Trabzon’da iftar saati 18.55’di. Stadyuma yakın olanlar evlerinde oruçlarını açtılar, uzak olanlar ise stadyum bölgesinde iftarını açtılar maç 20.30’da olduğu için. Dünya’nın çeşitli ülkelerinden gelen bordo-mavili taraftarların adeta baskınına uğrayan Akyazı’da maç başlamadan önce hazırlanan görseller de inanın süperdi. Kim yapmışsa bu organizasyonu kesinlikle koca bir aferimi hak ettiler. Tebrik ediyoruz…

Valerien İsmael’ın Beşiktaş’ını hepimiz merak ediyorduk. Bu kısa sürede İsmael hoca çok iyi Trabzonspor’u etüt etmiş. İlk kez denediği üçlü savunma, ilk yarıda kusursuzdu kabul etmek gerekiyor. Beşiktaş geri çekildiğinde beşli savunma da yaptılar. Orta sahayı çok iyi kullandıklarını da söylememiz gerekiyor.

Abdullah Avcı’nın Trabzonspor’una gelince, inanılmaz derece de heyecanlıydılar ve çok panik yaptılar. Sürekli pas hataları yaptılar. O kadar fazla top kaybı doğal olarak Beşiktaş’ı iştahlandırdı ve Trabzonspor kalesinde bolca gözüktüler.  

Nwakaeme gününde değildi. Bunu gören Avcı hoca yer değişimine gitti. Djaniny’i sol kanata Nwakaeme’yi de forvete çekti. Visca beklenen performansı gösteremedi. Orta sahada Siopis çok yalnız kaldı yine de insan üstün oynadı. Peres’in yokluğunda Dorukhan sağ bekte görev yaptı ama hatalar da yaptı. 

Bu durumda Serkan Asan sağ bek olmalıydı bana göre. Dorukhan’da orta sahada da oynamalıydı diyorum başka bir şey demiyorum. 

Puchacz’dan da bahsedelim. Kötü oynuyor. Sezon sonunda gönderilecekler arasındadır, benden söylemesi… Trabzonspor Dk 17’de Djaniny ile inanılmaz bir gol kaçırdı. Aslında o pozisyonda dondu kaldı da diyebiliriz. İlk yarının sonlarına doğru, Beşiktaş’ın kullandığı serbest atışa Vida dokundu, kaleci Uğurcan’da parmaklarıyla topu kornere çeldi. Zorbay Küçük’ün ilk yarı performansına baktığımızda kesinlikle kötüydü.  Sertliklere izin verdi. Hani cebinde akrep vardı deriz ya Zorbay hoca da öyleydi.

Abdullah Avcı ikinci yarıya acil eylem planını hazırladı. Kötü ötesi oynayan Nwakaeme’yi oyundan aldı. Yerine Cornelius’u yerleştirdi. Tabi bunun sebepleri de var. Puchacz kesinlikle Nawakaeme’yi besleyemiyor. Hal böyle olunca, çare üretmek zorlaştıkça zorlaştı. Çare, oyundan alınması oldu Nwakaeme’nin. Beşiktaş ikinci yarıya da yine çok istekli ve arzulu başladı.

Beşiktaş’ta kötü oynayan tek bir kişi vardı o da kaleci Ersin’di… Durumun farkına varan Cornelius Dk 56’da tereyağından kıl çeker gibi golünü attı. Ersin’in geç kaldığını görünce üzerinden aşırttığı top, Beşiktaş ağlarına gitti. 1-0 Abdullah Avcı’nın Nwakaeme-Cornelius değişikliği Trabzonspor’a adeta taze kan etkisi yaptı da diyebiliriz. 

1-0’da sonra bordo-mavili futbolcular daha coşkulu oynamaya başladılar. Ama Beşiktaş’ın oyunu hiç bırakmadığını da hatırlatmak lazım… Dk 69’da Abdülkadir Ömür penaltı yaptırdı, gereksiz yere. Penaltıyı kullanan Batshuayi’i topu kale direğine nişanladı… 3 dakika sonra da Rosier, Uğurcan’ın kapadığı köşeden golünü attı. 1-1 

Dk 81’de Siopis sarı kartlık hareket yapınca, Larin’de Siopis’e tokat attı ve kırmızı gördü. Beşiktaş 10 kişi kaldı. Aylar sonra Hamşik sahne aldı. Bakasetas’ın yerine. O bir futbol uzmanı. Özlemiştik. NOKTA

Sonuç olarak, Trabzonspor, Beşiktaş’a karşı 1-0 önde götürdüğü karşılaşmadan 1-1’lik skorla ayrıldı ama sonuçta bir puanı aldı ve bu sezon ki son derbi maçını da noktalamış oldu. Bu arada sonlara doğru Dorukhan’ın şutu da direkten döndü. Yani yazık oldu. Galibiyet gelebilirdi. Geri kalan 7 maçı var Trabzonspor’un. Sayıma başladı şampiyonluk kutlamaları için…