Emekli maaşlarına ek zam yapılacak mı ? 15 milyon emeklinin merakla beklediği sorunun cevabı hala netleşmiş değil. Bir zam olacağı söyleniyor ama yanı sıra Ocak maaşlarına yansımayacağı da belirtiliyor? Şubat maaşlarına yansır mı ? Gerekli yasal değişikliğin yapılması ile birlikte tabi ki yansıya bilir. Ama Öncelikle vekillerimizin tatilden dönmesi lazım.

Yeni yıl dolayısı ile TBMM’si 16 günlük tatile girmişti. Yanlış okumadınız tam 16 gün, Ocak ayının yarısı meclis tatil de geçirdi. Neden? Bir bilen varsa bana da anlatsın. Bu kadar uzun tatile gerek var mı ? Bence hiç yok. 3-4 gün bilemedin en fazla 5 gün tatil yapılır sonra çalışmalara devam edilebilirdi.

Dönelim yine emekli maaşlarına yapılacak olan ek zam’a. Yılbaşın da verilen zamla en düşük emekli maaşı 7500 TL’den 10 bin 500 seviyelerine çıktı. Yeterli mi tabi ki değil. Çarşı pazardaki durumu herkes biliyor. Fiyatların nasıl uçtuğunu insanların yüksek maliyetler dolayısı ile alışveriş yapmaktan nasıl çekindiklerini görülüyor. Henüz yapılan maaş zamları insanların cebine girmeden fiyatlar da güncellemeler bile. Bakın zam yapıldı demiyorum yeni adlandırması ile güncelleme diyorum. Güncellemeler devam edecek, her zaman böyle olmuştur. Anlayamadığım emeklilere ek zam verilmesi konuşun da kılı kırık yarılması, ince hesaplar içine girilmesi ve sonuçta bütçe yetersiz bahanesinin ortaya koyulması. bu zammı verecek olanlar kendilerine sıra gelince zam konusun da hiç bir tereddüt yaşamıyorlar. İstedikleri oran da zamı alıyorlar.

Peki soru şu Milletvekilliği bir iş midir ? Eğer işse emekliliği olmalıdır. Değilse milletvekilinin emekliliği olmamalıdır. Bu konu da acilen bir düzenleme yapılmalıdır.

Önümüzde iki buçuk ay sonra yapılacak olan yerel seçimler var. Emekliler arasın da konuşulan konu ise oy vermenin de bir maliyeti olduğunu. Emekli bu konu da ne diyor “nasıl ki diyorlar bize zam verecekler maliyetleri gündeme getiriyor. Bizde oy kullanmaya gitmek için maliyetlere bakacağız” diyorlar.

Bence en düşük emekli maaşı 14-15 bin seviyelerin de olmalı. Olabilir mi istenince olur istemek önemli. Emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz diye söz verenler bu sözlerini tutmalıdırlar.