hizmet vermekteyiz. Bize gelen hastalar; bel fıtığı, boyun fıtığı, çeşitli kas sistemi ve iskelet ağrıları, menüsküs  yaralanmaları, bağ yaralanmaları,fibromiyalji,diz ağrıları,omuz ağrıları gibi şikayetler sonucunda müracaat etmektedir. Bunun haricinde nörolojik problemlerle de ilgileniyoruz. Hasta inme sonrası(felç) rehabilitasyonu, parkinson rehabilitasyonu,serebral palsi rehabilitasyonu ve buna benzer bir çok hastalık türünde hastalarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

ALANINDA UZMAN EKİP VE GELİŞMİŞ EKİPMANLAR

Fizyotem’de günün gelişen koşullarına ve teknolojisine göre ekipmanlar bulunduğunu ifade eden Dr. Topal, alanında uzman personelimizle hastalarımıza  en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını ifade etti.

Topal, “Bizde fiziksel rehabilitasyon hekimleri haricinde 14 tane fizyoterapist çalıştırıyor. Oldukça yüksek bir sayı. 30 tane çalışan fizik tedavi tekniker arkadaşımız var. Hemşire arkadaşlarımız var. Laboratuvar ve röntgende çalışan arkadaşlarımız var.Ayrıca bünyemizde özel eğitim gerektiren hastalarımız için  2 tane Ergoterapist  ve kilo problemlerini gidermek ve fizik tedaviye de yardımcı olmak için Diyetisyen bölümlerimiz de bulunmaktadır.Uzman kadromuzla Türkiye'nin sayılı merkezlerinden bir tanesiyiz.

TÜRKİYE’DE SAYILI YERDE VAR

Her türlü fiziksel tıp ajanı bizde mevcut. Bunun haricinde özellikle bel ve boyun fıtıklarında ameliyatsız çözüme ulaştığımız  dekompresyon cihazımız mevcut. Bu cihaz Türkiye’de bir kaç yerde var. Bunun haricinde manyetik alan tedavisi; Magnoterapi dediğimiz cihazımız ile  ağrılarda ve hasarlı doku iyileştirmede oldukça başarı kaydetmekteyiz. Yine felçli hastaların tedavisinde kullandığımız uzay terapi tedavi yöntemimiz var. Bu tedavi yönteminin özellikle çocuk yaş grubunda oldukça etkin ve faydalı olduğunu sıklıkla görüyoruz” dedi.

BÖLGEDE BAŞKA BİR YERDE YOK

Bölgede hatta Karadeniz’de başka bir kurumda olmayan Pelvik Taban Rehabilitasyonunun, Fizyotem’de uygulandığına dikkat çeken Dr. Topal, Pelvik Taban Rehabilitasyonu;'' Bölgemizde başka yok. Hatta belki Karadeniz’de başka yok. İdrar kaçırma olayında çok başarılı bir tedavi yöntemi. Hem cihaz konusunda iyi bir cihazımız var, hem de bununla yetişmiş fizyoterapist arkadaşımız var. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde idrar kaçırmada çok etkin.

Özellikle erişkin yaş gruplarında insanların utandığı çekindiği problem idrar kaçırma. Ama kliniğimizde rahatlıkla bu sorunla baş edebilirler. Hastalarımıza bu konuda yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Başhekim Dr. Topal, Fizyotem’de hasta memnuniyetinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Fiziksel ekipman ve sadece teknoloji olarak değil çalıştırdığımız, bizimle beraber çalışma arkadaşlarımızın da rahatlıkla bölgede en iyi çalışan alanında uzman olduğunu söyleyebilirim. Tedavi oranımız, hasta memnuniyeti oldukça yüksek. Yoğun programımız var. Günde ortalama 500 hastaya tedavi vermekteyiz.” ifadelerini kullandı.

TAMAMLAYICI TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tamamlayıcı tedavi yöntemlerini de sıralayan Başhekim Dr. Topal;Kliniğimizde alternatif tıp yöntemi olarak uygulanan; ozon tedavi, akapuntur, manuel terapi, kuru iğneleme, eklem içi bir takım enjeksiyonlar, PRP enjeksiyonu,proloterapi,nöral terapi,hacamat,sülük tedavisi gibi birçok tedavi yöntemi Uzman doktorlarımız tarafından uygulanmaktadır.Doktorlarımız bu alandaki tedavi yöntemlerini özel eğitimleri ile tamamlamış ve gerekli olan tüm belgeleri sağlamışlardır.Merkezimizde uygulanan medikal masaj yöntemi de profesyonel Teknikerlerimiz tarafından uygulanmakta ve sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi olmaktadır''dedi.

TRABZON VE BÖLGEDE EN SIK GÖRÜLEN RAHATSIZLIKLAR

Trabzon ve bölgede en sık görülen hastalıkları sıralayan Dr. Topal, “Bizim coğrafyada özellikle nem dolayasıyla romatizma hastalıklarına daha fazla rastlıyoruz. Bunun haricinde özellikle kötü kullanıma bağlı olarak bel ve boyun fıtıklarından bahsediyoruz. Sadece coğrafyaya bağlı değil, günümüzün değişen şartları, masa başında geçirilen süreler, daha hareketsiz bir hayat omurga sağlığını olumsuz etkilemekte.

Bu hareketsiz hayatı bozmak isterken, harekete başlıyorlar. Yanlış hareket neticesinde, bağ ve kas hasarı oluşabiliyor. Bu konuda özellikle futbol müsabakaları, basketbol müsabakalarında ya da yanlış yapılan spor uygulamaların da yeterince ısınmadan, bir takım gerilmeleri yapmadan sıklıkla bu tarz rahatsızlıklarla insanlar karşı karşıya kalabiliyorlar” diye konuştu.

TEDAVİ OLMAK İSTEYEN HERKES FİZYOTEM’E BAŞVURABİLİR

Fizyotem’de tedavi olmak için illa sevk gerekmediğine dikkat çeken Dr. Topal, vatandaşların rahatlıkla başvurabileceklerini ifade etti.

Dr. Topal, “Türkiye’deki sağlık zincirinde her hangi bir sevk zinciri yok. İnsanlar istedikleri kuruma, devlet olabilir özel olabilir rahatlıkla başvurabilirler. Yani insanların bize gelmeleri için her hangi bir devlet kurumuna öncelikle gitmeleri gerekmiyor. Yani oradan bir sevkle gelmeleri gerekmiyor.Herhangibir sevke veya yönlendirmeye ihtiyaç duymadan kurumumuza müracaat edip tedavilerini en iyi şekilde alabilirler''dedi.

SİGORTALARLA ANLAŞMALAR VAR

Fizyotem’de çeşitli sigortalarla anlaşmaların bulunduğunu ifade eden Dr. Topal, “Kliniğimiz çok yüksek ücretle çalışan kurum değil. Sigortalarla da çeşitli anlaşmalarımız mevcuttur. Bu anlamda rahatlıkla kliniğimize başvurup gerekli tedavileri en optimal ve gerekli şekilde alabilirler''ifadelerini kullandı.

BEŞİKDÜZÜ’NDEN, OF’A SERVİS AĞI

Çok geniş bir servis ağımız da mevcut olup hastalarımız isterlerse bu servis ağından da istifade edebilirler. Trabzon’un en doğusundan, en batısına kadar yani Of’tan Beşikdüzü’ne kadar servislerimiz mevcuttur. Ayrıca hastalarımıza servisten dolayı her hangi bir ücret talep etmeyip hizmet ağını sağlamaktayız” diye konuştu.