İlk uygulama da ise İspanya ve Portekizden önemli hakemlerin görevlendirildiği görüldü. Uzun yıllar sonra Türkiye liglerinde ilk defa yabancı hakemlerin gorev almaya başladığı ligde ilk uygulama Ankaragücu ile Gaziantep arasında oynanan müsabaka oldu.

Trabzonspor'dan Fenerbahçe'ye Göndermeli Yanıt! Trabzonspor'dan Fenerbahçe'ye Göndermeli Yanıt!

Bu müsabakada ise İspanya Futbol Federasyonundan Mario Melero Lopez VAR hakemi olarak  görev alırken Trabzonlu Fifa Kokartlı Yardımcı Hakem Abdullah Bora Özkara ise Yardımcı VAR hakemi olarak gorev yaptı. TFF yapmış olduğu açıklamada Video Yardımcı Hakemin (VAR) yanında İngilizce iletişim kurabilen başarılı Türk VAR hakemlerine görev vereceğini belirtmişti.

Bu anlamda tarihe geçen ilk maçta Trabzonlu  hakemin tercih edilmesi MHK ve TFF de Trabzonun temsili bakımımdan oldukça önemli bir adım olarak görülüyor. Abdullah Bora Özkara aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde dekan yardımcısı olarak görev yapıyor. MHK nın Trabzonlu hakemlere lig boyunca çok sıcak bakmadığı görülsede profesyonelliğin ön plana çıktığı yabancı hakem uygulamasında kendisini riske atmadığı ve kariyerli hakemleri tercih etmek zorunda kaldığı görüldü.