Suçlamalar bitmiyor! TikTok şimdi de fazla enerji harcadığı için gündemde

Norveç merkezli mühimmat üreticisi Nammo, TikTok'un Norveç'teki veri merkezinin bölgedeki enerjiyi çok fazla kullandığı için üretimlerinin yavaşladığını açıkladı. TikTok, son zamanlarda Çin hükümetiyle veri paylaşımı iddiaları nedeniyle baskı altında kalmıştı ve şimdi de fazla enerji tüketimi nedeniyle eleştiriliyor.

Nammo, Avrupa'nın en büyük mühimmat üreticilerinden biri olarak, TikTok'un Norveç'in başkenti Oslo yakınlarındaki Raufoss kasabasında kurduğu veri depolama merkezinin bölgedeki tüm yedek elektriği kullandığını belirtiyor. Şirket, TikTok veri merkezinin taşınmasını veya bölgeye ek bir elektrik santralı inşa edilmesini talep ediyor.

Nammo'nun CEO'su Morten Brandtzaeg, top mermilerine olan talebin normalden 15 kat daha fazla olduğunu ve Avrupa'nın mühimmat endüstrisinin Ukrayna'nın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yeni fabrikalara 2 milyar euro yatırım yapması gerektiğini belirtiyor. Bazı tahminlere göre Ukrayna, günde 6 bin ila 7 bin top mermisi kullanıyor ve mühimmat sıkıntısı yaşıyor.

Brandtzaeg, Çinli bir şirketin, Avrupa'nın en büyük savunma şirketlerinden birinin büyümesini durdurmasının tesadüf olmadığını düşünüyor.

Editör: Çağrı Aktaş