Tasarruf güzel bir kelime, kulağa hoş geliyor. Uygulanabilirse istenen sonuçlar elde edilebilir. Bu günler de ülke gündeminin birinci sırasında açıklanan kamu da yapılması planlanan tasarruf tedbirleri var. Sonun da vatandaşında istediği gelişme yaşandı ve çok istenen kamuda tasarruf tedbirleri paketi açıklandı. Bundan önce hep vatandaş’ın tasarruf yapması konusunda çağrılar geliyordu.

Vatandaş da bu çağrıya önce ülkeyi yönetenler ve kurumları tasarruf yapsın bizlere örnek olsun bizde onlara bakıp yapalım diyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamuda tasarruf genelgesini açıkladı. Açıklanan genelge ile hedeflenen 100 milyar TL’lik bir tasarruf. Rakam güzel ve kulağa hoş geliyor. Peki açıklanan bu tasarruf istenen ölçüde etkiyi gösterecek mi ? Uygulanabilecek mi? Amacına ulaşılabilecek mi ? Daha dün bugün iki, tabi ki denilebilir, sabır beklene bilir. Uzun bir aradan sonra bu ölçüde büyük tasarruf tedbirlerinin gelmesi ilk başlar da zor gelebilir. Gönül isterdi ki bu tür tasarruf tedbirlerine hiç gerek olmasın. Ama ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar bu tür tedbirleri de gündeme getiriyor. Maalesef. Bu tasarruf tedbirleri neden 3 yıl ile sınırlandırıldı.? Uzun yıllara yayılsa ne sakıncası vardı. ? Tabi bu durum beraberinde çeşitli söylemleri de getirdi. 4 yıl sonra seçim var. Acaba son bir yıl seçim ekonomisi mi uygulanacak ? Sorularını sorulmaya konuşulmaya başlandı bile. Bakalım bu söylemlerin önüne nasıl geçilecek?

Peki kamu da tasarruf tedbirlerinin istenildiği gibi uygulanıp uygulanmadığı nasıl kontrol edilecek? Bu konu da bir açıklık olmamasına rağmen herhalde bakanlık hangi kurumunun her ay ne kadar tasarruf yaptığını kalem kalem açıklar sanıyorum. Eğer bu ve buna benzer bir bilgilendirme olmaz ise vatandaş nezlin de tasarruf tedbirleri şüpheli duruma düşer. Vatandaşın bunları bilmesi hakkıdır diye düşünüyorum.

Güzel bir adım atıldı kanaatindeyim tabi en önemli mesele ise bu tedbirlerin uygulanmasın da özellikle belediyelere bu konuda büyük iş düşüyor. Savurganlığın yüksek boyutlara ulaştığı bu kurumlarda tasarruf tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığı titizlikle kontrol edilmelidir. Edileceğini de düşünüyorum.