Tıbbi terminolojide ‘yellenme’ olarak nitelendirilen olay, bağırsaklarda biriken çeşitli gazların buldukları delikten vücut dışına kaçma olayıdır.

Kaba tarifle sindirim sisteminin başlıca görevi, besinleri parçalayıp vücuda yarayacakları almak ve devamında atık olarak değerlendirilen kısmın dışarı bırakılmasını sağlamaktır.

Sağlıklı her insanda bu düsturla çalışan sistem, bir yandan ayrıştırmayla meşgul olurken, diğer taraftan ortaya çıkan gazları boğucu kaslara ait kasılma hareketleriyle bağırsaklarda ittirir.

İstemli ya da istemsiz olabilecek gaz çıkarma olayı esnasında, gazın bağırsak duvarına çarpmasıyla oluşan ‘pırt’ sesinin bir başkası tarafından fark edilmesi kültürümüzde abesle/ayıpla karşılanır.

Bu nedenle ‘yellenme’ olayı yerine göre doğal yerine göre utanılacak bir durumdur.

Ayrıca…

İnsanlar sıradan bir gaz çıkarma/yellenme esnasında dışarıya yüzde 21 hidrojen, yüzde 7 metan, yüzde 59 azot, yüzde 9 karbondioksit, yüzde 4 oksijen ve o kötü kokuya sebep yüzde 1 merkaptanlar ile hidrojen sülfat karışımını bırakır.

Bilim insanlarının yaptığı istatistiksel çalışmalar, sağlıklı bir insanın her gün ortalama 14-15 kez gaz çıkardığını ortaya koymuştur.

Bu da aşağı-yukarı yarım litreye denktir.

★★★

“Sakarya Büyük Meydan Savaşı'nda, Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlâtlarının savaş meydanında gösterdikleri özverilerin değerli anısı daima beynimde canlı kalacaktır.” Diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yere göğe sığdıramadığı Trabzon’da, denyonun biri kalkmış Ata’nın heykeline zarar vermiş.

Bağımsızlık mücadelemizde sayısız savaşa başkomutanlık etmiş…

Ve bu uğurda Çanakkale’de gazi olmuş, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti için ne denli önem taşıdığını kavrayamamış örümcek beyinli şahsın, Ata’nın övgülerine mahzar olan vatanperver bir Trabzonlu olamayacağı gibi, benim nezdimde yazımın başında işlediğim yellenme konusu kadar kıymeti harbiyesi yoktur.

Bundan mütevellit…

Naçizane köşemizde yellenme konusunun işlenmesi, o meczup için art arda cümle kurulmasından çok daha evladır!

Allah herkese önce akıl fikir…

Sonra vatan, millet ve ecdat aşkı nasip etsin!