Yaz mevsimi kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Nisan, Mayıs ayları derken Haziran ayı geldi. Haziran ayı demek yazın başlangıcı demek, yaz denilince de akla tabii ki turizm geliyor. Turizm, ülkemizin bacasız sanayisi. Her yıl milyonlarca turist ülkemize gelirken, milyarlarca dolar ve euro da döviz bırakıyor. Son yıllarda ülkemiz turizminin artan değerlerinden biri de Doğu Karadeniz bölgesi, tabii ki Trabzon başta geliyor. Pandemi öncesinde başlayan turizm hareketliliği, pandemi sonrasında da artarak devam etti. Geçtiğimiz yıl sadece Trabzon’a yaklaşık 1 milyon yabancı turist geldi. Turizmdeki bu artışın en önemli faktörü ise Arap turistlerin bölgemizi ve Trabzon’u tercih etmeleri.

Geçmiş yıllarda turizm konusunda fazla tecrübeye sahip olmayan bölge esnafı bazı hataları peş peşe yapınca, gelişen turizme sekte vurulur endişesi yaşanmıştı. Ama en nihayetinde alınan tedbirler, yapılan bilinçlendirme çalışmaları hataları en asgari düzeye indirdi. Bu yıl yaz turizm sezonunda, geçtiğimiz yıla oranla bölgeye ve Trabzon’a gelmesi beklenen yerli ve yabancı turist sayısında büyük bir artış olmasının beklendiğini ifade etmeliyim. Konunun uzmanlarından edindiğim bilgiler bu yönde.

Aslında hazırlıklar da bir yandan devam ediyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, turizm açısından önemli bir işin altına imza atmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, şehrin tam göbeğinde turizm zabıta ofisi açmaya hazırlanıyor. Bir anlamda turizm danışma ofisi de diyebiliriz. Ofis, hemen 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkı'nın üst tarafında bulunan Trabzonspor bilet satış gişelerinin yanında bulunuyor (eski altyapı malzemelerinin sergilendiği minik dükkân).

Önümüzdeki günlerde ofis hizmet vermeye başlayacak. Şehre gelen yerli ve yabancı turistler bu ofisten faydalanabilecek, varsa bir şikâyet veya istekleri bu ofis yardımı ile anında çözüm bulabilecekler. Trabzon ve bölge turizmi için önemli bir hizmet. Önemli bir eksiklik böylece ortadan kaldırılmış oluyor.

Atılan bu tür adımların, bölgenin ve Trabzon’un parlayan yıldızı olan turizme önemli bir ivme katacağına inanıyorum. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve ekibini, bu düşüncelerini uygulamaya dönüştürdükleri için tebrik ediyorum. Turizme ne kadar önem verdiklerini bir kez daha göstermiş oldular.