Trabzonspor, İstanbul’da Fenerbahçe’yi çeyrek asır sonra mağlup ettiği için üzerinde bir rehavet olabileceğini hep söyledim.  

Konyaspor’un da alt tarafta can çekiştiği için maça ekstra motive olacağını da biliyorduk. Aynen öyle de oldu.  

İnanın Konyaspor canla başla oynadı. Hatta sürekli Trabzonspor kalesi önündeydiler. Kaçırdıkları net bir gol vardı ki, bu tamamen onlar adına şansızlıktı, Quesada’nın şutu direkten döndü. Bu saatten sonra İyice cesaretlenmeleri doğaldır değil mi? 

Trabzonspor’a gelince, o bildik oyun düzenindeydiler gene. Konyaspor’un arka tarafına topu bi şekilde ulaştırıp gol bulmaktı amaç. Bir iki pozisyonda bu denendi, Onuachu’nun kaçırdığı vardı mesela… Ama oyuna baktığımızda Trabzonspor’un pekte göze hoş gelen işler yapamadığına tanıktık.  Kanatlarını çalıştırmakta hep güçlük çektiler. Pepe ve Visca’ya top gelmediğinden Onuachu’da etkisiz kaldı. 

Yani, Fenerbahçe maçındaki gibi o fırtınalı Trabzonspor’u göremediğimi söylesem yanlış bir şey dememiş olurum. Yanılıyor muyum? Yorum sizlerin.,. 

Baktığımızda bir takımının bu kadar değişkenlikler göstermesi de aslında çok şaşırtıcı bir durumdur. Ligimiz sadece Fenerbahçe galibiyetiyle bitmiyor, olaya böyle baktığımızda Trabzonspor sanki ligi bitirmiş gibi gördük. Halbuki, Trabzonspor kazandığı şaşaalı Fenerbahçe galibiyetinden sonra Konyaspor’u adeta boğması gerekirdi ama bu işler öyle olmuyor işte. Var bir yerlerde yanlışlık. 

İşler iyi gitmediğini anlayan Abdullah Avcı ikinci yarının hemen başında sahanın kötüsü Berat Özdemir’i oyundan aldı ve yerine Bakasetas’ı yerleştirdi. Amaç orta sahayı daha dirençli bir hale çevirmekti. Dediğimiz anda, Denswil topla inanılmaz bir çıkış yaptı, pasında Onuachu yine kaçırdı. Aslında kaleci Bernandoni son anda topu kornere çeldi desek daha doğru olur. İkinci yarı da Trabzonspor, ilk yarıda yaptığının tersini yapmaya karar verdiğinde de hem göze hoş gelen futbol ortaya çıktı hem de golü buldu. 

Dk 58’de Onuachu bu kez kaçırmadı. Soğukkanlı bir hareketle şık bir dokunuş yaparak topu filelere gönderdi. 1-0 

Golden sonra daha derli toplu oynayan Trabzonspor, Konyaspor’un da böylece hızını kesti ama rakibinin zaman zaman etkili pozisyonlara girdiğini hatırlamamız gerekir. Fakat Trabzonspor temposunu yakalamıştı bir kere taraftar desteğini de arkasına alarak. Dolayısıyla anında her şeye reaksiyon gösterir bir hale geldi. 

Visca’nın yorulduğunu fark eden Avcı, taze kuvvet Trezequet’i oyuna dahil etti ve hücum hattında daha etkili bir hale geldi. 

Ama Mehmet Can Aydın yine yaptı yapacağını, büyük hatasını Konyasporlu Andreasen affetmedi ve beraberlik golü geldi. 1-1 

Abdullah Avcı golden sonra çift forvete döndü, Onuachu ve Enis Destan ikilisi görev başındaydı. Öncesinde Bakasetas’ın inanılmaz serbest atışını kaleci güçlükle kornere çeldi ki cidden de zor bir işi başardı.  

Onuachu maçın sonlarına doğru inanılmaz bir iş yaptı. Enis Destan’ın ortasına Onuachu adeta bir karateci edasında topa dokundu ve takımının ve kendisinin ikinci golüne imza atarak süper ötesi bir iş yapmış oldu. 2-1 

Sonuç olarak Trabzonspor, Fenerbahçe galibiyetinden sonra Konyaspor engelini de aşarak önemli bir üç puanı daha hanesine yazdırmayı başardı ve puanını 22’ye çıkarttı ve bende yarışta olabilirim dedirtti. Bizde neden olmasın ki diyelim. Olur mu olur… 

Not: Abdullah Avcı’nın yaptığı kritik değişikleri de tebrik etmemiz gerekiyor. Unutmayalım ki sonuca etki eden hamleler yaptı. 

NOKTA