Fenerbahçe oyuna müthiş süratli başladı ve dakika 1’de Kruse’nun şok gölü ile öne geçti. Neye uğradığını şaşıran Trabzonspor’daki panik akıllara zarardı, kimin ne yaptığı ve ne oynadığı inanın hiç belli değildi!

Şoku uzun süre üzerinden atamayan Trabzonspor’un imdadına dakika 15’de Sörloth yetişti. Beraberlik golü eğer erken gelmeseydi bordo-mavililer ikinci golü kalesinde görebilir ve çok farklı şeyler olabilirdi. Beraberlik golünden sonra toparlanan Trabzonspor ani çıkışlarla Fenerbahçe’nin kalesine gitti ve Novak’ın harika kafa golüyle de öne geçti. 2-1 Hatta ilk yarının sonlarına doğru Sörloth’un kafa şutu direkte patladı, fark açılabilirdi.

İlk yarının geneline baktığımızda oyunu oynayan Fenerbahçe idi, golleri atan Trabzonspor’du dersek yanlış bir şey söylememiş oluruz. Fenerbahçe organize oynadığından bordo-mavililer defansında sürekli açıklar verdi. Rakibi sağlı-sollu geldi. Orta sahada da dirençli kaldılar. Neyse, Pereria’nın zor anlar yaşamasına rağmen, takım arkadaşlarının izlemede kalması da çok ilginçti. Gelelim hakemin performansına, ilk yarıda Ekuban’a yapılan hareket sarı kartlıktı es geçildi. Benzer bir pozisyonda Ndiaye’nin yaptığı affedilmedi, sarı verildi. Yani Ali Palabıyık dengeyi kurayım derken, düdüğünü Fenerbahçe lehine çaldığı konusunda hem fikirdik. Kaleci Uğurcan Çakır’ın da hakkını yemeyelim. Muriç ve Tolga’nın net gol pozisyonlarını engelledi ve takımını ipten alan isim oldu.

Trabzonspor ikinci yarıya, Yusuf Sarı’nın yerine yeni transfer Guilme’yi alarak başladı. Guilme yetenekli bir oyuncu, ilk kez oynadığı için panik halleydi ama ilerleyen dakikalarda ben bu takımın banko ismi olacağım dedirtti.

Şimdi gelelim asıl konuya. Trabzonspor defansı evlere şenlik. Bu bölgeye yapılan iki yabancı takviye verimli olursa fırtına, daha derli toplu oynayacak diyorum. Aksi, halde Trabzon çok gol atar, gol de yer. Yanılıyor muyum? Evet, Hüseyin Çimşir’in performansı ile ilgili olarak da tabi ki söyleyeceklerimiz var. Kendi evinde hücum futbol oynatıyor, doğruyu da yapıyor, fakat dengeli oynatmalı takımını. Yani, üçüncü bölge ile birinci bölge arasındaki açık, baş ağrıtabilir. Trabzonspor’un Fenerbahçe maçları çok önemlidir, sonuca baktığımızda Hüseyin Çimşir kazandığı için rüştünü ispat etmiştir diyorum, başka da bir şey demiyorum.

Trabzonspor’un Fenerbahçe galibiyeti, şampiyonluk yolunda çok önemliydi, kazandı ve harika bir işe imza attılar. Puanı 38’e çıktı, bir maçı da eksik. Malatya’yı da yendiklerinde 41 olurlar ve ligin zirvesine oturabilirler.

Ben Trabzonspor’un, Fenerbahçe galibiyeti ile önünün çok açıldığını düşünüyorum. Yıllar sonra da şampiyonluk için umut ışığı bu kadar aydınlık olmamıştı diyorum. NOKTA