Trabzon’un uzun yıllar gündeminde kalan ve her seçim döneminde seçim projesi olarak ortaya koyulan, Hafif raylı sistem ile ilgili olarak ilk somut adım geçtiğimiz Çarşamba günü atıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma ve Alt yapı bakanlığı arasında hafif raylı sistem ile ilgili olarak imzalar atıldı.

Hafif raylı sistemin ilk etabı Ortahisar ilçesi sınırları içinde, Akyazı stadyumu ile Ortahisar ilçe merkezi arasında yapılacak. Bu etabın toplam uzunluğu 8,7 km. Akyazı dan hareket edecek olan sistem yeni mahalle’ye kadar sahil bandından gelip oradan yeni mahalle üzerinden Valilik. Büyükşehir belediyesi önünden geçip Kahraman Maraş caddesine bağlanacak ve buradan meydana ulaşlacak. Şu an planlanan ilk etap güzergahı bu, değişme ihtimali her zaman göz önünde bulundurulabilir. Yapılan bu protokol ile Trabzon hafif raylı sisteminin önce uygulama projesi tamamlanacak ardın dan 2025 yatırım programına alınması sağlanacak. Amaçlanan 2028 yılında Trabzonluların hafif raylı sistemi kullanmasını sağlamak. Bir anlam da hafif raylı sistemi Trabzon gündeminden çıkarmak ama ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar değişmez ise bunun zor olduğunu düşünüyorum.

Aklıma takılan soru ise şu ? Yukarıda da değim gibi hafif raylı sisteminin 8,7 km’lik kısmı Ortahisar ilçesi sınırları içinde yapılacak, Ama protokol imza törenin de Ortahisar Belediye başkanı Ahmet Kaya’nın bulunmasını da beklerdim. Başkan Kaya bu protokol imza törenine davet edildi mi ? Edildiyse kendisi mi katılmadı ? Yoksa Büyükşehir belediyesinden tarafına herhangi bir davet gitmedi mi ? Ama Ortahisar Belediye başkanı Ahmet Kaya orada olmalıydı. Ortahisar’ı yakından ilgilendiren bu konuda belediye başkanı da o masada oturmalıydı.

Perki 2028 yılında hizmete açılması planlanan Trabzon hafif raylı sisteminin ilk etabına şehir de önemli bir kesimi oluşturan Dolmuşçu esnafı ne diyor? Şuan için tarih biraz uzak görülebilir.Çünkü en çok etkilenecek olan bu kesim onlar olacak. Trabzon Şoförler ve Otomobilciler odasının görüşünün bu anlam da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Oda dan şu ana kadar bu konu da olumlu veya olumsuz bir açıklama yapılmadı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in görev süresi boyunca öncelik vereceği ilk 3 projeden birisi hafif raylı sistem,Başkan Genç’in hedefinde 2029 yerel seçimlerine hafif raylı sisteminin hizmete alınarak girmek. Başkan Genç kendini bu konu da şimdiden bağlamış durumda. Umarım Trabzon için elzem projelerden olan Hafif raylı sistem belirtilen tarih de hizmet vermeye başlar.