TRABZON ÜNİVERSİTESİ'NE ATAMA! Şehrimizin ikinci devlet Üniversitesi, Trabzon Üniversitesine bir dekan ataması yapıldı.

Daha önce KTÜ’de görev yapan Prof Dr İsmail Demircioğlu Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi dekanlığına atamıştı.

Ankara’daki bu görevini başaralı bir şekilde sürdüren Demircioğlu geçenlerde Trabzon Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığına atandı. Bu atama, rutin bir atama olarak görülebilir ama Üniversite koridorlarında atama ile ilgili rutin bir değerlendirme yapılmıyor.. 

Önümüzdeki günlerde TÜ rektörlüğüne atama yapılacak. Rektör Emin Aşıkkutlu’nun rektörlükteki görev süresi doluyor. Üniversitenin Eğitim Fakültesi Dekanlığına atanan İsmail Demircioğlu’nun TÜ rektörlüğüne atanabileceği konuşuluyor.

Jandarma ve Sahil Güvenlik akademisi dekanlığı ile dikkat çeken Demircioğlu, Trabzonlu..

TÜ’ye geri dönüşünü rektör olarak atanacak oluşuna bağlayanlar var.

KTÜ’DE REKTÖRLÜK SÜRECİ! 2020 yılında KTÜ rektörlüğüne Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanan Hamdullah Çuvalcı bu görevi Süleyman Baykal’dan teslim almıştı.

Çuvalcı'nın da görev süresi bu yıl doluyor. KTÜ’de de, yeni atanacak rektör kim olacak merakı var.

Politik Güğüm - 6 Haziran 2024 Politik Güğüm - 6 Haziran 2024
Görev süresi boyunca, Rektör Çuvalcı başarılı bir süreç geçirdi. Üniversite koridorlarında genel kanı, Çuvalcı ikinci kez rektör atanacağı şeklinde.

Prof. Hamdullah Çuvalcı’nın rektörlüğünde üniversitede ciddi bir sorun yaşanmadı. Üniversite halk bütünleşmesi eskiye oranla daha iyi oldu.

Üniversite de Trabzon’un sorunları ile ilgili panel v.b etkinlikler yapıldı. Şehirde rektörün başarılı olduğunu dair bir kanaat hakim. Öğrencilerle de sosyal medya üzerinden güzel diyaloglar kuruyor.  Çuvalcı’nın kampüs içinde ciddi bir rakibi yok. Ancak 4 yıl önceki atama sürecinde adaylığını açıklayan Cumhurbaşkanlığı bilim kurulu danışmanlarından Fizik Profesörü Uğur Çevik’in de adaylığı hem kampüste hem Ankara’da seslendiriliyor. VİSCA'NIN BU HALİ...! Trabzonspor’un kupa maçı oynanmış. Beşiktaş kupayı kazanmış. Sahada kupa töreni yapılacak. 

Trabzonsporlu futbolcular soyunma odasına gitmemiş. Hepsi az önce canla başla mücadele ettikleri saha içinde. Kimi çimlere oturmuş. Kimi iki elinin arasına başını almış, üzüntülü..

Kimi de bizim gibi bizden biri Visca gibi. Yedek kulübesine girmiş kimsenin görmesini istemediği bir şekilde gözlerinden yaş geliyor.

Resmen ağlıyor. Kupa finalinin kaybedilişinde herkes her kafadan bir mazeret uyduruyor. Kimi faturayı futbolculara kesiyor.

Kimi, teknik adama. Bu tartışma travması devam edecek. Sokağın her noktasında bu tartışma sürüyor.

Ortada bir başarısızlık varsa, toplum olarak bunun faturasını birine kesme hastalığı da var. Visca’nın maç sonu yedek kulübesindeki bu hali, bizce rol değil. Gerçeğin dışa vuruluşudur.

Hepimiz elbette üzgünüz ama Visca kadar değil... MUMCU'NUN MEDYA BULUŞMASI Görevden alınacak mı? İstifa edecek mi?

Trabzon kamuoyunda sürekli olarak gündem edilen bu sorunun muhatabı AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu. Kimileri çıkıp aleyhinde olur olmadık şeyler söylüyor, kimileri ona rakip olma hazırlığı yapıyor.

Peki o ne diyor, ne yapıyor. Sadece çalışıyor. 

En nihayetinde seçilmiş bir isim değil. Atama ile Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve getirilmiş olmanın verdigi sorumlulukla, diğer il başkanlarının tersine yarın seçim varmış gibi çalışıyor. Ve açık açık da şunu söylüyor, bizi bu makamlara getiren iradeye saygısızlık yapacak bir davranış içinde olmam.

Bu ne demek!

Şu demek.

Birinin öbürünün lafıyla bu makamlara gelinmez ve yine birinin öbürünün lafıyla bu makamlar terk edilmez. 

Yani Mumcu diyor ki:

Reis bize dur diyene kadar bu makamların hakkını vermek bize verdiği sorumluluğun gereğidir, boynumuz da borcudur.  

Aynen bu düsturda yoluna devam ediyor, sahada hiç boşluk bırakmıyor, bir gün şehir hastanesi şantiyesinde, bir gün havalimanı şantiyesinde bir gün belediye başkanlarının yanında bir gün bakanların yanında.

İstifa etmeyeceği kesin ve genel merkezden haber gelene kadar da makamının verdiği sorumluluğu yerine getirmenin gayretinde olacak. Çok makam mevkii merakı olan biri gibi görünmüyor, ve çalışmaya devam ediyor. Dün de Trabzon basınıyla bir araya gelip turizm ile ilgili konuları, sorunları masaya yatıran Mumcu nokta atış yaptı desek yeridir. 

Çünkü toplantıda gazeteciler turizm konusunda ilgili tüm mercilerin sorunlarını çok net bir şekilde biliyor, Mumcu’da dinleyip aynı zamanda çözüm önerilerini de istişare ile defterini not etti.

Yarın itibariyle STK ve Kurumlarlada görüşmeler sağlayarak en acil yaptırımlar için düğmeye basacak. 

Bugüne kadar yapılmayan düşünülmeyen bir hamleydi Mumcu’nun basın ile istişare toplantısı. Çünkü basın tam mecraların sorunlarının tek elde toplandığı herkesin sorunları aktardığı en önemli meslek gurubu.

VALİLİK Mİ BEKLİYOR?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gürkan Üçüncü’yle ilgili bazı kaynaklar, Üçüncü’nün genel sekreterlik koltuğunda umduğunu bulamadığını belirtiyorlar.

Büyükşehir Genel Sekreterliği, etkili bir görev ancak Üçüncü’ye bu görev sanki dar geldi deniyor. 

Belkide koltuğunda gözü olanlar dillendiriyor,  bunu bilemiyoruz. Fakat Üçüncü’nün kapısı hiç ama hiç boş kalmıyor sürekli bir toplantı hali hakim makamında.

Siyasetten gelmesini rağmen hiç siyaset yapmadan uyum içinde görevini yürütüyor. Büyükşehir’e vali yardımcılığından gelen Gürkan Üçüncü, daha aktif bir görev bekliyor diyenlere.  Zaten Üçüncü’nün hedefleri arasında valilik var. Fakat 3 yıl  Büyükşehir’de kesintisiz görev yaptıktan sonra. Başarılı bürokratın 2 yıl daha mevcut görevinde kalması bekleniyor. TRABZON'U HEYECANLANDIRAN HABER Dün gece geç saatlerde bir bilgi kulağımıza geldi. Büyükşehir önceki Belediye başkanı Murat Zorluoğlu, Külliye’ye çıktı.. Zorluoğlu’nun Külliye’ye çıkması dost ziyarete mi yoksa R.Tayyip Erdoğan ile görüşmesi mi veya bir görevlendirme için mi tam doğrulatamadık.

Ancak Külliye koridorlarında görüldüğü kesin deniyor. Uzun zamandan bu yana seçim sonrası Murat Zorluoğlu’nun Trabzon’da siyaseten yaşananları rapor halinde külliyeye sunmak istediği biliniyordu.

Şu anda merkez valiliği görevinde olan Zorluoğlu, bize göre külliye koridorlarında görünmüşse Cumhurbaşkanı ile görüşmüştür diye düşünüyoruz..

Zorluoğlu’nun meclis başkan vekili ile ilgili de flaş hiç beklenmedik önemli bir görevlendirme olabilir, Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Trabzon Fahri Konsolosu Atilla Ataman ile ilgili bu gelişmeyi de teyit edince sizlerle paylaşacağız.

ÖĞRENCİLER BAKANA, KİMİ ÖVDÜ ?

Havayolu ile geldiği Trabzon’da kendisinin kullandığı TOGG ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Bir Türk'ün Gözünden Uzay Yolculuğu” programına katıldı.

İlk Türk Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın yer aldığı program büyük ilgi gördü.

Öğrenciler ile yakından sohbet eden Bakan Kacır, KTÜ Roket Takımının stantında bolca zaman geçirdi.

Dünya çapında derecesi olan roket takımı öğrencileriyle hasbihal eden Bakan Kacır’a biz de kulak misafiri olduk.

Başkan Genç’in de bulunduğu ortamda öğrenciler, Bakan Kacır’a Amerika’ya gidilmesi gerektiğini ve çok masraflı olduğunu söylerken Başkan Genç’in kendilerine bu konuda çok yardımcı olduklarını ifade ettiler.

Öğrencilerin desteklerinden ötürü Başkan Genç’e teşekkür etmesi bizim de dikkatimizi çekti. Başkan Genç’in sözde değil özde katkılarına bir kez daha şahit olduk. Bakan Kacır da öğrencilerin övgü dolu söylerinden dolayı Başkan Genç’e teşekkür etti.

Editör: Tayfun Çöpcü