banner2032

27.02.2020, 09:30

Trabzon'un Kalitesi ve İstanbul...

Yazımın başında kocaman bir teşekkür İstanbul’daki Trabzonlulara etmek istiyorum. Hepsine mi derseniz tabi ki her Trabzonlu, ülkenin her evladı bizim için önemli. 
Fakat hafta başında 24 Şubat’ta Trabzonumuzun kurtuluş gününde bir program vardı.


Karadeniz Spor Adamları ve Kültür Yardımlaşma Derneği’nin programı. 
Trabzon’un Kurtuluşu vesilesi ile 24 Şubat’da İstanbul’un kilit noktalarından bir tanesi olan Ataşehir’de Marriott Asia isimli lüks otelde düzenlendi. 
Derneğin Başkanı Coşkun Demirsoy öylesine profesyonel bir organizasyon yaptı ki: Gerçekten yürekten teşekkürü hak etti. 


Geceye katılan herkes öylesine güzeldi, öylesine şık, içten, ve samimiydi ki: 

Hani şu eski komşuluklar gibi, yan masaya dik dik bakmalar süzmeler değil, gülümseler siz neredensiniz sohbetleri vardı. Güzeldi yani, şıktı bize yakışan gibiydi
.  

Trabzonspor’un e fsane futbolcularından iş insanlarına, doktorlarından avukatlarına, emeklilerinden öğretmenlerine CEO’larına kadar. 
Karadeniz’de yetişmiş çok önemli isimler. 


 

TRABZON’UN GÜCÜ 
Düşünün Milli Takımlar Direktörü Şenol Güneş’inden Türkiye’nin ve tüm dünyadaki karadenizlilerin hayran olduğu Volkan Konak’ından, Yeşilçam’ın en ünlülerinden Kadir İnanır’ından, Türkiye’nin Metropol Kenti İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan, Serdar Bali’sine, Hami Mandıralısına, Lemi Çelik’ine, Ali Kemal Denizci’sine, Necati Özçağlayan’ına Sunay Akın’ına, Adem Kılıç’ına, Seymen Aydın’ına kadar. Hatta Beşiktaş”ın eski antrenörü Abdullah Avcı da oradaydı.
Öylesine değerli, güçlü önemli bir topluluktu ki;

 

Trabzon basını da Trabzon Gazeteciler Cemiyeti  aracılığı ile bu geceye davet edildi. Katılmak isteyen her kurumdan bir kişi bu özel gecede misafir edildi. 
Ve her şeyiyle tadına doyum olmayacak anlar yaşandı. 
Başkan Coşkun Demirsoy geceye davet ettiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun son anda çıkan bir program nedeniyle geceye katılamadığını ama katılmayı çok istediğini belirtince salondaki alkış, 
Herkesin birlik ve dayanışma için kucaklaşmaya geldiği bir ortam. 


Bu kadar keyif aldığımız etkin seçkin ve samimi insanların buluştuğu bir organizasyon daha olur mu, bu ekip ile olur. Karadenizli Sporcular Kültür ve Dayanışma Derneği
(Kas-Der) başta olmak üzere BNU, Trabzon Profesyonel Futbolcular Derneği gibi birçok gönülü STK’nin destek verdiği geliri ile ihtiyaçlı öğrencilere burs imkanı sağlanacak olan geceye katkı veren, gelen, herkese ama herkese Trabzon adına çok ama çok teşekkür ederim. 
Bazı eksikler yok muydu, bazı isimleri de orada görmek istemez miydik. Tabi ki isterdik ama belli ki ya gelmediler ya da davet edilmediler, ama ben tekrar tekrar diyorum ki Trabzon’da siyasetin yapılmayacağı güzel özel bu şehrin evlatlarının,

Ankara’larda İstanbul’larda çirkin göçebe çadırlarında ne düğü belirsiz etlerin ürünlerin satıldığı değil şöyle güzel özel elit bir gecede buluşmasını kaynaşmasını, sonra yağıyla, balıyla, çayıyla, fındığıyla, horonuyla, sanatiylo, sporuyla Sümelası ile Uzungölü ile Sera Gölü ile Atatürk Köşkü ile Ayasofyası ile yaylaları ile denizi ile dolu dolu günlerin organizasyonların olacağı bir buluşmayı öylesine yürekten isterim ki. 

Ama maalesef, maalesef olmayacak, biz birlik beraberliği düşünürken birileri başka hesaplar yaptığı için Trabzon ve özellikle gurbetteki Trabzonlularla Trabzon hiçbir zaman semimi gerçek manada kucaklaşamayacak ve bu kayıkçı kavgalarının kurbanı olmaya devam edecek. 

KÜÇÜK KAVGALAR BÜYÜK İHTİYAÇLARI ÖTELİYOR 
Ne oldu artık Trabzon’un sorunlarını yazmayacak mısınız diyenleri duyar gibiyim. Trabzon’un sorunu demeyelim de ihtiyaçları bellidir. 
Sorun olan ihtiyaçları karşılamayı beceremeyen yönetenler ile isteklerinde ısrar etmeyen yönetilenlerdedir. 
Maalesef bu ihtiyaçları önceki yazılarımızda defalarca yazmamıza rağmen ne ilgili bakanlarımız ne  iktidar ne de muhalefet milletvekilerimiz yeteri kadar ilgil ısrar ve gayret göstermemektedir. 
Bende her yazıda yok Güneyçevre Yolu, yok limanın taşınması, yok raylı sistem gibi aslında şehrin kaderini değiştirecek ama yönetenlerin korkularından dile getiremediği konuları pişirip pişirip önünüze koymaktan gerçekten üzüntü duyuyorum.


Maalesef bazı siyasilerimiz birbirleri ile kavga etmekten asıl amaçlarının Trabzon’a hizmet olduğunu unutmuşlar. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan’a da her şey güllük gülistanlık anlatılıyor, rakamlarla şu kadar milyar yatırım yapıldı Trabzon hak ettiğini fazlasıyla aldı deniliyor. 


Yapılanları küçümsemiyorum dün de AK Parti İl Başkanı Haydar Revi tane tane milyarlık yatırımları saydı ve her zaman taktir ve teşekkür etmişimdir emeği geçenlere ama gerçek ihtiyaçlar önemli, asırlık ihtiyaçların aciliyeti maalesef Sayın Cumhurbaşkanına ısrarla anlatılmıyor söylenemiyor, söylenemiyor.  
Diyeceksiniz ki bakanının yanında bu kadar sorun dururken bir okul müdürünün tayinin tartışanlardan böyle bir vizyon nasıl bekleyeceksin?
Böyle küçük şeylere takılıp kalıyoruz, Cumhurbaşkanı da kesin böyle zırı vırı işlerden bunalmıştır. 


Gerçek sorunlardan yeteri kadar haberdar edilmiyor veya gereken ısrarı baskıyı hissetmiyor. 


Çünkü Ankara’daki Trabzon kendi arasında birlik olmayı beceremiyor ki?
‘Trabzon muhteşem Allah razı olsun çok şey verdiniz’ sözleriyle ihtiyaçlar öteleniyor. 
Düşünün Cumhurbaşkanı gibi teşkilatçı bir adam sadece Şu Ortahisar İlçe Milli Eğitim müdürlüğü atamasında yapılanı duysa sizce neler olur…
Eski bir ilçe başkanı diyor ki ‘Kıyamet kopar’  
Ama duyurulmuyor. 


BİR AÇIĞINIZ MI VAR DA YAZILMASINDAN KORKUYORSUNUZ?

Biz ne yapalım, ne diyelim, kime yazalım. Halk, okuyucu ve bu şehri yönetenler zaten biliyor neyin ne olduğunu. 

Ha birde şu sokak gazetecileri var ya sosyal medyada güya gazetecilik yaptığını zanneden, edepten, ahlaktan, üsluptan, etik gazetecilikten, kurumsallıktan haberleri yok.  Muhabirliğin ne demek olduğunu bilmeden; eline telefon alıp avazı çıktığı kadar bu şehri yönetenlere hakaret edebilirken  şehrin en üst yönetenlerinin ‘Benim hakkımda bir şey yazar, aman yazmasında ne dediyse yapalım, bilgisayarını alalım, telefonunu yenileyelim cebine 3 kuruş da koyalım aman ses etmesin ne istiyorsa verelim’  dediklerini önemine önceliğine bakmadan dikkate aldığı… 


Onlar bu şehri, yönetenlerle el birliği ile düzeltecekler! 

Geçen yine üst düzey bir isim ‘Valla sussun diye ilan veriyoruz, ne yazacağı belli olmuyor, ağzı durmuyor, tehdit de ediyor, açıktan para verdik olmadı, bilgisayar aldık şimdi yine başka bir şey istiyor’ diye maalesef bizim meslekten olduğunu iddia eden birinden bahsederken söze girip ‘Neden veriyorsun ki bir açığın mı varda yazılmasından korkuyorsun’ sorusuyla karşılaştı. 

Cevabı çok acı ve manidardı.

‘Hayır yalan yanlış yazıyorlar, maalesef düzeltme de yapmıyorlar, birde nispet yaparcasına sen bilirsin bu işin yarını var diyorlar’ dedi.Tabi ki bu sohbete şahit olmak bizleri çok yaraladı. 

Bu tür insanlara destek verenlerin Trabzon basınının kalitesini tartışmaya hakları yoktur. Bunu belirteyim. Ve hepsini kastetmiyorum bazı yönetenler de böyle yapıca gerçek emektarların emeği hiç oluyor. 


Siyasetçiler, bürokratlar, yerel yöneticiler ne zaman kendi koltuklarını, kendi hırslarını, kendi düşmanlıklarını ve birine öbürüne yaranma iyi görünme çabaları yerine gerçekten bu şehre ve ülkeye hizmet etmek adına işe koyulurlarsa bu şehir o zaman istediği her şeyi alır.

Yorumlar (6)
Alkışlıyorum 1 yıl önce
İstanbulu bilmem ama Trabzon aynen dediğiniz gibi itlere kurt gibi değer veriliyor kurtlar hiçe sayılıyor ama. Kurt kışı geçirir ama yedigi ayazı asla unutmaz
Ersen küçük 1 yıl önce
Kalemine sağlık kardeşim....
İbrahim köseoğlu 1 yıl önce
AK PARTİYE DESTEKLEMİŞ BİRİ OLARAK. BUGÜNE KADAR SAYIN ESKİ BAKAN BAYRAKTAR.SAYIN İ.IŞL. BAKN. SOYLU VE S.ORT.H. BELD. BŞK. A.M.GENÇ DIŞINDA GÜÇLERİ YETTİĞİNCE BİRŞEYLER TAPALIM DİYEN OLMADI. BAŞTA F. ÖZAK VE O.F.GÜMRÜKÇÜOGLU İSE S. ERDOĞANIN TÜM DESTEĞİNE RAĞMEN ADETA TRB. ÇAĞLAR GERİSİNE TAŞIDI. BÖLG. TRB. SORUNU ULAŞIM. ULŞ. BAKANI ÖZAK PAHALI DİYE KIRK DEREDEN SU GETİREREK G. CEV. YOLUNU YAPMADI. BİRDAHA YAPILMA ŞANSIDA YOK. KANUNİ BUL. DİYE PALAVRA PRJ. İLE TRB. ÖLDÜRDÜ. ŞİMDİDE TRABZON MERKEZİNİ TÜNELLER REZİLLİĞİ İLE TRABZONUN GEÇMİŞİNİ SİLİNMESİNE NEDEN OLDU.O.F.G. İSE BAŞTA GÜLCEMAL PALAVRASIYLA TEAB. İÇ ANADOLU ŞEHRİ YAPTI. ONUNDA S. ERDOĞAN DESTEĞİNE RAĞMEN ADETA TRABZONDAN İNTİKAM ALDILAR. TRABZONA YAPILACAK RUTİN YATIRIMLARI BİLE ENGELLEDİLER. GİDİN DİĞER VİLAYETLERİ GEZİN GÖRÜN. KISACA BU İKİSİ TRABZONU YOK ETTİLER. BİR TRABZONLU OLARAK ONLARA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
dursun 1 yıl önce
siyasiler halka değil belli zümrelere hizmet etmekten vazgeçmedikçe trabzon bir adım ileri gidemez diğer şehirler her türlü sistemini (raylı sistem dolmuş sistemi elektrikli otobüsü vs. anadolunun karasal ikliminde plajlarını... biz denizi bile göremiyoruz artık maalesef nefes almaya bir yer yok
yavuz 1 yıl önce
erhan esaspehlivan cok haklısın bende bi sorun yazmak istiyorum kaşüstü hastanesi cok güzel hastane . ama yolu yok Allah korusun bir dogal afette sel de duvar cökmesinde yok iptal. Allah aşkına o yol hastane yakışıyormu..?
Trabzonlu Hayati dayı 1 yıl önce
Değerli Erhan bey,akparti zihniyeti hep Trabzon üzerinden siyaset yapıp nemalanmıştır,lakin gel görki sıra yatırıma gelince hep Sıradan ve hiçbir ekonomik getirisi olmayan beton yatırımlar,turizimde hatırı sayılır bir konuma gelen şehrimiz Havaalanı dahil dökülüyor,onlar cevre İllere hiç gerek yokken Havaalanları yapıyor,işte bu zihniyetin Şehri Trabzona bakışı
13
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:25
Öğle 12:25
İkindi 16:11
Akşam 19:15
Yatsı 20:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Erzurumspor 35 34
19. Başakşehir 33 33
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Real Madrid 32 70
2. Atletico Madrid 31 70
3. Sevilla 32 67
4. Barcelona 30 65
5. Real Betis 32 49
6. Villarreal 32 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Osasuna 32 40
9. Granada 30 39
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Celta de Vigo 31 38
12. Levante 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 31 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 31 23