Sıkıntı neydi biliyor musunuz? Trabzonspor takımı Hamşik’siz oynamayı öğrenmişti fakat Dorukhan’sız oynamayı öğrenememiş olduğunu Kayserispor maçında gördük.

Hikmet Karaman’ın Trabzonspor’un çok iyi analiz etiğini de söylemeliyiz. Dorukhan’ın oynamayacağını bildiğinden Karaman hoca, orta sahada bordo-mavililerin zaaflı olacağını da tahmin etmişti. Birde Nwakaeme ve Visca’ı durdurabilirsem ben bu işi görürüm mantığını da kafasını yerleştirmişti.

Abdülkadir Ömür’ün hastalıktan yeni çıktığını ve fazla verimli olamayacağını da tahmin etmiş Karaman hoca. Üstüne Denswil’in de oynamadığını da görünce ‘tam benlik maçtı’ diye düşündüğü kesindi. Gene Dorukhan’ın yokluğunda Trabzonspor’un kanatları da işlemedi. Corneilus’a da doğal olarak top gitmedi. Bakasetas’da beklenen performansı gösteremedi. Siopis’te... Ahmet Can’da çok acemi oynadı. Trabzonspor takımının yediği iki golde de büyük hataları vardı. Ben olsam Denswil ile başlardım. Abdullah Avcı hoca Trabzonspor-Kayserispor maçındaki ilk yarı performansına gelince, çok düşüktü...

Tham’ın üstün oyununa da hayran kaldım, harika işler yaptı. O kadar güçlüydü ki inanılmazdı ve adeta buldozer gibiydi. Peki, Uğurcan Çakır’ın yediği gollerde hatası var mıydı diye soracak olursanız da ‘yoktu, hayır’ deriz...

Neyse, ikinci yarıya Abdullah Avcı oyuncu değişiklikleri yaparak başladı. Sahanın beratlarıydı. Ahmet Can, Puchacz ve Bakasetas... Denswil, Yusuf Erdoğan ve Djaniny’e umut bağlayan Avcı’nın ‘saldırgan’ oyun planına geçelim taktiğini verdiği sırada Dk 49’da oyuna yeni girenlerin harika organizasyonu ile Visca’nın da golü geldi ve 2-1 oldu.

Dk 55’de Peres’in de bir şutu direkten dönünce Trabzonspor taraftarları iyice havaya girdi. Dk 59’da da Djaniny’in kritik beraberlik golü geldi 2-2 Dk 64’de de Abdülkadir Ömür’ün şutu direkten döndü.

Tam bir geri dönüşüm ve başkalaşım geçiren Trabzonspor’da ilk yarıda saçma sapan işler, ikinci yarıda kesinlikle hiçbir şekilde olmadı. Demek ki neymiş rehavete girmeyecekmişsiniz, rakibinizi de küçümsemeyecekmişsiniz. Her maçı elinizi kolunuzu, sallaya sallaya kazanamayacağınız Kayserispor maçında ortaya çıkmıştır. Ders alınmalıdır.

Trabzonspor’un ilk yarıdaki performansından bahsediyorum. Akıllar başa geldi. İkinci yarıda Trabzonspor, Trabzonspor gibi oynadı. Abdullah Avcı’da yaptığı hatalardan ders çıkarınca kazanan Trabzonspor oldu. Özet budur…

Sonuç olarak, 2-2’den sonra harika bir maç olduğunu da hatırlatmak istiyorum, Tham’ın kaçırdığı inanılır gibi değildi. Ardından Visca’nın kaçırdığı da inanılır gibi değildi. Berat ve Koita da oyuna girdi ve Trabzonspor sahaya tam olarak ağırlığını koydu.

Sonuç olarak, uzatma dakikalarındaki penaltıyı da filelere Nwakaeme gönderdi ve Trabzonspor 0-2 geriye düştüğünü maçı 3-2 kazanmasını bilerek tam bir şampiyon takım gibi işini halletmiş oldu. Helal olsun, tebrikler..