banner1609

Başkan Zorluoğlu, Trabzon turizminin talepleri ve sorunlarını 61saat'e açıkladı!

AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi bugün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Trabzon Valisi ismail Ustaoğlu’nun ilerleyen saatlerde katıldığı toplantıda Trabzon turizminin talepleri ve sorunları masaya yatırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu toplantıda konuşulan konularla ilgili 61saat'e önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Zorluoğlu, Trabzon turizminin talepleri ve sorunlarını 61saat'e açıkladı!
banner1592

KÜLTÜR MERKEZİ YAPILACAK


Toplantıyla ilgili 61saat.com'a konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu çok verimli bir toplantı gerçekleştirildiğini belinrterek, 
Bakan beyle görüşme yaptık.  Kültür Merkezi ve Kütüphaneyi tek bir projede bakan beye ilettim. Dedim ki, “Sayın Bakanım, Türkiye’de Kültür Bakanlığının Kültür Merkezi olmayan ender şehirlerinden bir tanesi Trabzon. Hamamizade artık bu yükü kaldıramıyor. Ya siz ya da ikimiz Kültür Merkezini hayata geçirmemiz lazım” 
Bir de Trabzon’da ciddi bir Ortaokul ve Lise çocukları için Kütüphane problemi var. 
Biz şimdi proje çalışması başlatıyoruz. Kültür merkezi belki Kütüphane aynı alanda. 
 Yeri biz bakacağız. Daha onun vaktine var. Avam projeyi yapıp onun programa alınmasını sağlamak istiyoruz. Önümüzdeki yıl da yapımını yapmak istiyoruz” dedi. 

SÜMELA MANASTIRI'NIN UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE ALINMASI

Sümela Manastırının UNESCO’nun kalıcı Dünya Mirası Listesine alınması için çalışma başlatacaklarını kaydeden Zorluoğlu, “Sümela Manastırı UNESCO’nun geçici dünya mirası listesinde. Bizim Sümela Manastırı da yanlış hatırlamıyorsam 2000’li yılların başında geçici listeye kondu. Esas kıymetli olan, esas zengin ülkelerin, batılı turistlerin dikkate aldığı liste geçici liste değil. Türkiye’den kalıcı listeye en son 2018 yılında Göbekli Tepe alındı. 
Bizim şehir olarak ciddi bir çalışma yaparak Sümela Manastırının geçmişini, bugününü yarını, neden önemli olduğunu belgeleriyle, hocalarıyla, bilimsel çalışmaları ortaya koymamız gerekiyor.
Kültür Bakanlığının Türkiye’den bunu teklif edip gidip Fransa’da Unesco’da çalışmalar yapmamız gerekiyor. Kültür Bakanımız “2022 olabilir” dedi. 
Ben ondan şunu istedim. 
Belediye olarak liderliğini yapalım ama Kültür Bakanlığı bu süreçle ilgili yöntem konusunda tecrübelerini bize aktarsın, yol göstersin. Kısa zamanda yol mesafe alalım, size önerelim, siz de UNESCO’ya. Bunda mutabık kaldık. 
Kalıcı miras listesine Sümela’nın dahil edilmesi demek, bugün hasretini çektiğimiz turistin çeşitlenmesi konusunda bize avantaj sağlar. Batılı, Uzakdoğulu turistler bu listeler bakarak kültürel gezileri yapıyorlar. Buda büyükşehir önderliğinde yapmamız gereken çalışma, bunun da startını veriyoruz” dedi. 


TRABZON’DA SERTİFİKASYON İÇİN BAŞVURU ÇOK AZ

Karadeniz’de sertifikasyon konusunda ilgilinin çok az olduğuna dikkat çeken Başkan Zorluoğlu, “Sertifikasyon meselesi. Bizden Karadeniz’den ve Trabzon’dan çok az müracaat olmuş. “Bu sertifikasyon olmadan bu sene kaliteli turist veya turist bulma şansınız yok. Gelenlerde burada hastalanırsa ciddi sorun oluşturur”
Oda bizden istedi ki yerelde bu sertifikasyon konusunda otel ve restoranlar gereken müracaatları yapsın, sertifika alsınlar. 
Bu sadece pandemi dönemiyle ilgili değil, bundan sonra da sertifika almış turizm tesisleri çok daha güvenilir tesis olarak ön plana çıkacak” dedi. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor” diye konuştu. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kısa Çalışma Ödeneğinin turizm tesisleri için uzatılması isteği ile ilgili de konuşan Başkan Zorluoğlu, “Kısa çalışma ödenieğginin uzatılmasını arz ettik. O da bir bütün olarak bunun Maliye Bakanlığının değerlendirmesinde olduğunu söyledi” dedi. 

TÜRK HAVA YOLLARININ, KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN DOĞRUDAN UÇUŞ.. 

Türk Hava Yollarının, Körfez Ülkelerinden doğrudan Trabzon’a uçuş yapmasını istediklerini kaydeden Zorluoğlu, bu sene Ajans marifetiyle Karadeniz’e reklam ve tanıtım için ağırlık verileceğine işaret etti. 
Zorluoğlu, “Türk Hava Yolları ile körfez ülkelerinden doğrudan uçuşun Trabzon’a gelmesini istedik. O konuda milletvekilleriyle hep beraber çalışma yapacağız. 

KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN KARADENİZ’İN TANITIMINA AĞIRLIK

Ajans marifetiyle Karadeniz’e yönelik reklam ve tanıtıma ağırlık vereceklerini söyledi. Normalde o ajansı planlananın çok altında kaynak gidecek ama oradan tanıtıma ağırlık verilecek. Bir oran veremedi şu anda şu kadar kişi gelir gider ama ne olursa olsun bunun için mücadele ettiklerini ifade etti. Bizde yerelde bu çabalara güç vererek bu seneyi sıfır olarak geçirmek istemiyoruz. Geçersene olmasa kadar belli bir oranda yabancı yerli turistin gelmesini amaçlıyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
takım taraftarı 1 ay önce

Sayın Başkanım siz istediğiniz kadar çırpının sayın Reis ki bente akp ye oy veriyorum trabzonu yatırım konusunda silmiş. Bunu sizde biliyorsunuz bu da 2011 den sonra tam resmileşmişdir. Ara sıra şöyle sıradan bazı şeyler yapılıyor oda göz boyama. Bizim vekiller zaten vasıfsız hiç ama hicbir etkisi söz hakkı olmayan kişilerdir. Bölgenin en büyük en önemli şehri olan trabzon en az hatta hiçbir yatırım almıyor buda en az 10 yıldır devam ediyor. Isterseniz bir kaç söz verilip de rafa kaldıran proje söyleyim size Çömlekçi değirmendere Boztepe sanayi sitesi tabakhane kentsel dönüşümler Şehir hastanesi Havaalanı Raylı sistem demiryolu sizin söylediğiniz Büyük oyun parkı bunlar sadece birkaç danesi bunun yanında sürmene için hastane zira mevcut hastane hem yetersiz hemte tam bir toprak kayması erozyon yerinde birte sürmene askeri üstte ya hayalmış bir kaç gemi gelip şov yapıldı ve buda bitti.

Avatar
Baskan 1 ay önce

TRABZON gibi kültür sanat kentinin ve müthiş tarihi olan bir kentin bı denli tarihe kültüre sanata burun kıvırması anlaşılır gibi değil.. koskoca imparatorluk yaşamış fethedilmiş Yavuzlar Fatihler gelmiş geçmiş... çok daha fazlası yapılması lazım..

Avatar
Takım 1 ay önce

Siyaset takım teraftarı benzemez. Sev sevme yalan de dolan de hatta demogoji de ülkenin çıkarı ülkeyi yöneten kurumlara kim hakime yani Erdoğan ile. Dış tehlike daha büyük olanlar daha prova dünyada ki... Amasız fakatsız 2023 oyum Erdoğan ile... Gerisi hikaye...