Mitingler, ittifaklar, vaatler derken, bol aksiyonlu bir seçim dönemini daha geride bıraktık. 

Milletin, ‘en iyi anket seçimdir’ savı demokrasiyle bir kez daha taçlanmışken, Türk siyaset tarihine adını ilmek ilmek işleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci turda aldığı 52.16’lık oy dilimiyle ipi göğüsleyen taraf oldu.

Ben demiştim demeyi pek sevmem…

Ama sürece ilişkin yaptığım her değerlendirmede sonucun bu şekilde olacağını hep vurgulamışımdır.

Zira.

 1976’da Milli Selamet Partisi Gençlik Kollarıyla siyaset sahnesine adım atan Sayın Erdoğan’ın şimdiye dek ortaya koyduğu performans ve bunun getirisi olarak elde ettiği 16 seçim zaferi, kendisine duyulan ama’sız - fakat’sız sevgi ve güvenin sandığa yansıyan en belirgin tezahürü olsa gerek.

YENİ DÖNEMİN YENİ KADROLARI

Türkiye Yüzyılı aforizmasıyla birlikte, halkımız 13’üncü Cumhurbaşkanını seçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan beklenildiği üzere her ne kadar güven tazelemiş olsa da, seçim çalışmalarında zaman zaman kurduğu “Hatalarımız mutlaka olmuştur.” Cümleleri yeni dönemde alacağı radikal kararların işaret fişeği niteliğindeydi.

Hal böyleyken…

Muhalefetten ziyade, öz eleştiri yapmaktan kaçınmayan Ak Partililerce de sıkça dillendirilen, ‘atama ve görevlendirmelerde liyakatin azami ölçüde dikkate alınması’ hususu, başta bakanlıklar olmak üzere, kamu idaresindeki görev değişikliklerini öncelikli beklentiler arasına alıyor.

Gerek genel müdürlükler, gerekse il müdürlükleri bu yapılanma sürecinden ne kadar etkilenecek bilemiyoruz ancak…

Ak Parti Trabzon İl Başkanlığı görevine geldiği günden beri gereksiz polemiklerden kaçınarak yalnızca şehrin ihtiyaçları için efor sarf eden Dr. Sezgin Mumcu’nun, kent bürokrasisine ait çıtanın yükselmesinde ehliyet, liyakat ve sadakat üçlüsünü birbirinden ayırmayacağından kimsenin kuşkusu yok. 

Görev ve sorumluluğunun bilincinde olanları tabi ki tenzih ediyoruz lakin...

Benim canım Trabzon’um, siyasi iktidarın sadık destekçisi gibi görünmekten başka bir mahareti bulunmayan bürokratlardan çok daha fazlasını hak ettiğini, sandıktan çıkan neticeyle herhalde göstermiş olsa gerek.

Türkiye Yüzyılı tüm Türkiye’ye hayırlı olsun.