Günümüzde artan yakıt fiyatları ve gelişen teknoloji sayesinde otomobil sahipleri tercihlerini elektrikli otomobillerden yana kullanmaya başladılar. Elektrikli otomobiller, fosil yakıtlı otomobillere göre ekonomik anlamda da büyük kolaylık sağlıyor. Son birkaç yıl içinde elektrikli otomobil üretimi önemli oranda artarken, bu konuda liderlik Çinli otomobil üreticilerinin elinde bulunuyor. Tabii bu konuda Avrupa'lı otomobil üreticilerini de yabana atmamak lazım. Özellikle Avrupa Birliği'nin aldığı karar doğrultusunda (2030 yılı itibariyle) tüm birliğe üye olan ülkelerde dizel yakıtlı otomobil üretilmeyecek ve dolayısıyla satılmayacak. Benzin için şimdilik böyle bir karar yok ama onunla ilgili gelişmeler de yaşanabilir, bence biraz daha zaman var.

Elektrikli otomobiller artık trafikte yerini almaya başladı. Başlarda özellikle şarj konusunda otomobil sahiplerinin elektrikli otomobillere bakış açısı oldukça olumsuzdu ama son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde, ülkemizde de şarj istasyonlarının sayısı bir hayli artmış durumda. Birçok firma bu piyasaya girerek elektrikli otomobillerin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Artık herhangi bir çekince kalmamış durumda. Elektrikli otomobil üreticilerinin ise bugünlerde yoğunlaştığı çalışma, ürettikleri otomobillerin menzilinin artırılması. Şu an ortalama bir elektrikli otomobilin yüzde yüz dolu batarya ile 400 ile 500 km arasında değişiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi, elektrikli otomobil üretiminde lider olan Çin’de menzil mesafesinin 1000 km’lere ulaştığı da biliniyor.

Artık şu bir gerçek: Otomobilde gelecek elektrikte, bunun için yerel yönetimler de birkaç yıldır çalışmalara başlamış durumda. Trabzon Büyükşehir Belediyesi de çalışmalara hız verdi. Büyükşehir belediyesi bu konuda ülkemizde belediyeler içinde 3. sırada yer alıyor. Öyle ki birçok belediye çalışmalar yaparken Trabzon Büyükşehir Belediyesinin deneyimlerinden yararlanıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, şarj istasyonu konusuna çok ciddi bir şekilde eğiliyor. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Enerji Şube Müdürlüğü’nün hazırladığı önemli bir proje de var. Birçok şarj istasyonunun içinde bulunduğu, otomobil sahiplerinin araçları şarj olurken, geçen zamanı en iyi şekilde değerlendirebilecekleri geniş kapsamlı istasyonları şehrin belirli noktalarına kurma hazırlığı var. Proje hazır ama tabi projenin hayata geçirilmesi için bazı bürokratik engellerin (izin anlamında) ortadan kalkması gerekiyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, bu önemli projenin yapımı ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde adımlar atacak.