Lider Trabzonspor’un bileği bükülmüyor…

Her şeyden önce uzun süre sonra lider bir takım deplasmanda, nasıl oynanması gerekiyorsa Trabzonspor o şekilde oynadı. Abdullah Avcı maçtan önce her söylediğini maçta öğrencilerine yaptırırken, oyuncu değişiklikleriyle de skoru koruma konusunda üzerimize düşeni yaptı. Bordo Mavililer sahasında oldukça baskın bir futbol oynayan Fatih Karagümrük deplasmanın da da akıllı bir oyunla galip gelip hem havayı hem de 3 puanı yakalayarak Liderlik koltuğundaki yerini sağlamlaştırdı ve puan farkını korudu.

Neresinden bakarsanız bakın, Trabzonspor için çok zor bir maçtı. Fatih Karagümrük, ligin iyi futbol oynayan, iyi mücadele eden ekiplerinden biri. Rakiplerin puan kaybettiği, Lider Bordo Mavililerin kazandığı bir periyotta, zorlu deplasmanda camia maçtan mutlak galibiyet bekliyordu. Çünkü deplasman beraberliğine bile artık tahammüller kalmadı. Abdullah Avcı puan farkını devre arasına kadar korumak istiyor ve hatta açabildiği kadar açmak. Bu baskı altında sahasında hiç yenilmeyen bir rakibe karşı, karşılaşma öncesi akıllara ‘Bu kadar stres altında Trabzonspor bu deplasmanda kazanır mı?’ diye düşünmeden edemedim. Zor ama imkansız değil di. Kısacası mücadelesi ve çekişmesi ile Trabzonspor için bir ‘kırılma maçı’ daha. Gerçi Abdullah Avcı’nın da gecen hafta dediği gibi bundan sonraki her maç bir eşik bir kırılma maçı.

Maçtan önce olduğu gibi maçtan sonra da çok gündemde kalacak bir 90 dakika izledik. İlk 14 hafta alınan sonuçlar ve puan tablosundaki durumları, iki takımın da bu yıl şampiyonluk konusunda çok iddialı olduğunu gösteriyor. Mübala yapmıyorum Fatih Karagümrük oynadığı futbolla şampiyonluk adaylarımdan biri bana göre. Ama bakalım nefesleri nereye kadar yetecek. Bu maç Lider Trabzonspor hakkında bize bundan sonraki süreçte daha net bilgiler verdi. Avcı’nın Fatih Karagümrük karşısındaki oyun planında ev sahibi takım genelde topa sahip olan taraftı. Genelde baskılı oynayan Trabzonspor bu defa kapanan rakibinin karşısında set oyununu ustalıkla becerdi. Trabzonspor alışılmış şekilde oyuna önde baskıyla başlasaydı bu Fatih Karagümrük’ün lehine olurdu. İki tarafın da oyun planlarını, mücadeleyi kazanmaktan çok kaybetmeme üzerine kurulmuştu. Çünkü Karşılaşma öncesi ne Trabzonspor ne de Fatih Karagümrük beraberliğe üzülmezlerdi. Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı tecrübesini konuşturarak sabırlı oyunla bu zor deplasmandan 3 puanı almasını bildi. Bu takım doğru oyun, doğru 11’ler ve doğru hamleler ile hedefe yürüyor.

Bu karşılaşmada çok önemli eksiklerini yine çok özel oyuncularının üstün performanslarıyla telafi etmesini bilen bir Trabzonspor izledik. Djaniny’in penaltısı ile skoru yakalayan sonrasında kaptan Abdülkadir Ömür'ün kilidi açan golü ile deplasmanda istediğimizi aldık. Bu oyun ve golle Abdulkadir Ömür adeta yükselişine devam edeceğinin ilan etti. Böylesi bir haftada kazanma iradesi göstermek hedeflenen şampiyonluk için çok önemliydi. Ağlayarak çıktığı maçtan artık alkışlanarak çıkan bir genç kaptanın hikayesi de var Trabzonspor da. Bu karşılaşmalardan iyi oyun değil skor beklendiği için Avcı son 7. maçında da galip gelerek rakipleriyle mesafesini korumanın mutluluğu ile önümüzdeki maçın planlarına başlamış gibi bitirdi karşılaşmayı.

Ligin ikinci yarısında daha sert ve çekişmeli karşılaşmalar bizi bekliyor. Avrupa kupası maçları bitecek takımlar tüm konsantrasyonunu lige verecek. Türkiye Kupası başlayacak ve ligin altı özelikle kızışacak. O yüzden eksik bölgelere takviyeler bir an önce yapılmalı. En az formda 16 oyuncumuz olmalı. Ayrıca cifte kupa neden olmasın çok mu hayalciyim…