Trabzonspor, Fenerbahçe maçı öncesinde önemli eksikleri vardı. Hamşik, Dorukhan ve Hugo yoktular ama Abdullah Avcı öylesine sağlam bir 11 ile sahaya çıktı ki bu üç önemli oyuncunun yokluğu inanın hiç hissedilmedi bile.

Aslında Trabzonspor maça tempolu başladı İstanbul’da… Bu tempo doğal olarak Fenerbahçelilere ciddi hatalar yaptırdı. Dk 18’de İrfan Can Kahveci, Siopis’in ayağına adeta ölümüne bastı. Zorbay Küçük pozisyonu görmemiş olacak ki, sanki görmesem daha iyi olur düşüncesi de oluşmuştur kafasında… Fakat VAR’dan pozisyonu bir daha izlemesi tavsiyesinde bulununca Zorbay Küçük’de kırmızı kartı zorlana, zorlana da olsa göstermek zorunda kaldığını hissettik.

Dk 22’de Trabzonspor’un beklenen golü geldi. Sahanın yıldızlarından Abdülkadir Ömür, harika pasında topla buluşan Nwakaeme’de golünü attı. 0-1. Bu gol, Trabzonspor’un Fenerbahçe’ye attığı 100’üncü gol olduğunu da hatırlatalım...

İlk yarıda ilginç olan şuydu. Fenerbahçe 10 kişi kaldıktan sonra çok iyi oynadı. Sanki 11 kişi oynuyordu. Aksine Trabzonspor 10 kişi kalmış gibi oynamasıydı.  Dediğimiz anda Dk 35’de Uğurcan Çakır süper bir kurtarış yaptı, Ahmet Can topu çizgiden çıkarttı. Ahmet Can ile Denswil’in performansına gelince kusursuz oynadılar diyebiliriz.

Trabzonspor ikinci yarıya ayağa pas yaparak başladı. Rakibi 10 kişi kalınca hedef ‘rakibimi iyice yorayım ve pozisyon bulayım’ düşüncesine dönüştü. Doğruydu da. 

Ve Trabzonspor’un kanat oyuncuları Visca ve Nwakaeme’nin oyuna daha fazla dahil olmaya başladı. Anlayamadığım Bakasetas ortalıklarda hiç yoktu. Savaşan isim Sİopis idi. Siopis kesinlikle çok iyi bir asker. Büyük katkılar sağlıyor bordo-mavili takıma. Bu Fenerbahçe maçında bir kez daha ortaya çıktı.

Fenerbahçe maçında Trabzonspor’un eksiklerinden biri de topun bir türlü Cornelius ile buluşturulamamasıydı. Avcı hoca bu sorunu çözemedi.

Sahanın iyilerinden Abdulkadir Ömür ve ardından Nwakaeme’in etkili şutları Fenerbahçe’nin bir ara iyice oyundan düşmesine neden oldu. 

Abdullah hoca, Corneilus sorununu onu oyundan alarak çözdü. Yerine Djaniny’i dahil etmesi kesinlikle doğru bir hamleydi. Çünkü Djaniny hızlı ve çabuk bir oyuncu olduğu için hamlesi ekstraydı. 

Asıl konuya gelelim. Dk 71’de Puchacz’nin yaptığı hareket faul olarak değerlendirildi. Aslında hiç alakası yoktu. Kullanılan serbest atışa Zajc dokundu ve skor 1-1 oldu.  Galibiyet için artık saldırıya geçen Trabzonspor’dan Nwakaeme’nin bir şutu direkten döndü. Maçın uzatma dakikalarından Visca ve Koita mutlak goller kaçırdılar.

Sonuç olarak, Trabzonspor süper ligde yıllardır İstanbul’da yenemediği rakibini yine yenemedi ama sonuçta mağlupta olmadı ve bir puanı cebine koymasını bildi. Puanını 67’e çıkaran Trabzonspor şampiyonluk yarışında iki puan kaybetmiş gibi gözükse de bunun hiçbir etkisi yoktur. 

Burada can sıkan olay, Trabzonspor’un 10 kişi kalan rakibi Fenerbahçe’yi yenememesidir. NOKTA.