Akçaabat, turizmin önemine vurgu yaparak ve yerel kültürü tanıtarak Turizm Haftası'nı coşkuyla kutladı. Belediye tarafından düzenlenen etkinliklerle şehre, turizmin değeri anlatıldı.

Etkinliklerin başlangıcı olarak, Akçaabat Belediyesi Halk Oyunları ekipleri İstiklal Caddesi'nin trafiğe kapatılan kısmında halkla iç içe horon oynadı. Horonun ardından, ilçe protokolünün katılımıyla İstiklal Caddesi'nden başlayarak Atatürk Parkı'na kadar davul zurna eşliğinde bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe Akçaabat Kaymakamı Yusuf Cankatar ile Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim başta olmak üzere siyasiler ve vatandaşlar katıldı. Minik oyuncular, ellerinde taşıdıkları dövizlerle turizmin önemine dikkat çektiler. Dövizlerde, 'Turizm bacasız sanayidir', 'Turisti kazanan geleceği kazanır', 'Turizm kalkınmanın lokomotifidir' ve 'Turizmde önceliğimiz turiste saygı' gibi mesajlar yer aldı.

İstiklal Caddesi'nden başlayan yürüyüş, Atatürk Parkı'nda sona erdi.

AKÇAABAT'TA YÖRESEL HALI SERGİSİ AÇILDI

Akçaabat, Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında bir dizi etkinlikle adından söz ettirdi. Bu etkinliklerden biri de Akçaabat Belediyesi halı dokuma kursundaki kursiyerlerin dokuduğu halılardan oluşan sergi açılışıydı. Akçaabat Atatürk Parkı'nda gerçekleşen sergi açılışına İlçe Kaymakamı Yusuf Cankatar, ilçe belediye başkanı Osman Nuri Ekim, siyasiler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı. Sergi açılışında konuşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat'ın kültür, sanat ve turizm şehri olarak adını dünyaya duyurduğunu belirterek, turizmin şehir için önemine vurgu yaptı. Ekim, “Bizler Akçaabat’ın geleceğini turizmde görüyor ve turizm ana başlığı altında yatırımlarımızı ve faaliyetlerimizi hayata geçiriyoruz. Turizm haftasını idrak ettiğimiz bu günlerde de Akçaabat’ımızın turizm açısından tanınırlığını ön plana çıkarmak şehrimizin turizmine katkıda bulunmak ve turizm başlığı açısından farkındalık yaratmak için İlçemizde coşkulu ve görkemli bir program tertip etmek istedik. Bu vesileyle turizme kazandırdığımız İstiklal Caddesinde Akçaabat horon ekibi eşliğinde halkımızın ve turizm acentelerinin katılımı ile kortej yürüyüşü tertipledik. Ardından Atatürk Parkında bir sergi açılışı yaptık. Bu sergide sergilenen yöresel halıları yine Belediyemiz ve Halk Eğitim Merkezimiz işbirliğinde açtığımız kurslara katılan kursiyerlerimiz dokudu. Yani el emeği göz nuru tamamen yerli ve milli ürünlerin olduğu sergiyi açmış olduk. Ayrıca burada halılarımızın satışı da yapılabilecek. Bu vesileyle 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftasını tebrik ediyor; turizm sezonunun ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz açısından bereketli geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Sergi, protokol mensuplarının açılış kurdelesini kesmesiyle halka açıldı.

ZİRVEDE VALİLER BULUŞMASI...! ZİRVEDE VALİLER BULUŞMASI...!

Atatürk Parkında bulunan turizm bürosunda açılan Yöresel Halı Sergisi hafta içi her gün açık olacak ve herkes tarafından ziyaret edilebilecek.

TURİZM HAFTASI KUTLAMALARI LAHANA ÇORBASI İKRAMIYLA TAÇLANDIRILDI

Akçaabat Belediyesi, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği etkinliklerin son ayağında, halka yöresel lezzetlerden biri olan lahana çorbası ikramında bulundu. Atatürk Parkı'nda gerçekleşen etkinlikte, Kaymakam Yusuf Cankatar ve Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, vatandaşlara lahana çorbası ikramında bulundular.

Turizm Haftası etkinlikleri boyunca Akçaabat Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerin sona erdiği bu anlamlı günün ardından, halk oyunları ekipleri halkla iç içe horon oynayarak etkinliği coşkuyla sonlandırdılar.

Editör: Serkan Kılınç