banner1609
Trabzon meydanına şöyle bir göz attığınızda, özellikle de Trabzon halkının tatile köylere çıktığı bu dönemde, her tarafın tanımadığımız insanlara dolup taştığını görebiliyorsunuz.

Önceleri genelde, bu aylarda gurbetçierin ve Avrupa’dan dev konaklamalalı seyir gemilerinin ettiği şehir artık bir arap şehri görünümünü almış durumda.
Yok yok kesinlikle şikayetçi değilim bu husustan, aksine şehrimizin artık gerçek manada ilgi duyulan bir şehir olması beni gururlandırıp sevindiriyor.
Keşke diyorum Criuse yani seyir gemilerini de kaçırmasaydık.

Keşke zamanında gelen rusları da kaçırmasaydık da, bugün bir italya gibi, bir Fransa gibi olabilseydik turizmde.  
Trabzon’da İnsanların kalitesini tartışan kesimler var, bunlar kaliteli Arap, bunlar zengin Arap bunlar fakir arap, bunlar pis arap…
Turist turistir, haddini, yerini, nerede olduğunu ve nasıl davranacağını bilebildiği müddetçe.
Evet turistte kendini, haddini ve yerini bilecek.

Bizlerde vatandaş olarak, onlara gereken nezaketi göstereceğiz.

Şu anda Trabzon’da tüm sektörler turizmden ekmek yiyor, yasal yiyenler de var gayri yasal yiyenlerde.
Ama şöyle bir gerçek var ki biraz kontrolsüz gidiyoruz.
Kafasına göre işliyor olaylar. Bir kural bir sistem yok.
Her sitenin önü tur araçlarıyla dolu, oteller doluluk oranlarını tamamlayabilmiş değil.


Geçen seneye rağmen daha sorunsuz geçmesine rağmen kurallar, sistem ve kanunlar tam oturtulabilmiş değil.
Ekibimizden bir arkadaşımızın paylaştığı şekilde yazıyorum.

Sera Gölü’nde şöyle güzel bir Akçaabat Köftesi yiyelim dedik, misafirlerimiz doğaya ve Arapların yoğunluğuna bayıldı.
Fakat göl içinde,  kişilik deniz bisikletlerine çoluklu çocuklu 8 kişinin bindiğine şahit olduğumuzda, hayır bu olmamalı dedik.
Hatta hiçbirinde can yeleği olmadığını gördüğümüzde, konuyu haberleştirdik ve yetkililer anında kontrole gitti, yakında ihale olacağını söyledi…
Bugüne kadar neredeydiniz.

Bilmiyor muydunuz yazın burada bir yoğunluk olacağını. Turizme hazırız deyip açıklama yapmasını biliyor sunuz. Bunları neden akıl edip yetiştiremiyor sunuz? Çünkü planlama yok.  

Aynı şekilde Sera Gölü’nde duvar çalışması.

Kardeşim turizm şehri olduk diyorsunuz ya, neden sezonun ortasında duvar çalışmalarına başlıyorsunuz.

Babanızın çiftliği mi bu şehir. Siz sezon nedir turizm nedir, ne zaman başlar ne zaman biter bilmiyor musunuz?

Hem Sera Gölü’nde yapılan duvar. Her ne kadar gerekli olsa da bunu kamuoyuyla paylaşmadan, nasıl olacağını neden böyle olması gerektiğini, bunun bir alternatifi olup olmadığını sormadan etmeden bunu yapma cesaretini kim görüyor kendinde.

Sorumlusu kim. Diyeceksiniz ki bizde sizden bekliyoruz.

Biz nereden bilelim; şehrimizin Bakanı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bile talimatı kimin verdiğini bulamamış.

Karayollarına sorulmuş biz değiliz, DSİ bizim haberimiz yok demiş, Milli Parklar Büyük şehrin bilgisi var demiş, büyük şehir bizimle alakası yok demiş,
Son olarak ise Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Çolak’ın ismi atılmış ortaya. Onun haberi var denilmiş.
Ben demiyorum, Sayın Bakanımıza verilen bilgi bu şekildeymiş.  


Eğer doğru ise ki doğru olma ihtimali yüksek;
Ben size diyeyim eğer Sayın Cengiz Çolak’ın onayı var ise kesinlikle Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş ile birlikte bu iş koordine edilmiştir. İkisinin de onayıyla bu işe başlanmıştır.  

Çünkü şehirde birçok projeyi, yaşanan sorunu bir an önce ortadan kaldırmak için alel acele yapmak isteyen bu iki önemli isim bazen işin sonunun nereye varacağını tahmin edemiyor.

Sosyal sorumluluk nedir, halkın doğaya hassasiyeti nedir, Sera Gölü Trabzon için nedir Türkiye için nedir, o duvara onay verenler bunu bilmiyorlar mı?
Bilseler böyle yapmazdılar, bu şehrin STK’ları ile bir araya gelir görüşler alınır kamuoyuna ortak kararla yapılacak iş açıklanır, kamuoyu ikna edilir ve iş yapılırdı.

Nereden bilsinler Sayın Süleyman Soylu’nun gelip Sera Gölü’nde konaklayacağını.

Sera gölünün etrafında duvarların yükseldiğini görünce kamuoyunun buna tepki göstereceğini hiç mi hesap etmediler.

Bence ettiler de ‘Aman canım yapar geçeriz, bak Reşadiye’yi yaptık geçtik, Kaşüstü’nüde yapar geçerdik te…. Bu da öyle geçer demişlerdir. Şehir öyle bir hal aldı, yapıp geçelim, millet konuşsun. Ama biri gelir öyle herkesin sesini soluğunu keser. Çünkü yanındakiler bile kendisine doğruyu söyleyememişken kendi gözleriyle gördüğü katliamı anında sonlandırır.

Yine şehrimizi düşünen biriyle sohbet ederken dedi ki Trabzon’u yönetenler çağın çok gerisinde,  şehrin gerçek ihtiyacı ne bu ihtiyaçlar hayata geçirilirken hangi hassas dengeler göz önünde bulundurulmalı bilmiyorlar, bilmedikleri gibi sormuyorlar, sormadıkları gibi sonuçlarının ne olacağından da haberleri yok.
Doğa nedir, doğal güzellikler için toplum hassasiyetinde siyasi parti ve ideolojinin etkisinin 0 olduğu bilinmiyor mu? Algı nedir, sosyal medya nedir, sosyal tepki nedir, sosyal ağlardaki zincirleme tepkimelerin doğurduğu sonuçların ülkeyi nasıl ayağa kaldırdığından haberleri var mıdır?
Yaptım oldu mantığı ile bu şehri adeta bir köy mantığı ile yönettiğini zannedenler var.

Şimdi Sera gölündeki o inşaat duracaksa, bu inşaata yapılan masraf, bu inşaat onay verenler tarafından ödetilmelidir.
Milletin parasını tüysüz yetimin hakkını her yerde savunduğunu iddia eden bu şehrin büyük yöneticileri, şimdi bunun bedelini hak eden kişiye ödetmelidir.
Devletin savcılarını da göreve davet ediyorum, burada devleti zarar uğratanlar hakkında yasal merciler harekete geçmelidir.

Şehirde herkes her şeyi kafasına göre yapabiliyor.
Bir işletme leş gibi çöpünü saatinden önce sokağa bırakıp bu şehrin milletini o çirkin görüntüyle muhattap edip pis kokuyu solumasına müsaade ediyor ve bu işletme ceza almadan bunu defalarca yapıyorsa…

Bu şehirde her gün aynı yerde (Baro Binası Meydan İstikameti ve Köprü altı karşısı, İskenderpaşa Camisi Önü) aynı ihlal yaşanıyor da kimsenin umurunda olmuyorsa…  
Bu şehirde, şehrin merkez mahallerinin ana yolları, ana caddelerde günlerce çukurlar aynı şekliyle duruyor da, Yenicuma gibi iki tarihi yapıya giden bir caddenin yolu 1 senedir asfaltlanamıyorken, şehrin yönetenleri bunları bile bile gidip köylere yaylalara beton asfalt döküyorsa…
Bu şehirde devletin denizinden, devletin kumundan, devletin boş arazisinden, kendini kurnaz zannedenler fiş kesip para alıyor, ticaret yapıyor da bu şehri yönetenler bunu bilmelerine rağmen kendilerine yasal tebliğler yapmalarına rağmen araya giren siyasilerin hatırına veya bu kişilerin kendilerine verdiği psikopat ruhlarından korktukları gerekçesiyle o delidir onunla uğraşamayız diyerek bununla ilgili işlem yapmıyorlarsa…

Şehirde mecliste belediye başkanının da olduğu bir esnada bir meclis üyesi ‘Başkanım 2000 metrekare ve üzeri konutlarda ısı pay ölçer kullanılması zorunludur, kullanmayanlara yapı kullanma verilemez suçtur’ dediğinde, başkan bununla ilgili hiçbir yaptırım, araştırma ve soruşturma yapmaması, bu şekilde binalara yapı kullanma vermeye devam ederek suçun üzerini ört bas ediyorsa….

Bu şehrin meydanına yıllardır bir tane Trabzon yazısı yazdırılamıyorsa, Giresun Ordu, Ardahan bunu yapıyor da Trabzon becerip yapamıyor sa bu şehri yönetenler şehri sahipsiz bırakmıştır.
 
Yöneticiler her zaman mantık yolunu seçmelidir ama bizde, duygu, eş dost akraba, o muhalefet o onun adamı bu bunun adamı, bu bizim teşkilattan bu değil, o bana şunu demişti, hakkımda bunu söylemişti… O seçimde buna çalışmıştı, temayülde beni desteklememişti, denilerek yapılacak hizmetler kişiselleştirildiği için Trabzon’umuz hak ettiğini bir türlü alamıyor.

Ne zaman alır derseniz, ne zaman şehir samimi şekilde bir ve beraber olursa o zaman derim ama o da çok ama çok zor.  
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
by bilmiş 3 yıl önce

Merakımdan soruyorum:
1-Tartışılan o duvara ne kadar para harcanmış acaba?
2-Aylardır devam eden çalışmayı denetleyen ancak şimdi "vAllah haberimiz yok" diyen devletin hangi kurumudur?
3-Sayın bakanı Trabzon halkı olarak seviyoruz ancak, yapılan ybir işin sorumlusunun bulunamamış olması karşısında kime ne yapmış, belediye başkanını mı fırçalamış, devleti zarara uğratan karayolları müdürünü görevden mi almış?
Bir not ta benden: Buraya yazıyorum. O duvarı çeşitli gerekçeler ileri sürüp bitirecekler.

Avatar
gölge 3 yıl önce

evet yazı güzel, bunun yanında sera gölü yapılan inşa durmuş durumda. Yüklenici firmanın katoları cihazları orda. Oraya günde milyonlarca turist gidiyor ve o pisliği görüyor. Ya inşa devam etsin etmeyecekse o görüntüyü ortadan kaldırmak için yetkililer neyi bekliyor. Bir cevap yazacak var mı...Gidin Ordu'ya Samsuna bir bakın adamlar nasıl çalışıyor. Biz Trabzon olarak sadece ismimiz büyük o kadar. Kaç yıldır bu şehre civi bile cakılmamıştır. Yazık vAllahi yazık.....

Avatar
Söğütlü 3 yıl önce

Meydandaki işletmelerin çöplerini her gün sokağa yığması ve ceza almaması... bu konu cidden sinirlerini alt üst ediyor. Hatta meydanda kaldırım üstüne park eden araçlar bile oluyor. Velhasılı kelam Trabzonda Çoğu şey eskiye göre düzeldi ama eksiklerimiz çok

Avatar
YILDIZLI 3 yıl önce

Bu zihniyet Yıldızlı yı mahvetti,şimdide gölü öldürüyor.Bu Gümrükçüoğlu'na koca Trabzon'da bir dur diyen yok mudur?Yoksa herkes bir şekilde mi nemalandırılıyor...Resmen Katilliktir bu!!! Denizleri doldur,var olan duble yolu kapat tünel yap,Yıldıziı yı kavşaklarla ucube duvarlarla mahvet,şehir içini harabeye çevir.....Nedir bu be !!!! Beşirli sahilinde binlerce kişi yürüyüş yapıyor,çayını içiyor ne bir ağaç var ne de park yeri.Tuttun Gülcemal projesi adı altında Müteahitlerden hafriyat döküm parası alıp çaka satıyorsun..Var olan yere o paraları harcasaydın sahil cennet olurdu...Git bak İzmit(Kocaeli Belediyesine) sahillere neler yaptı görün ve utanın biraz...

Avatar
Sema 3 yıl önce

İyi mi süleyman bey var

Avatar
Ts 3 yıl önce

Eğer gumrucuoglunu aday yapsınlar bidaha oy yok böyle biline

Avatar
sema yalmanoglu 3 yıl önce

harıka bır yazı olmus sayın yazar.her trabzonlunun gönlünden geçenı yazmışşının
dogup buyudugumuz guzel sehrımız çöplerle kırık tas kaldırımlarla daha bırcok seylerle ugrasıyor.iki beledıyebaskanı var .ama yınede yonetılemıyor..butun arap turıstler ıng.konusuyor.bız.cevap veremıyoruz.gencler kafelerde.nasıl bır sehır olduk.

Avatar
Beril 3 yıl önce

Şimdi bu denize giren insanlardan farklı isimlerde para toplayanlarla ilgili siz yazdiniz basın olarak. Ben defalarca şikayet ettim. Ne değişiyor? Hiç birşey değişmiyor işte. Problem burda şehri yonetenlerin hiçbir şey umurlarinda değil. Kim ne yaparsa yapsın. Birileri deli Dumrul kesiliyor ne valinin ne büyükşehirin umrunda degil. Acayip bişey oldu bu şehir.

banner1615