31 Mart Mahalli İdareler Seçim Sonuçlarının Değerlendirmesi III (Araklı ve Arsin)
Bugün ki yazımda Araklı ve Arsin ilçelerinin 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonuçlarını değerlendirmeye çalıştım. Bu iki ilçede Saadet Partisi’nin ikinci parti olması dikkate değer bir gelişme. Araklı ilçesinde beklenmedik bir durum değildi şüphesiz ancak Arsin özelinin önemli olduğu kanaatindeyim.
2014 Mahalli İdareler Seçimi Araklı İlçesi Sonuçları

Daha önceki yazılarımda ifade ettiğim gibi 2014 Mahalli İdareler Seçimi’nde resmi olarak ittifaklar söz konusu değildi. Seçmen, kendi ittifakını tabanda gerçekleştirdi. AK Parti’ye oy vermek istemeyen seçmen AK Parti’nin karşısındaki en güçlü aday kim ise, güçlü adayın partisine oy verdi. Muhakkak Saadet Partisi’nin Araklı ilçesinde ciddi seçmen kitlesi var. Tablo incelendiğinde partiler arasında oyların ne şekilde kaydığını görebiliyoruz. AK Parti’ye oy vermek istemeyen muhalif seçmenin, AK Parti’nin karşısındaki en güçlü adayın partisine oy verdiğini teyit ediyor bu durum.             

2017 Halk Oylaması Araklı İlçesi Sonuçları 

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin oylamasının yapılmış olduğu 2017 Referandumu’nda Araklı ilçesinde Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne “evet” diyenlerin oranı %85 civarında.

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Araklı İlçesi Sonuçları

 

Cumhur İttifakı’nın ortak adayı Recep Tayyip Erdoğan Araklı ilçesinde %85 civarında bir oy oranına ulaştı. Bu oran 2017 Halk Oylaması sonuçlarını da teyit etmekte. Neredeyse ilçede Cumhur İttifakı aynı oy oranına ulaştı.

2018 Milletvekilliği Seçimi Araklı İlçesi Sonuçları

 

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile aynı anda yapılan Milletvekilliği Seçimi’nin sonuçları değerlendirildiğinde Cumhur İttifakı’nın neredeyse aynı oy oranına ulaşmış olduğu görülmekte. Hem 2017 Referandumu hem de 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde ittifakın oyunun %84 olduğunu biliyoruz.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi Araklı İlçesi Sonuçları

 

Cumhur İttifakı’nın hiçbir seçimde %84’ün altına düşmemesi sebebi ile AK Parti adayı Recep Çebi’nin çok rahat bir şekilde seçimi kazanacağı düşünülüyordu. Her ne kadar Recep Çebi seçimi kazanmış olsa da düşündüğümüz kadar büyük fark olmadı. Ümit Çebi’nin performansı azımsanmayacak bir oy oranına ulaşmasını sağladı. Büyük Birlik Partisi’nin adayı Hamit Baycan %15’in üzerinde bir oy oranına ulaştı. İyi Parti’nin adayı Hasan Suiçmez ise %10 civarında kaldı. Hasan Suiçmez başarılı bir eğitimciydi. Daha önceden MHP saflarındaki çalışmalarını da Trabzon siyasetine ilgi duyan herkes ilgi ile takip etti. İyi Parti Genel Merkezi’nin beklenen havayı oluşturamamış olması %10’un altında kalmasına sebebiyet verdi. 

 Belediye Meclisi sonuçlarında AK Parti %6,5 civarında oy oranını artırdı. Saadet Partisi ise daha düşük bir oy oranında kalabilirdi. Oysa oy oranı %3,5 civarında azaldı. Saadet Partisi daha önceden MHP Araklı İlçe Başkanlığı yapan sonrasında İyi Parti kurucu ilçe başkanı olan Abdülbaki Malkoçoğlu’nun belediye meclisinde aday göstermesi milliyetçi muhafazakar seçmenin oylarının bir nebze konsolide edilmesine olanak sağladı.

2014 Mahalli İdareler Seçimi Arsin İlçesi Sonuçları 

 

 Sıklıkla ifade ettiğim 2014 Mahalli İdareler Seçimi’nde AK Parti’ye oy vermek istemeyen seçmen kitlesinin en güçlü aday etrafında kümelenmesi Arsin ilçesinde de geçerli oldu. MHP %32’ye oy oranına ulaştı. AK Parti %65 civarında oy oranına ulaşmış iken SP ve CHP %2 civarlarında kaldılar.

2017 Halk Oylaması Arsin İlçesi Sonuçları

 

2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin oylandığı referandumda AK Parti ve MHP ortak hareket etmiş ve Arsin ilçesinde geçerli oyların %82,65’ini almıştı. İlçede milliyetçi, mukaddesatçı ve muhafazakar seçmen sayısının göreceli olarak yüksek olması bu sonucun ortaya çıkmasına vesile oldu.

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Arsin İlçesi Sonuçları

2018 yılında yeni sistemin ilk reis-i cumhurunun seçimde ilçede Recep Tayyip Erdoğan %82 civarında, Muharrem İnce %10 civarında ve Meral Akşener de %6 civarında oy oranına ulaştı.

2018 Milletvekilliği Seçimi Araklı İlçesi Sonuçları 

  

Milletvekilliği seçim sonuçlarına göre Cumhur İttifakı ilçede geçerli oyların %82,20’sini aldı. Resmi olarak ittifakların olduğu üç seçim sonucu incelendiğinde Cumhur İttifakı’nın Arsin ilçesinde hiçbir seçimde %82’nin altına düşmediği görülmekte.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi Araklı İlçesi Sonuçları

  

Cumhur İttifakı’nın önceki üç seçimde ulaşmış olduğu oy oranına bakınca AK Parti adayı Muhammet Sait Gürsoy’un seçimi çok rahat kazanacağı vardı ancak Ramis Sungurluoğlu faktörü seçim sonuçları üzerinde etkili oldu. Ramis Bey ilçede çok sevilen bir siyasetçi, iki dönem belediye başkanlığı yaptı. %40 civarında oy oranına ulaştı.

Belediye Meclisi sonuçları değerlendirildiğinde ise Saadet Partisi daha önce MHP’den ilçe başkanlığı yapmış olan Ali Haydar Şengül’ü ilk sıradan belediye meclisine aday gösterdi. Ali Haydar Bey milliyetçi camiada sevilen bir isim. Saadet Partisi bu stratejik hamle ile milliyetçi seçmenin daha fazla sayıda oyunun AK Parti’ye ve İyi Parti’ye gitmesine engel olmuş oldu. Bir başka altı çizilmesi gereken konu ise 2019 Mahalli İdareler Seçimi’ndeki geçerli oylar. Geçerli oy sayısı bir önceki seçime göre %27 civarında arttı. Bu artış da anlamlı.

 İstanbul’u soran okurlarım biraz daha beklemek durumunda kalacaklar zira bir sonraki yazımda Köprübaşı, Sürmene ve Yomra ilçelerini yazmaya çalışacağım. Trabzon’un ilçelerini tamamladıktan sonra genel siyasi konjonktür hakkında yazmaya devam edeceğim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fırtına Kuşu 2 yıl önce

çok iyi tespitler. merakla okuyorum. tebrikler

Avatar
Araklıyım 2 yıl önce

Araklılı vatandaşlar olarak biz Lazokrasiyi destekliyoruz. Ancak tepki oylarının elbette MHP ye gitmesi de bizi sevindirdi. Sonuçta devlet başa kuzgun kreşe demişler.

banner1778