banner1609

5 bin 554 üyenin heyecanlı bekleyişi neticlendi.

Trabzon iş dünyası; Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri işdünyasını epeyce hareketlendirdi.

Meslek komitelerinden zaferle çıkmak isteyen ve sonuçlara etki edecek lobi çalışmaları heyecanlandırdı.

Hatta ittifak kararı alan yenilikçi gruplar bir araya gelerek seçimlerde “bizde” varız dediler. Ve…

Dört yılda bir yapılan oda seçimleri, 14 Nisan Cumartesi (dün) günü yapıldı.

Seçimler kazasız belasız neticelendi. Hayırlı olsun.

Trabzon sanayisinin, ticaretinin ve ekonominin patronluğunu 4 yıl daha üstlenen Suat Hacısalihoğlu’nu pek çok proje bekliyor. Ama daha önemlisi iş dünyası bekliyor.

İş Dünyası Huzursuz!

İş dünyasının gözü kulağı seçimlerde değil sorunlarla kimin veya nasıl ilgileneceği yönündeydi.

Seçimler öncesi Tabzon işdünyasının en en önemli sorunu Oda’nın işdünyasına yakın olmaması idi. Bunları araştırdım. İş dünyasını dinledim.

Gerek üyeler ve gerekse Trabzon’da yaşayan önemli kesim ekonomi anlamında aynı şeyleri düşünüyor ve dile getiriyordu. Ticaret Odası’nın İş dünyası ile el ele, kol kola olmasını istiyorlardı.

Söylemle Niyet Aynı Olmalı

Seçim atmosferinde adaylar projelerini anlatıyorlardı. Ancak yansıttıkları gündem ile iş dünyasının arasındaki gündem epeyce farklı idi.

Gündemler arasındaki derin boşluk, işsizlik, cari açık, Trabzon’a yapılan yatırımlar, Trabzon’a yabancı yatırımcıların çekilmesi, Lojistik, Yeşil Endüstri Adası, OSB’ler ve iş dünyası ile entegrasyon gibi tüm alanlar olarak görülüyor.

Yerel Sorunlarda Çözüm Bekliyor

Bunlarla birlikte Suat Başkanın, mevcut gelişmeyi önleyici potansiyel sorunların üzerine gitmesini istiyorlar.

"Makro" korkular var. Ekonomide cari işlemler açığı, ithalatın kontrolsüz artış hızı, işsizlik ve terör sorunu. Ve coğrafi sorunlara vurgu yapılıyor. Batıdan doğuya kuzeyden güneye gidildikçe farklı içerikler bizi karşılıyor. Bu ilçelerimizinde gelişmesi için teşvik modellerinin "mikro özelliklere" göre ayarlanması, ekonomiye dönüştürülecek yerel potansiyeli harekete geçirici destekler ve çevre gibi konuları öne çıkarıyorlar. İşsizlik ve istihdama çözüm ise istisnasız hepsinin ortak uyarısı ve isteği.

İstekleri iş dünyasının görüşleri olarak aktarmaya çalıştım.

Bu görüş ve düşünceler ışığında, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nın son virajına giren Suat Hacısalihoğlu, Ekrem Çapkınoğlu ve Erkut Çelebi’yi önemli sorumluluk bekliyordu.

Ancak Suat Hacısalihoğlu’nun tüm sorunların üstesinden gelecek bilgi birikimine sahip olduğuna inanan üyeler iş dünyası Başkanlık koltuğuna kendisini getirdiler.

Suat Hacısalihoğlu, seçimden sonra yaptığı konuşmada “Gelecek dönemde de şehrimizin ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda, Trabzon’un ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesi için çaba sarf edeceğiz. Bu doğrultuda bizlere gösterilen teveccühe teşekkür ediyorum. Bu yarış hiçbir zaman karşıt bir yarış değildir. Her şey burada bitmiştir. Bundan sonra hep birlikte, şehrin ekonomisinin gelişmesi için beraber çalışacağız. Bugünkü yarışın gerçekten şehir adına hayırlı olduğunu düşünüyorum. Tüm camiaya hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”diyerek işdünyasına ilk mesajını verdi.

İş dünyası aklı selim müteşebbislerden oluşur.

İşin ehline verir. Komşu ilimiz Gümüşhane’nin sanayi ve ticaret erbabının İsmail Akçay’a “işi” yeniden verdiği gibi.

Gerek Trabzon’u ve gerekse Gümüşhane’yi bunda sonra zor bir 4 yıl bekliyor.

Ekonomi gazetecisi olarak ekonomi anlamında çakılan her çiviyi sizlere aktarmaya çalışacağım. Yapılan yatırımlarda başkanlarımın yanında olacağım, onların sanayi, ekonomi ve ticari mücadelelerinde yanlarında olacağım.

Amacım, illerimizin bi adım daha ileri gitmelerine imkan sağlamak ve daha üst seviyelere çıkmalarında basamak olmaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TTSO 2 yıl önce

Yazınızın ''Ancak Suat Hacısalihoğlunun tüm sorunların üstesinden gelecek bilgi birikimine sahip olduğuna inanan üyeler iş dünyası Başkanlık koltuğuna kendisini getirdiler.'' Bir çok kısmına olduğu gibi bu bölümüne hiç katılmıyorum. Çünkü sistem bu şekilde değil de kim yönetim kuruluna ve TOBB delegesine daha fazla isim yazabilirse o başkanlığa geliyor. Sistemin çökmüşlüğü NACE kodlarıyla oynamalar bazı muhalif grupları sadece bir komitede birleştirmeler gibi bir sürü ve azımsanmayacak gerçekler de var. Bu şekliyle seçim tamamiyle gerçek dışı oluşuyor. Sistemin başındakiler her zaman avantajlı konumda oluyor. Bu kadar negatif etkiye rağmen seçimle başa geldiğini düşünenler önce kendilerini sonra da TTSO üyelerini kandırıyorlar. Trabzon Ticaretine Yön vermesi gereken insanların bu şekilde seçim kazanması Türkiye gerçeklerini de yüzümüze tokat gibi vuruyor.

Avatar
Abdülkerim bıyıklı 2 yıl önce

Ben yeni meclis uyesiyim değişim için Yola çıktım çünkü secmenemizin isteği bu doğrultuda olmuştur çok üzgünüm olmadı umarım başkan ve yeni yönetim trabzonumuzun ticaretini güvenli yarınlara taşıyacak yeni atılımlar yaparlar seçilmiş yeni bir meclis üyesi olarak bizlerde gereken çalışmayı seve seve yaparız