Geçtiğimiz hafta sonu dünya, İran'da meydana gelen helikopter kazası ile sarsıldı. Bu kazanın önemi saatler sonra ortaya çıktı. Çünkü kaza yapan helikopterde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı ve üst düzey birkaç yetkili bulunuyordu.

Helikopter kazasında Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekiler hayatını kaybetti. Kötü hava koşullarından dolayı helikopter enkazının bulunması bir hayli uzun sürdü. Enkazın bulunması için İran, bizden de yardım istedi. (Bizim taraftan yapılan açıklama böyle) Bölgeye hemen göz bebeğimiz Akıncı İHA'mız gönderildi.

Akıncı'nın yaptığı çalışma sonrasında helikopter enkazının yeri belirlendi. Ardından Akıncı, görevini başarılı bir şekilde yapmanın verdiği gurur ile üssüne döndü.

Akıncı'nın bu başarısını en başta İran çekemedi (içeridekileri saymıyorum, siz biliyorsunuz). İranlı yetkililer yaptıkları açıklamada helikopter enkazını kendi İHA'larının bulduğunu dile getirdiler ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlediler.

Cumhurbaşkanı Reisi ile birlikte 9 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasında enkazı kim buldu? Bizim Akıncı İHA'mız mı, İran’ın kendi İHA'sı mı?

İran tarafından yapılan bu açıklamalara karşın bizim yetkililerimizin sessiz kalmasına bir anlam veremiyorum. Bu sessizlik akıllara bazı şüpheleri de getirmiyor değil. İran’ın karalayıcı açıklamalarına karşın bizim geniş kapsamlı bir açıklama yapmamız gerekmez miydi? Ama şu ana kadar İran’ın açıklamalarını çürütecek bir açıklama gelmedi. Bu sessizlik iyi değil.

Akıncı enkazı buldu mu? Bulmadı mı? Net bir şekilde açıklanmalı. Bulduysa İran’a karşı sert bir açıklama yapılmalı.

Öte yandan, hafta içi sosyal medyada bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta, İran’ın Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin ölümü üzerine taziyelerini bildiren ülkelerin bayrakları yer alıyordu. Neden bilinmez, bizim bayrağımız bu fotoğrafta yoktu.

Oysa ki biz bir günlük yas bile ilan ettik.

Fotoğrafın sahte olabileceği de aklıma gelmedi değil, bu konuda bir açıklama görmedim, yapıldıysa da ben rastlamadım. Eğer fotoğraf doğruysa ve bizim bayrağımız burada bulunmuyorsa İran yetkilileri büyük bir terbiyesizlik yapmıştır.

Hem yardım isteyeceksin hem de daha sonra Türkiye’yi görmezden geleceksin. Görmezden geldiğin ülke Türkiye Cumhuriyeti, muz cumhuriyeti değil, bu İran’a hatırlatılmalı. Son cümlem yöneticilerimize olsun; bu tür durumlarda sessiz kalmak ülkemizin itibarına zarar veriyor.