Maçın 2’inci dakikasında Hüseyin Türkmen’in sakatlanıp oyunu terk etmesi bordo-mavili takımın ayarını bozdu ve Trabzonspor’un ilk yarıda oynadığı futbol da inanıl çekilmez bir hal aldı.

Abdullah Avcı, duruma müdahale etti. Sol bek oynayan Denswil’i Hugo’nun yanına yerleştirdi. Oyuna giren Yusuf Erdoğan’da Denswil’in görev alanına monte edildi. Fırsatı lehine çeviren Karagümrük aslında etkili futbol oynamadı ama sabırlı ve dikkatliydiler. Savunma ağırlıklıydılar ve Trabzonspor’un ataklarını da başarıyla eritmeyi bildiler. Dk 18’de Hamşik’in uzaktan sert şutunu Kaleci Viviano aynı güzellikte son anda kornere çeldi. Trabzonspor’un bu pozisyon dışında ilk yarıda rakip kaleye doğru dürüst gidemediğini de belirtmemiz gerekiyor.

Abdullah Avcı’nın Karagümrük’e karşı çıkarttığı 11’e de eleştirilerimiz var. Örneğin, Siopis, Nawakame ve Abdülkadir Ömür neden yoktular, bunu anlamak gerçekten çok zordu. Dediğim gibi Karagümrük bu oyuncuları ilk yarıda sahada göremeyince, bir kez geldiler ve kullandıkları serbest atışı da golle sonuçlandırdılar. 0-1 Biglia’nın attığı harika gole Uğurcan Çakır hiçbir şey yapamadı. Kurduğu kalabalık baraja rağmen...

Abdullah hoca ikinci yarıya radikal değişiklikler yaparak başladı. Sahanın en kötülerinden Cornelius kenara alınırken, Nwakaeme oyuna dahil edildi. Yusuf Erdoğan’da o kadar kötü oynadı ki, izleyenlere adeta saç baş yoldurdu ve yerine Abdülkadir Ömür’e şans verildi.

Evet, Trabzonspor ikinci yarıya adeta yeniden formatlanmış olarak girdi. Sayısız ataklar geliştirdiler. Nwakaeme ve A.Kadir Ömür’ün takıma canlılık getirdiği de kesindi. Bordo-Mavili taraftarlarda devreye bu kez daha sert girdi ve ‘biz inandık sizde inanın’ tezahüratlarıyla moral ve destek verdiler ki, olması gereken de buydu zaten.

Dediğimiz anda yani Dk 58’de Hugo sahneye çıktı ve takımının beraberlik golünü attı ki harika bir goldü 1-1 İyice coşan Trabzonspor taraftarlar inanılmaz desteği devam etti.

Karagümrük defansı bir ara öyle bunalmaya başladı ki, topu nasıl uzaklaştıracaklarını bile düşünemez hale geldiler. Trabzonspor’un kullandığı sayısız korner atışlarından birinde Hugo’nun kafa şutu direkte patladı devamında boştaki topa Djaniny dokunamadı ve Trabzonspor mutlak bir golden oldu.

Sonuç olarak, yTrabzonspor, Rizespor’a mağlup oldu, Beşiktaş, Gaziantep ve Karagümrük ile berabere kalarak toplamda 9 puan kaybetti. Şampiyonluğu neredeyse garanti olan Trabzonspor’un bu kadar fazla puan kaybetmesini nasıl izah edeceğimizi de inanın anlatmak mümkün değil diyorum başka bir şey demiyorum. İşi uzattıkça, uzatıyor. Hem de çok gereksiz yere… Trabzonspor’un şampiyonluğu geliyor ama sancılı geliyor. NOKTA

Not: Karagümrük’ün son dakika da direkten dönen topu, gol olsa bilmiyorum neler olur du?