Trabzon'un son 30 yılına popilaterisiyle damga vuran ilk üç kişiyi say deseler, hiç çekinmeden Rıfat Güneyi rahatlıkla sayabilirsiniz.

İş hayatına camcılık ile başlayan sırasıyla fırıncılık, gümüşçülük, çantacılık, emlakçılık, altın kuryeciliği, otel işletmeciliği yapan Rıfat güney sarp sınır kapısının açılmasıyla, sarptur'u kurarak turizmciliğe başlar.

Sarptur'u kurduktan hemen sonra 1992 yılında rusyadan iki helikopter iki uçak kiralayarak havayolu ile turizm işine başlayan Rıfat ağabey 1994 yılında Aktoprak (Tirzik) köyünde muhtarlığa seçilerek, Cumhuriyet tarihinin ilk helikopterli muhtarı ünvanını alır.

Enterasan bir kişiliği vardır. İnanılmaz cesareti ve girişimcilik ruhuyla bir çok olmazları olur yapan muhtarların efsanesidir, 
Rıfat ağabey.

Katı ve kesin kuralları ile bilinen ve sıfır hatayla yönetilen, sivil havacılığa bağlı devlet hava meydanlarına bile kendi kurallarını kabul ettiren bir adamdı Rıfat ağabey.

Öyleki, İstanbul'da 1-1 berabere kaldığımız bir Fenerbahçe maçı sonrası yeşilköy havalimanından, maça gidipde, Trabzon'a dönecek olan yolcularıyla birlikte kalkış izni alan Trabzon'a sabaha karşı dörtte inecek olan sarptur'un uçağının kokpitinde oturan sivil havacılık kurallarına hiç uymayan Rıfat ağabey...

Uzaktan pistin ışıklarını sönük görünce eniştesi (havaalanındaki İbo'nun yerinin sahibi) İbrahim ağabeyi arar bulamaz çok sinirlenir, İbrahim ağabeyin yanında çalışan ayhana, Ayhan mangal yanıyormu yanıyor ağabey, hemen üç kilo köfte pişir  yanınada büyük bir piyaz hazırla çok çabuk havaalanına git kuledeki görevlilere benim için deki Rıfat ağabeyim uçağıyla birazdan trabzon havaalanına inecek pistin ışıklarını yaksınlar.

Ve sivil havacılık tarihinde belkide hiç görülmeyen bir ilk yaşanır, tamamen kural dışına çıkılarak pistin ışıklarını yaktırarak inişini gerçekleştiren tabiri caizse deli göz bir adamdı Rıfat ağabey.

Rıfat ağabeyi yakından tanırdım.
Kendi köyümüz Soğuksu'ya çok yakın Tirzik köyünün muhtarıydı.
Rıfat ağabey muhtarlığı süresince tamamen kendi imkanlarıyla yıllarca susuz kalan köyüne su getirttmiş, sağlık ocağı kurdurtmuş ve bir çok daha hizmetlerde bulunmuştur.

Rıfat ağabeyde macera çok!!!!

Rıfat ağabey, Allah rahmet eylesin aksiyonu seven adrenali yüksek bir adamdı.

Yine bir Trabzonspor maçı nedeniyle, yakın arkadaşlarıyla birlikte Vanspor maçı için Van'a giden Rıfat ağabey, dönüşte rahat kalkması için pilotuna pistin duvarının kenarına yanaşması talimatını verir.

Maç Trabzonspor'un beş birlik galibiyetiyle biter hemen havalanmak Trabzona dönmek için futbolcumuz Arçil'le birlikte uçağa binerler tam kalkacak ken yer hizmetlerini yapan HAVAŞ, uçağı kalkış pistine kadar çekmek için Rıfat ağabeyden 500 dolar isteyince sinirlenen Rıfat ağabey, parayı vermemek için uçaktaki yolcuları, Arçil dahil aşağı indirerek uçağı kanatlarından itileterek pist başı yaptırdıkdan sonra Trabzon'a gitmek için havalandırmıştır.

Cesaretli gözüpek girişimci bir iş adamıydı rahmetli Rıfat ağabey.

Çok para kazanıyordu, öyleki parayı yani dolarları sırf zevk olsun diye fındık çuvalına doldurup bankaya yolluyordu.

İnanılmaz bir adamdı Rıfat ağabey,  bir çuval dolusu dolarla kendi uçağıyla Antalya'ya otel almaya giden Rıfat ağabey, parayı bir gecede o zamanlar Antalya'nın en ünlü otellerinden birisi olan OFO otelde yemiş, satın almak için gittiği oteli bu sefer kiralamak zorunda kalmıştı.

Sıfırdan gelip zirveye yerleşmişti. çok ünlüydü
Öyleki,

Siyasilerin bile çok yakından tanıdığı bir isimdi.

Yıllar önce Genç parti genel başkanı Trabzona gelince methini çok duyduğu Rıfat ağabeyle tanışmak ister ararlar Rıfat ağabeyin Süleyman restaurantta olduğunu öğrenirler ve Cem uzan sadece Rıfat ağabeyi görmek tanışmak için Süleyman restauranta gittiğinde Rıfat ağabeyi tek kişilik masada tek başında oturduğunu görünce yanına gider masasına oturur ve Rıfat ağabey eğilerek cem uzanın kulağına bir şeyler fısıldar ve ondan sonra Cem uzan kahkahalarla gülmeye başlar. 

Ne söylediğini çok merak ederseniz, o yıllar Rıfat ağabeyle samimi olan çok yakın dostlarına, örneğin Trabzonspor eski Asbaşkanı köylüsü, Nevzat Şakar ağabeye sorabilirsiniz.

Doksanlı yılların sonlarına gelindiğinde Rusya'da çıkan ekonomik krizden çok etkilenen Rıfat ağabey, meydanın göbeğindeki iş yerine kocaman harflerle yazılan, parası çok, işi bilmeyen ortak aranıyor levhası asınca, işin ilginç yanı bu ilana bir kaç günde kelli felli 8 kişinin başvurması olmuştur.

Ünlü sanatçı Nurseli idiz şohw TV'de çalışırken özellikle Türkiyenin ilk helikopterli, uçaklı muhtarı Rıfat güneyle röportaj yapmak için Trabzona gelir.

Rıfat ağabey Nurseli idizi helikoptere koyduğu gibi helikopterin telsiziyle, Annesini arar, ana misafirlerim var, ne yemeğin var diye sorar,  anneside uşuğum bir tencere yarmalı karalahana dolmam , birde yoğurtlan misır ekmeğim var deyince, helikopterini içindeki misafirleriyle birlikte annesinin köyüne, evinin önündeki harmanına indiren adamdır Rıfat ağabey.

Rıfat ağabey 24 Kasım 2008 yılında evinde geçirdiği bir kalp krizi sonucunda çok genç yaşta rahmetli oldu.

Hızlı yaşadı genç öldü kelimesi sanki Rıfat ağabey için söylenmiş bir sözdü.

Allah'ım gani gani rahmet eylesin... 

Güzel insandı, renkli bir kişilikdi, adam gibi adamdı.

Rıfat ağabey Trabzonda ve Tirzik köyünde derin izler bırakmış nadir insanlardan birisiydi.

Kalın sağlıcakla...