Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılacağını açıkladı. Bu karar, üniversitelerdeki program kalitesini artırmak amacıyla alındı.

Erol Özvar, bu dönemde üniversitelerdeki program kalitesini artırmaya yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatılması, bu çalışmaların başında geliyor.

Okulun çatısı alevlere teslim oldu, polis Türk bayrağını kurtardı Okulun çatısı alevlere teslim oldu, polis Türk bayrağını kurtardı

Özvar, "Vakıf üniversitelerinde de benzer şekilde, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara geçiş sağlanacak," dedi.

YÖK Başkanı, vakıf üniversitelerinin de bu doğrultuda gelecek yıl için planlama yapmalarını istedi. Geçen yıl, 1308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti. Bu yıl ise, YKS kontenjanlarında önemli bir düşüş yaşanacağı anlamına geliyor.

Özvar ayrıca, bazı programlarda kontenjanları azaltma kararı aldıklarını belirtti.

Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlar bu karar kapsamında yer alıyor.

Editör: Tayyar Safa Sağdıç