Öfke sırasında sözlü, sözsüz birçok belirti ortaya çıkar. Gözlerini kısmaktan, dudaklarını büzmekten, kaşlarını devirmekten, tekme- tokat atmaya, itip kakmaya, küfürden tehdide, yargı- eleştiriden aşağılamaya, hor görmeye, suçlamaya, alay etmeye, arkadan konuşmaya, kişinin kendini ya da ötekini incitmeye zarar verici olmasına sebep olmak sözlü- sözsüz davranışlar ortaya çıkabilmektedir.

Ruhsal bozuklukların bir bölümü olmak üzere unutkanlık, sessiz kalmak, işbirliğine girmemek, ruhsal acı vs. öfkenin başka türlü ifade bulan belirti ve işaretleridir. Öfkenin sağlıklı ve yararlılığı için öncelikle kabul edilmesi ve tanınıp anlaşılması gerekir. Kişi öfkeyle ortaya çıkan ihtiyacını anlayabilmeli ve o ihtiyaçlarını giderebilmenin yollarını arayan stratejiler bulmayı geliştirebilmelidir.

Öfkenin düzenlenmesi nasıl olur?

Öfkenizi tanıyın, tetikleyicileri fark edin. Derin nefes egzersizlerini düzenli yapın. Durun, nefes verin. Kendinize zaman verin. Hiçbir şey birden aniden yok olmuyor. Ortamınızı değiştirebilirsiniz, mola alabilirsiniz, ara veriniz.

Düzenli egzersiz yapın, müzik dinleyin, mizahı kullanın. Uyuyun, beslenin yeterince.

Öfke çalışmalarında öfkenin suçluluk, utanç, üzüntüyle birlikte olduğunun gösterilmesi yanında depresyon, bipolar bozukluk, madde ve alkol bağımlılığı gibi ruhsal bozukluklar fiziksel hastalıklara neden olabileceği bilinir.

Kronikleşen öfke düşmanca tutum ve davranışlarla beraber tansiyon, yorgunluk, kaygının eşlik ettiği ülser, baş ağrısı gibi psikosomatik durumlara da yatkınlığı geliştirebilir.

Öfke bir duygudur, bir habercidir. Öfke kişiyi tehdide karşı uyanık tutar. Öfke anlaşılıp düzenlenebildiğinde yararlı sonuçlar oluşturabilir. Kişinin kendisi ve çevresiyle uyumunu geliştirir. Öfkenin kabulü, anlaşılması, dile getirilmesi birçok ruhsal sorundan koruyucu etkisi vardır.

Öfke intikam aracı, öç alma aracı değildir. Öfke doğru olma, haklı olma, adaleti oluşturma yolu hiç değildir. Öfkeni fark et, anla, anlam çıkar, olumlu bir şekilde yararlan.

Son söz; öfke ateş gibidir. Ateşi birine tutar yakabilirsin de, ateş ile yemek ısıtır yararlı şekilde değerlendirebilirsin de.

Seçim sizindir…