banner2032

27.03.2020, 10:22

Çok ama çok geç kaldık 

Dünya büyük bir sınavdan geçiyor, öyle böyle bir sınav değil.

Paranın hiçbir kıymetinin olmadığı, dermanı bulunamayan bir veba, bir salgın, lanet olası bir virüs ile başımız büyük bir dertte.

Ben büyük sıkıntılar krizler ekonomik darlıklar veya tartışmalar sonrası hep ‘“Sağlık olsun’ gerisini bir şekil hallederiz şükrümüzü bilelim yeter” derdim.

Bazıları “Tamam da para olmayınca stres stres olunca da sağlık olmuyor” derdi.

Hadi şimdi buyurun.

Nasıl bir bela ile karşı karşıyayız, işimiz Allah’a kaldı.

En büyük kozumuz virüse yakalanmamak!

Evet Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şeffaf bir şekilde bilgi paylaşımında başırılı, uykusuz kalıyor, ölen her vakaya içi yanıyor, gözleri doluyor, ama ya ihmalleri görmezden geldikleri, ya da geç kaldıkları gibi bir ihtimal hiç mi yok?

O kadar çok yanlış var ki, hata var ki, ihmal var ki, boş konuşma var ki, denecek o kadar söz var ki, yazılacak o kadar yazı ama insan diyor ki bu günlerde susalım.

Birlik olalım, kaosa izin vermeyelim, şu belayı başımızdan millet olarak sağlıkla sıhhatle atlatalım.

Sonrasında denecek çok şey var, ama neye yarar ki.

Canlar yittikten, ömürler bittikten, ihmaller yüzünden ocaklar söndükten sonra.

Geçen bir paylaşım gördüm, her gün yüzlerce vaka ile karşılaşan sağlık çalışanlarına test yapılamazken futbol kulüplerine toplu testin manası ne?

İçim cız etti. 

Gerçekse çok acı vahim ve ayıp.

Böyle mi alkışlıyoruz bizler sağlık çalışanlarını. 

Haklarını helal edecekler mi sanıyorsunuz bizlere?

Trabzon’da ihmalin boyutlarını görmezden gelinenleri, susulanları, uyarılara rağmen ‘Ne yapabiliriz ki’ deyip kenara çekilenleri, almayın dediğimiz umrecileri, gurbetçileri göz göre göre bile bile şehre alanları, şimdi yazmayacağız.

Şimdi bunun sırası değil.

Durum çok ciddi ve artış hızla ilerliyor. 

Bilim adamı değilim ama neyin ne olduğunu da çıplak gözle görmek çok mümkün.

Herkes ne yaptığını biliyor, kimse de Trabzon’da mucize yarattığını sanmasın.

Önce milletin kendisi, sonra da onları göremeyen yakalayamayan, veya görmezden gelenler bu işi buraya getirdi.

Herkes işini yapsın. Başından beri bu işin şakası yok.. 


ŞEHİRLERDE VAKA SAYISININ AÇIKLANMAMASININ EN BARİZ ÖRNEĞİ GURBETÇİLER

“Şehirlerde neden vaka sayısı açıklanmıyor?” diye soruyor bir çok kişi. 

Burada aslında iki seçenek var.

Birincisi “şehirlerde vaka sayısı açıklansın, insanlar korksun evlerine çekilsin”

İkincisi ise “Şehirlerde vaka sayısı açıklanırken, insanlar evlerine çekilmek yerine farklı illere göç ederler” korkusu var.  Bu da işin boyutunu arttırır endişesi hakim…

İkinci seçeceğin en bariz örneği İtalya. İtalya’da ilk vakalar şehir şehir açıklandığında o  illerde ki kişiler farklı kentlere göç ederek virüsten kurtulacağını sandı. Ancak enfekte olan bir çok kişi farklı illere kaçınca Koronvirüs ülkenin bütününe yayıldı.

Şimdi bizde durum nedir tam bilmediğimiz için bunların hangisinin gerçekleşebilir olduğunu bilmiyoruz?


Aslında ikinci seçeceğin en bariz örneği yurt dışında yaşayan gurbetçiler. Bulundukları ülkede Koronavirüsün yayılması sonrasında Türkiye’ye dönüş yaptılar ve virüsü de beraberlerinde getirdiler. 

Trabzon’da yaşanan ilk ölüm Fransa’dan gelen gurbetçi bir kadın olduğunu da unutmayalım.

Aynı durum büyük kentler içinde geçerli olursa Trabzon gibi bir çok Anadolu kentinde vaka sayısı patlama yaşanabileceği gerçeği önümüzde duruyor. 


HANGİ HASTANEYE GİDECEĞİNİ BİLMELİ

Ancak burada şu uyarıyı yapmakta fayda var. 

İnsanlar kendi şehrinde ne olup bitiyor en azından verilebilir ölçüde bilmeli, öğrenmeli. Normal hastalar hangi hastaneye gideceğini öğrenmeli.

Ve ayrıca hala kendinden şüphe eden vatandaş ne yapacağını bilmiyor.

Normal hastalar korkudan hasteneye gitmiyor. 


Yarasa gibi olduk sesin geldiği yerden kaçıyoruz. Görmeden hareket ediyoruz.

Bence Türkiye’ye virüs belasını göz göre göre bulaştıran 2 önemli grup var. 


VİRÜSÜ YAYAN 2 GRUP

1.Grup gurbetçiler ve yurt dışındaki vatandaşlardır. 

Bu insanlar Türkiye ilk etapta etapta bazı ülkelere kapıları kapatınca, kapıların kapanmadığı Yunanistan İsviçre gibi ülkelerden aktarma yaparak ülkeye giriş yaptılar. Kimi tatile gitmişti, kimi durumun vehametini görüp gurbetçi olarak yaşadığı ülkeden risksiz gördüğü memleketine kaçış yapmıştı.

Bir vatandaş aktarıyor ‘Konsolosluğu aradım, ne yapayım İtalya’da kaldım” dedim, cevabı ‘Kapıların kapanmadığı bir ülkeye uçun oradan gelin Türkiye’ye giriş yapın’ oldu. Bu şekilde yapan vatandaşların bazıları ise ne yazık ki ülkeye girişte kapıların kapandığı ve virüsün yayılışının durdurulamadığı ülkeden geldiğini sakladı. 14 gün karantina kuralını çiğnedi ve sonuç bu…

Yani biz bile bile göz göre göre aldık bu virüsü içimize.

Tabi ki Umre’ye giden vatandaşlarımız. Kaçarak gelip izole olmak karantinaya girmek yerine ses çıkarmadan, kendilerinden bir gün sonra gelenlerin karantinaya alındığını bile bile aramızda dolaşan dini vecibelerini yerine getirmiş Müslüman din kardeşlerimiz.

Maalesef bu iki grubun temasları sonrası artan binlerce vaka.

Evet test sayısı arttıkça vaka sayımızda artacak, çünkü vurdumduymazlığımız devam ediyor, Çünkü Trabzon sokaklarında hala başı boş maskesiz öksüren hapşıran ‘Bize bişe olmaz’ diyen insan profili var. Ve tüm Türkiye’de durum ne yazık ki aynı.

Sağlık çalışanlarını hiç sormayın, kim bilir bir çoğu kendine test yaptırmaktan korkuyordur. Bu arada otellerini açan Trabzonlu iş adamlarımız ve işletme sahiplerimize teşekkür ediyorum.

Başından beri diyorum bir sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli, ama maalesef ülke ekonomik olarak buna hazır olmadığı için! yapamıyoruz.

Devletin en yetkili makamları evde kalın diye bas bas bağırırken kamu, yerel yönetimler, esnaf özel sektör ve daha birçok alanda milyonlar sokakta.

Hadi Trabzon’u geçin, İstanbul’da bir günde toplu taşıma araçları kaç kişiyi taşıyor bugünlerde, ona bakın, aldığımız tedbirlerin ne kadar işe yarayacağını sokağa çıkma yasağının neden gerekli olduğunu çok iyi anlarsınız. 

Öyle evde kalın demekle olmaz bu işler. İşin ekonomik boyutuna hiç girmiyorum, Allah esnafın yardımcısı olsun, Allah iş dünyasının yardımcısı olsun. Çok ama çok kötü bir tablo ile karşı karşıyayız. 


TRABZON, KÖTÜNÜN İYİSİ… 

Gelelim Trabzon’a, yine bir çok kötünün iyisi Trabzon, belediyeler gayretli, kamu kurumları tetikte.

Valilik, Belediye, Emniyet, Sağlık İl Müdürlüğü koordineli. 

Ama şu hastaneleri artık ayırın, 2 kişinin öldüğü 22 korona vakasının yakınlarının, onlara bakan sağlık görevlilerinin olduğu bir hastanede bazı poliklinik hizmetlerini vermek ne kadar mantıklı.

Allah herkesin yardımcısı olsun, lütfen evde kalmaya devam edin, etrafınızı sürekli uyarın, bana bişey olmaz demeyin, tedbiri elden bırakmayın, öyle sokakların zombilerle dolacağını falan da zannetmeyin.

Birbirinize saygılı olun. Çalışın, gezin, temiz hava alın ama izolasyonu, sosyal mesafeyi 14 kuralı unutmayın.

Yaşlılarımıza saygılı olun, bayramda ellerini öpmeye yüzünüz olsun, ve varsa ulaşamadığınız, yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz 155-112 numaralara bildirin, olmadı bizlere ulaşın.  
Bu günleri hep birlikte atlatacağız.

Günün sözü: 

Felaketin başlıca kaynağı
ölçüsüz arzularımızdır
Diyojen

Yorumlar (9)
ts61 1 yıl önce
si̇z oğlunuzu kardeşi̇ni̇zi̇ veya anne babanizi sokakta birakabi̇li̇rmi̇si̇ni̇z ? devlet de kendi̇ vatandaşini sokakta di̇şarda bi̇rakamaz.. bu i̇şi̇n taki̇bi̇ daha i̇yi̇ olabi̇li̇rdi̇ dah organi̇ze olabi̇li̇rdi̇k ama bunu sadece devletten sivil kurum ve kuruluşlardan beklemekte çok mantiksiz .. halk olarak kuralara uymak zorundayiz ama takmiyoruz. mi̇llet çocugunu sabah kapiya saliyor akşam karanliginda eve aliyor normalmi̇ş gi̇bi̇ davraniyor .. böyle olmaz sokağa cikma yasaği ciktigini farz edeli̇m daha fazla ki̇şi̇ sokaga cikar sirf bakin görun ben ciktim muhabbeti̇ne .. normal hastalar hangi̇ hastaneye gi̇decek bunun aciklanmasi gerekli̇ çoluk çocuk var hami̇le olan var çogu ki̇şi̇ nere gi̇decek bi̇li̇yor...
Kanfe 1 yıl önce
Dediklerinin bir çoğuna katılıyorum lakin suçu ilk önce kendimizde bulmalıyız. Etrafima baktığımda özellikle gençlerin bana bir şey olmaz mantığıyla hareket ediyor. Hastalık yaşlıları vuruyor diyorlar ama asıl tehlike gençler. Çünkü gençler dışarıda dolaştıkca farkında olmadan veya farkında olarak hastalık taşıyorlar. Bir de Türkiye'de bir olay olduğunda işin uzmanından çok uzman olmayan kişilerin uzmanmis gibi yorum yapmaları. Şuan siyasi görüş değil eleştiri değil birlikte bu sorunu nasıl atlatırız üzerine kafa yormaliyiz. Herkes elini taşın altına koymalı
siyaset yapmak 1 yıl önce
bazen diyorum ki bu şehrin yönetim kadrosunda olmanoz gerekiyor, bu söyledikleriniz aslında bizim gerçekten düşündüklerimiz yani olması gereken ama malesef bu şehri yönetenler gerçekten bu milletin ne istediğini ve işin nasıl yürümesi gerektiğini anlamıyorlar anlamak istemiyorlar.. biliyorum siyasetsiz bu iş olmaz ama size yakışır bir partide göremiyorum. eminim sizde benimle aynı düşüncedesinizdir.
Hamburg 1 yıl önce
Değerli Erhan bey yazılarınızı çok ilgi ve beğeniyle okuyorum,olaylara bakışınız analizleriniz,tarafsızlığınız,ve en çok cesaretiniz taktire layık,,,keşke yerel basın ve ulusal basında sizler gibi daha çok basın insanı olsaydı
Ekrem zengin 1 yıl önce
İşin Allah cc a kalmışsa onu olmuş bil.
Zeki 1 yıl önce
Erhan bey kaleminize sağlık sizi AYAKTA alkışlıyorum düşünce yapınız ve bizlere sunduğunuz dil yapısı ihtiyari ile sizi çok beğeniyorum
devran 1 yıl önce
bunun birilerini devleti suclamaya gerek yok cikmis bela bir kere ne yapacaksin ne zaman nerden geliyor bunu ne zaman önceden bilemezdi insanlar zaten ortaya cikinca hersey zaten gec olmustu giren cikan coktan oldu burda en büyük tedbir milletin kendisi canini dusunen bunu yapmali yoksa birileri suclu ilan etmek kolaydir 85 milyonu nasil idare edecen herkes kendini idare edecek artik bulasana bulasti gerisi dikkat etsin
Nuri 1 yıl önce
Sn yazar,bir gazeteci olarak Tiski'nin yapılan mülakatı bir ay sonra iptal edip kimse yokken yapılan kura çekimini ne zaman yazmayı düşünüyorsunuz? Bu Trabzon'da olmadı mı, Trabzon'un meselesi değil mi? Gazetecilik yapıyorsanız bunun haber değeri yok mu?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 03:54
Güneş 05:28
Öğle 12:25
İkindi 16:11
Akşam 19:13
Yatsı 20:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23