banner623

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- Ordu, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Giresun, Artvin ve Bayburt'ta FETÖ'nün darbe girişimi protesto edildi

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

TRABZON (AA) - Fetullahçı Terör Örgütünce (FETÖ) gerçekleştirilen darbe girişimi, Trabzon, Rize, Ordu, Gümüşhane, Bayburt, Artvin ve Giresun'da protesto edildi.

Trabzon'da vatandaşlardan oluşan grup ile AK Parti temsilcileri Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etti.

Trabzon valisi Yücel Yavuz, AK Parti Genel Merkez MKYK üyesi Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu AK Parti İl Başkanı Haydar Revi'nin yanı sıra Trabzon Müftülüğüne bağlı bazı imamlar vakıf ve sivil toplum kuruluşu mensupları ile çok sayıda vatandaş, akşam saatlerinde Atatürk Alanı'ndaki AK Parti Trabzon İl Başkanlığı önünde bir araya geldi.

Burada Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının seslendirdiği marşlarla konser verildi.

Daha sonra İl müftüsü Keramettin Demir ve beraberindeki bir kaç imam, FETÖ'nün darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit düşen vatandaşlarımız için Yasin-i Şerif okuyup ardında dua etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar atan gruptakilerin alandaki bekleyişi devam ediyor.

- Rize

Rize Cumhuriyet Meydanı'nda demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmak için toplanan grup demokrasi nöbetinin 4. gününde de bekleyişlerini yağmur altında sürdürmeye devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına uyan kadın erkek, genç yaşlı binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana sabaha kadar terk etmediği Cumhuriyet Meydanı'nda demokrasi nöbetini sürdürdü.

Meydanda Rize belediyesi tarafından yağan yağmur dolasıyla çadır kuruldu. Yağmura aldırmayan vatandaşlar Türk bayraklarıyla meydana akın etti.

Bazı vatandaşların elinde "İdam istiyoruz. Bir FETÖ miyav dedi, bütün vatan kükredi. Biz ancak rükuda eğiliriz. Rabbim seni korusun" yazılı pankart ve dövizler açtı.

Rize eski Milletvekili Şevki Yılmaz, burada toplanan vatandaşlara yaptığı konuşmada, milletin iradesini devirmeye kalkan hainlerin tarih boyunca hep mağlup olduğu belirterek, "Hep yenildiler. Hep millet kazandı." dedi.

- "Bu darbeler millete ve milletin kalkınmasına yapılıyor"

"İçimizdeki bir avuç maşalar önce 1960 ihtilalini yaptılar. Başbakanlardan rahmetli Adnan Menderes'i bakanlarıyla birlikte astılar." diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"Menderes idam edilmeseydi Türkiye Japonya'yı geçmiş bir ülkeydi. Onun arkasından Türkeş, Erbakan hocam ve diğer siyasi liderlere ihtilal yaptılar. Daha sonra Özal'ı zehirlediler. Türkiye'yi geri bıraktılar. Bu darbeler millete ve milletin kalkınmasına yapılıyor. Türk, Kürt, Sunni ve Alevi de olsan darbe hepimize yapılıyor. Darbe hepimizi yaktı. Şimdi geçti boru pazarı. Adnan Menderesi'i o gün medya yokken yediniz ama Recep Tayyip Erdoğan'ı yedirmeyeceğiz. 80 milyon artık kendine sahip çıkıyor. Bütün dünya birleşse Türkiye'yi kimse yenemez ve geçemez."

Gruptakilere, AK Parti Rize Milletvekilleri Osman Aşkın Bak ve Hikmet Ayar, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı ve bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar atan gruptakilerin alandaki bekleyişi devam ediyor.

- Ordu

Ordu'da çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlardan oluşan grup, ellerinde Türk bayraklarıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı.

Darbe girişimine tepki göstererek FETÖ aleyhine slogan atan grup, daha sonra belediye önünde kurulan platforma gelen din görevlileri tarafından okunan Kuran-ı Kerim'i dinledi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz burada yaptığı konuşmada, 78 milyonun darbe girişimine karşı tek yürek olduğunu belirterek, "Ordu'da da ilin valisi, garnizon komutanı, emniyet müdürü, savcısı, siyasi partileri, sivil toplum örgütleri ve toplumun her kesimi birlik ve beraberlik sergiledi. Bu birlik ve beraberlik sonrasından darbe girişimi tüm yurtta olduğu gibi burada da amacına ulaşamadı. Bu dik duruşu sergileyen ve demokrasiye sahip çıkan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Bu süreçte halkın sergilediği duruşun takdire şayan olduğunu ifade eden Yılmaz, "Bu halk demokrasiye sahip çıkarak belki de ülke tarihinde ilk kez darbeye karşı çıkmıştır. Bu parti ve siyaset meselesi değildir. Bu darbe teşebbüs aşamasında olmasaydı, şimdi bizler burada olamayacaktık. Cumhurbaşkanının otelini tarayan ve basan, TBMM'ye bomba yağdıran bir darbe anlayışının darbe sonrasında neler yapabileceğini sizlerin takdirine bırakıyorum." şeklinde konuştu.

Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin çok badireler atlattığını, bunu da atlatacağına olan inancının tam olduğunu kaydederek, "19 ilçede herkes bir bütün oldu. Tüm siyasi partiler ve STK’lar demokrasiye sahip çıktılar. Halk devletine sahip çıktı. Allah hepinizden razı olsun." diye konuştu.

Öte yandan bir firmaya ait yaklaşık 100 iş makinesi şehir turu attı. Konvoy eşliğinde şehir turu atan ve bu sırada korna çalan araçlara çevredeki vatandaşlar da alkışları ile destek verdi.

Vatandaşların belediye meydanındaki bekleyişleri sürüyor.

- Gümüşhane

Fetullahçı Terör Örgütünce (FETÖ) gerçekleştirilen darbe girişimi, Gümüşhane'de protesto edildi.

Atatürk Caddesi üzerinde demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmak için toplanan vatandaşlar darbe girişimine tepki gösterdi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması, Kur’an tilaveti ve duaların ardından vatandaşlar mehter marşına eşlik etti. Vatandaşlar daha sonra Gümüşhane Belediyesi tarafından alana koyulan dev ekranda "Fetih 1453" filmini izledi.

Vatandaşlara, Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Jandarma Alay Komutanı Cezayir Danışan, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Gümüşhane İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse de ellerinde bayraklarla destek verdi.

Gümüşhane Belediyesi tarafından demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara yiyecek ve içeçek dağıtıldı.

Demokrasi nöbeti tutanlar arasından bulunan küçük bir çocuk babasının elinden aldığı Türk Bayrağını göğsüne bastı bastı. Başka bir çocuk ise edilen dualara ellerini açarak eşlik etti.

- Giresun

Atatürk Meydanında ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan vatandaşlar darbe girişimini sloganlar atarak protesto etti. Daha sonra mehter takımı burada gösteri yaptı.

Protesto gösterisine katılan Giresun Valisi Hasan Karahan, burada yaptığı konuşmada, Giresun'un her zaman hakkın yanında, her zaman milli iradenin arkasında durduğunu söyledi.

"Biz Allah'ın izniyle oyumuzu verdiğimiz adamı başımıza getiririz ve beğenmezsek indiririz, bu kadar, söz milletindir." diyen Karahan, şöyle devam etti.

"Buna kimse müdahale edemez. Böyle kahpeliklerle, yüzümüze gülüp ardımıza dolanmalarla, böyle yumuşak başlılıklarla, böyle ensesine vur lokmasını al numaralarıyla milleti bir şekilde kandırıp, münafıkça en güvendiğin adamları olarak en yakınına kadar sinerek, yılanca gelip de bu milletin liderine, bu milletin Genelkurmay Başkanına, bu milletin Jandarma Genel Komutanına hainlik yapan adamı biz istemiyoruz. Milletimiz ilk andan beri canını siper etti hiçbiri tereddüt etmeden milli iradenin ardında durdu. Biz milletimizin yanındayız, devletimizin emrindeyiz, Cumhurbaşkanımızın yanındayız."

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk ise bu ülkenin, bu devlet kolay kurulmadığını belirterek, "Bu ülke bu topraklar çok badireler atlattı, biz belki de buna benzer, belki bundan daha büyük badireyi Kurtuluş Savaşı'nda yaşadık. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra bu ülkenin yaşadığı en büyük trajediyi, en büyük dram, en büyük saldırı bu hain Fetullahçı, paralelci çetenin bu teröristlerin yaptığı saldırıydı." dedi.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk de milletin ayakta durdukça, liderinin etrafında, başkumandanının etrafında durdukça, hainler amacına ulaşamadığını ve asla ve asla ulaşamayacağını vurguladı.

Allah’ın izniyle bu şer cephesinin, şer kuvvetlerinin emellerinin boşa çıktığını dile getiren Öztürk, "Bu darbe girişimi, alçak girişim boşa çıkmıştır. Bu sizin sayenizde olmuştur. Bu darbecilere öyle bir darbe vurdunuz ki onlar gerektiği şekilde adli mercilerde en ağır cezaya müstahaktırlar ve en ağır cezayı görecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." ifadesini kullandı.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimin iş dünyası olarak kınadıklarını belirterek, "Darbe yapılan ülkeleri hep takip ettik. Her zaman iç savaş, ticaret ve huzur oluşmamıştır. Bu konuda ülkemize yapılacak olan tüm darbelere tüm girişimlere karşı Türk halkı olarak her zaman devletimizin yanındayız." şeklinde konuştu.

AK Parti Giresun İl Başkanı Hasan Ali Tütüncü de Allah’ın izniyle Türkiye'nin bir tarih yazdığına dikkati çekerek, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra bir milletin toplu durdukça neler yapabileceğini sadece bir avuç çete mensubuna değil bütün dünyaya gösterdiğini kaydetti.

Bundan sonra bu ülke üzerinde operasyon yapmak isteyen hiç bir dış mihrabın, halk böyle durdukça asla ve asla emeline ulaşamayacağını vurgulayan Tütüncü, sözlerini şöyle tamamladı.

"İnşallah Allah’ın izniyle ilk darbe girişimini başarıyla savuşturduk, ama bundan sonra çok önemli bir görevimiz var. İçimizde bizi mutlaka provoke etmek isteyenler olacaktır. Bu birliği, beraberliği hazmedemeyen vatan hainleri olacaktır. Hiç bir şekilde, hiçbir olumsuz olaya yer vermeden, mahal vermeden, sağduyuyla birlikte önümüzdeki bu bir haftalık süreci de atlatıp başkomutanımız bize 'evinize dönün' diyene kadar bu meydandan ayrılmayacağız."

Protesto gösterisine Giresun Vali Yardımcıları Yüksel Çelik ve Bekir Demirtaş, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Mürşit Gürel, sivil toplum kuruluşu temsilceleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Görele ilçesinde ise belediye tarafından şehitler için Kur'an-ı Kerim tilaveti düzenlendi. Program sonunda ise vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

- Artvin

Artvin'de valilik önünde demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmak için toplanan yaklaşık 2 bin kişi darbe girişimine tepki gösterdi.

Aralarında Artvin Valisi Muhterem İnce, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç ile kamu kurum ve kuruluşlarının amirlerinin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi ellerinde Türk bayrakları ve darbe karşıtı sloganlar attı.

Burada vatandaşlara hitaben konuşma yapan Val İnce, 15 Temmuz gününden beri hep birlikte meydanlarda olduklarını belirterek, "Devletle millet nasıl beraber olunur bunu sizler çok güzel ispat ettiniz. 15 Temmuz günü milletimize, sizlere, milli irademize ve devletimize karşı bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Bunu çok yakından gördük, izledik ve çok vahim bir şekilde takip ediyoruz. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bütün yapılanlar tasvip edilemez, kabul edilemez." dedi.

"Türkiye Büyük Millet Meclisine yapılan o saldırının sonuçlarını gördük. Meclisimiz büyük bir hasar aldı." diyen Vali İnce, şöyle konuştu:

"O gün orada bulunan iktidarıyla, muhalefetiyle, bütün milletvekilleri sığınaklara kaçmak zorunda kaldılar. Bu yapılan saldırı milletimize yapılmıştır. Bunu böyle bilmeliyiz, bunu böyle okumalıyız. Bakın bunlar başarılı olsaydı bugün hiç birimiz bu meydanlarda yoktu. Dolayısıyla sizlerin bu dik duruşunuz ve bu karşı koyuşunuzla biz bunları püskürttük ve hiçbir zamanda geri gelmemek üzere darbecilere en güzel cevabı verdik."

İnce, birlik ve beraberliğin her zaman devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu birlik ve beraberliğimizi her platformlarda, her şartlarda en güzel şekilde ispat etmeliyiz. Bugün buradaki duruşumuz yarında aynı şekilde, öbür günde aynı şekilde, daha sonraki zamanlarda da aynı şekilde devam etmelidir." şeklinde konuştu.

Daha sonra Kırıkkale ilinde 1981 yılında şehit olan Davut Polat’ın 83 yaşındaki babası Rıza Polat, İstiklal Savaşında ülkenin durumunu ve milletin azmini anlatan duygu yüklü şiir okudu.

- Bayburt

Bayburt'ta Cumhuriyet Caddesi üzerinde yürüyüşe geçen vatandaşlar "Recep Tayyip Erdoğan", "vatan sana canım feda" ve "Feto'ya idam" sloganları atarak Saat Kule Meydanı'ndan geçerek Valilik binası önüne geldi.

Belediye Başkanı Mete Memiş, burada yaptığı konuşmada, cuma günü aziz milletin istikbaline, demokratik hayatına kast ederek, bu ülkenin birliğini bozmak için üç-beş çapulcunun giriştiği paçavra harekatını büyük Türk milletinin şamarlarıyla durdurduğunu söyledi.

FETÖ'nün paçavradan adamlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçek kahramanlarının aziz Türk milletinin yanında olarak o kişileri beş paralık ettiğini belirten Memiş, şunları kaydetti:

"Onları rezil etti. Onları ayak takımı olarak bütün Türkiye'ye ilan etti. Birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü inşallah bozamayacaklar. Başımızda Başkumandanımız, Reisi Cumhurumuz olduğu sürece bozamayacaklar. Bu alçakların karşısında 'biz kefenimizi giydik, yola çıktık' diyen başbakanımız olduğu sürece bozamayacaklar. 'Biz Türkiye Cumhuriyetinin meşru hükümetinin yanındayız' diyen Sayın Doktor Devlet Bahçeli olduğu sürece bozamayacaklar. 'Biz anayasal bir hükümeti bozmaya, anayasal bir hükümeti yıkmaya çalışan bu darbecilerin karşısında, hükümetimizin yanındayız' diyen Kemal Kılıçdaroğlu olduğu sürece bozamayacaklar. Bu ülkenin vatan sever kardeşlerim, Büyük Birlikçi kardeşlerim olduğu sürece, biz bir olduğumuz sürece bunu bozamayacaklar."

Valilik önünde toplanan vatandaşlara Bayburt Belediyesi tarafından Bayburt Gençlik Merkezi ile kentteki bazı derneklerde ücretsiz yiyecek ve içecek hizmeti verildi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479