Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlandı. Tedbirlerin içinde özellikle yatırımlarla ilgili madde dikkat çekici: Üç yıl boyunca kurumlar herhangi bir yatırım yapamayacak. Devam eden yatırımların yapımı ise sürecek.

Tabii Burada Trabzon’u ilgilendiren kısım ise geçtiğimiz ay içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan, Trabzon’un en önemli prestij projeleri arasında yer alan Trabzon hafif raylı sisteminin yapımının nasıl etkileneceği. Şimdi akıllardaki soru bu!

Yıllardır Trabzon gündeminde olan ve her seçim döneminde vatandaşın önüne seçim projesi olarak konulan hafif raylı sistem ile ilgili olarak, 31 Mart yerel seçimlerinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Metin Genç tarafından göreve başlar başlamaz ilk somut adım atılmıştı. Başkan Genç, önümüzdeki 5 yıllık görev süresi boyunca hayata geçirmeyi istediği en önemli 3 proje arasında hafif raylı sistemin olduğunu ifade etmişti.

Yukarıda belirttiğim gibi, 24 Nisan 2024 tarihinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Genç ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Genel Müdürü Yalçın Eyigün arasında imzalar atılmıştı. Bu imza şehirde büyük bir heyecan yaratmıştı. Hatta Başkan Genç, o toplantıda sorulan bir soru üzerine hafif raylı sistemin 2025 yatırım programına alınacağını ve 2028 yılında ilk etabının (Akyazı Stadyumu – Meydan arası) hizmete açılmasını planladıklarını söylemişti.

Bu imzaların atılmasının üzerinden önümüzdeki hafta 1 ay geçmiş olacak. Şanssızlığa bakın ki bunun üzerine kamuda tasarruf tedbirleri geldi. Bu tedbirler, Trabzon hafif raylı sisteminin yapımını sekteye uğratacak mı? Ortada bir belirsizlik oluşmuş durumda. Bu belirsizliği de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç kaldırmalı diye düşünüyorum.

Trafik ve ulaşım anlamında son yıllarda sorun yaşanan Trabzon'da, hafif raylı sistemin bu sorunun ortadan kalkmasında önemli bir rol oynayacağı aşikar. Bu önemli ulaşım sisteminin tasarruf tedbirlerine takılmadan yapımı gerçekleştirilmeli diye düşünüyorum. Ama eğer sistem tasarruf tedbirlerinden etkileniyorsa, gerçekleşme yüzdesi zor görünüyor. İnşallah böyle bir durum ile karşılaşmayız.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Trabzon için düşündüğü en önemli projelerinden biri olan yeni Trabzon Havalimanı'ndan bahsetmiyorum bile. Onunla ilgili somut bir adım atıldığı yok, sadece söz ile projesinin hazırlandığı söyleniyor. Sanırım yeni Trabzon Havalimanı kamuda tasarruf tedbirlerine takılacak.