HEM GÖZLEM, HEM TETİKLEME! Yerel seçim sonuçları Trabzon özelinde de ülke genelinde de hala tartışılıyor. Ve hala, AK Parti Ortahisar’ı nasıl kaybetti, sebepleri araştırılıyor, CHP Ortahisar’ı nasıl kazandı, nedenleri tartışılıyor.

Şehrin merkezinde birbirine muhalif iki belediyenin olması, bizim gözlemlerimize göre, Ortahisar ilçesinin yararına gelişiyor.

Yani iki belediye, Ortahisar ve Büyükşehir, birbirini tetikliyor. O nasıl oluyor? Elbette hizmet bazında. Büyükşehir ulaşımda hata yapmamaya çalışıyor. Ortahisar, çöp hizmetlerinde çok duyarlı.

Ortahisar, emekliye ucuz çay hizmeti sunacağını söylüyor, Büyükşehir bu hizmeti yerine getiriyor. Ortahisar sosyal belediyecilik diyor, Büyükşehir bu alanda adımları ile kendini gösteriyor. Büyükşehir kültür hizmetleri planlıyor, Ortahisar siyasi toplantılar ile alanında uzman kişileri şehre getirip halkla buluşturuyor.

Ve her iki belediye başkanı da kalabalıkların katıldığı bütün etkinliklere, bu etkinliği kimin yaptığına bakmadan katılıyor ve yan yana fotoğraf veriyor. Ortahisar, kurban alanı yapıyor. Büyükşehir, bu alana bayram süresince ücretsiz yolcu taşıyacağını ilan ediyor. Kısacası, iki belediye arasındaki rekabetten şehir kazanıyor. Bize göre de bu çok iyi oluyor. Ortahisar’ı Büyükşehir, Büyükşehir’i Ortahisar tetikliyor. SONUNDA ODA PATLADI! Leyla Kalaycı Yavuz, AK Parti teşkilatının en çalışkan isimlerinden biriydi. Özellikle sosyal yardımları çok iyi organize ediyordu. Bu nedenle de Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu onu belediyeye aldı.

Belediyede de sendika yönetimine girdi. Varoş semtlerin Leyla Ablası... Her kapıyı çalıyor.

Herkesin derdini dinliyor, çözüm de buluyor. AK Parti’nin şehrin arka sokaklarındaki gücü. Yavuz şu sıralar sabretti ama patladı…

Çok ilginç bir mesaj verdi. Mesajının muhatabı, dostlar meclisine mi, parti teşkilatına mı, belediye yönetimi mi..?

Hoşgörülü Leyla Ablamızı sinirlendirdiler. Bakın ne dedi...

“Hakkımda bilinmesi gereken en önemli şey... Ne kadar üzerime oynanırsa oynansın, ben asla duruşumdan taviz vermem!.. Ama bu tutumun uğruna da... "bana ağır konuş" diye yalvaran zihniyetleri mağdur etmem... Önce sabırla dinler, konuşma sırası bana gelince sadece tebessüm ederim, belki tavırları beni en ağır cümlelere tahrik eder ama... Yüzümdeki o umursamaz gülüş, anlayana yeter..!”

Politik Güğüm - 21 Haziran 2024 Politik Güğüm - 21 Haziran 2024
JANDARMA YAYLALARI DENETLİYOR Şu sıralar yaylalardaki kaçak yapılan betonlaşma herkesin dikkatini çekiyor. Jandarmaya gelen ihbarlar da bir hayli fazlalaştı.

Güvenlik birimleri yaylalarda devriye gezmeye başladı. Kaçak yapılar tespit ediliyor. Edilmesi de lazım.

Özellikle doğu bölgesi ilçelerine ait yaylalarda bu konuda tam bir karmaşa var.

Jandarma ekiplerinin tespitleri umarız sonucuna ulaşır yoksa yine imar barışı ile her şey eskisi gibi mi olur? Takip edip göreceğiz.

SAHNE PERFORMANSI MÜKEMMEL...! Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın bir becerisine de şahit olduk.

Kaya’nın deyimi ile: “Maçkalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğimizi ziyaretimizde bir söz vermiştim. Bu akşam Şef Ünal Özel yönetimindeki Türk Halk Müziği Korosu’nun ‘Ozanlar ve Deyişler’ konserinde sözümü yerine getirdim. Çok sevdiğim türkülerden biri olan Zülfü Livaneli’ye ait ‘Ömür Dediğin’ türküsünü seslendirdim.”

Kaya’nın sahne performansı alkışlıktı. Sahnede, koro arkasında, kendi mikrofonu önünde, ‘Ömür Dediğin’ türküsünü bize göre iyi seslendirdi. Sizin kanaatiniz de önemli.  Dinleyin kararınızı verin...
GECE 19'DAN SONRA ULAŞIM! Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüsleri akşam 19:00’dan sonra Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi haricinde hizmet vermiyor iddiası var. Bu nedenle de öğrencilerimiz ilçe ve merkezdeki yurtlardan kent merkezine ulaşımda büyük zorluklar yaşıyorlar.

Öğrencilerimiz, derslerden arta kalan zamanlarında tiyatro, sinema, konser, etkinlik vb. nedenlerle kent merkezinde olmak istemektedir. İlgililere seslenelim. Etkinliklere katılan öğrenciler barındıkları yurt ya da evlerine nasıl dönecekler?

Akşam saat 19.00’dan sonra otobüs toplu ulaşımı yok! Dolmuş esnafı ayrı telden çalıyor... Bu öğrencilerimiz ne yapmalılar?

Aynı şey Trabzon’da yaşayan yurttaşlar içinde de geçerli. İşinden çıkan, sinemaya, tiyatroya, arkadaşıyla veya ailesiyle yemek yedikten sonra evine dönmek isteyen yurttaşlar nasıl bir yol izleyecek? Dolmuş esnafı, ayakta yolcu almaktan tutunda, duraklardaki yığılmalara ve dolmuş şoförü esnafının iletişim eksikliği vb. birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir.

Bu sorunların çözüm merkezi yurttaşların talepleri ile yöneticilerin ortak çözüm oluşturacağı bir mekanizmadır.

4 bin yıllık tarihi geçmişiyle, Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan, Cumhuriyet'imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği kültür ve sanat kenti Trabzon'umuzun bu denli olumsuzlukları yaşaması çokça üzücüdür.

Bu kenti yöneten yetkililere sesleniyoruz. Toplu taşımada belediye otobüslerinin gece 24:00’e kadar belli saat aralıklarında ve bütün semtlere hizmet vermesi gerekmektedir diye düşünüyoruz. KÖKLÜ İKİ KULÜBÜN VERECEĞİ MESAJ

Olimpiyatta kupa finali... G.Saray-Fener maçının şiddet, hakaret ve başkanlarının karşılıklı suçlamalarının gölgesinde...

Her iki takımın yöneticilerine, her iki takımın taraftarına sesleniyoruz. Futbolu futbol gibi oynayın...

Futbolu futbol gibi izleyin, maç sonrası skor ve sonuç ne olursa olsun kenetlenin. Ve görsün köklü(!) kulüpler denen Fener ve G.Saray kitlesi... Camiası...

Trabzon ve Beşiktaş, futbolun o bildiğimiz, hasret kaldığımız güzelliğini ortaya koysunlar...

Saha dışı güçlerin maçı çığırından çıkaracak hamlelerini boşa çıkarsınlar...

Editör: Tayfun Çöpcü