Unutmadan hatırlatalım istedim. Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı geçen sezon yazdığı ‘Kasket Hikayesi’nden’ sonra şampiyonluğunu ilan etmişti. Hak ederek…

Abdullah Avcı’nın bu sezon yazılacak başkaca bir hikayesi olmadığından, kasketini taktı Galatasaray maçında ama bu yeni bir hikaye olmadığından hiçbir işe yaramadı, çünkü atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmişti…

Neyse, Trabzonspor maçın henüz 13’üncü saniyesinde tesadüfü bir gol buldu. Muslera ve Torreira’nın hatasından kaynaklıydı ama Gomez bunu affetmedi. 0-1

Akabinde Trezequet’in Galatasaray ceza sahası içinde topu kontrol edemediği bir pozisyon vardı ki, golle sonuçlanabilirdi becerikli olabilseydi. Yani Trabzonspor farklı açabilirdi, olmadı…

Galatasaray’ın toparlanması uzun sürmedi ve 18’incü dakika da Mertens’in beraberlik golü geldi.1-1 Aslında ilk yarıda her iki takım adına da süper bir futbol yoktu sahada ama inanılmaz bir mücadele vardı. Trabzonspor’un geliştirdiği kritik atakların genel adı da Bakasetas‘dı. Sahada inanılmaz işler yaptı.

Ben en iyisi direkt ikinci yarıya giriş yapayım. Galatasaray çok pozisyon üretti ve çok çalışkandılar. Trezequet’in, Yunus Akgün’e gereksiz bir penaltı yaptı. Topun başına geçen İcardi’de Uğurcan Çakır’ı avladı. 2-1. Öne geçen Galatasaray, Trabzonspor’a karşı daha rahat oynamaya başladı ama farkın açılmasını önleyen isimde Uğurcan oldu. 

Doğal olarak Abdullah Avcı değişiklere gitmek zorunda kaldı. Larsen’in yerine Batra’yı oyuna dahil edildi, stoperdir bilirsiniz ama zorunluluktan sağbek oldu. Bizim asıl takıldığımız konu Bakasetas’ın neden oyundan alındığıdır.

80’in dakika yaklaşık 30 metreden kullandığı serbest atışa mermi hızında vurdu. Muslera son anda topun filelere gitmesini engelledi ama araya giren Bartra bu arada nasıl oldu da ofsayta kaldı anlamış değiliz.

Bilet Bakasetas’a kesildi. Abdullah hoca başarılı oyuncuyu oyundan aldı. Sakatlandığı için oyundan alındısı ise lafımı geri alıyorum.

Sonuç olarak, maçın sonlarına doğru şampiyon bir takımın bu kadar fazla gol pozisyonu vermesinin de nasıl izah edileceği konusunu sanırım Abdullah hocanın masaya acilen yatırması gerekmektedir.

Trabzonspor, Galatasaray’a mağlup oldu ve dış sahada maç kazanamama sendromundan da bir türlü kurtulamadığını gösterdi. 

Son şampiyon Trabzonspor, Galatasaray’dan tam 16 puan fark yemesini de tüm Trabzonspor camiasının acilen değerlendirmesi gerekiyor. 

Birde Trabzonspor bu mağlubiyetten sonra şampiyonluk şansını tamamen kaybetmiştir, kimse kendini artık kandırmasın ve yeni sezonun hazırlıklarına her açıdan şimdiden başlansın derim ben….

NOKTA