banner1609

Boztepe'de dolmuşlarla, belediye arasında neler yaşandı?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, geçtiğimiz aylarda Boztepe Dolmuş ile yaşanan sorun ve ardından durağın önüne otobüs durağı koyulması konusu ile ilgili açıklama yaptı.

Boztepe'de dolmuşlarla, belediye arasında neler yaşandı?

61SAAT HABER SERVİSİ - 
Boztepe Dolmuşlarının önüne belediye otobüs durağının koyulmasının ‘Kontak’ kapatma sonrasında yapıldığını ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Çukurçayır ile ilgili konu şudur Orası bizim çok yoğun bir hattımızdır. Orada yaptığımız bir uygulamadan sonra dolmuşlara kontak kapattırılmıştır. Vatandaşlarımız o manada mağdur edilmek istenmek istenmiştir.

Bunun üzerine büyükşehir olarak derhal refleks göstererek, orayla ilgili daha önceden UKOME’nin aldığı kararı uygulamaya koyduk. Yolcuları yukarı taşımaya başladık. Bundan da büyük memnuniyet var” dedi. 
Trabzon’da bazı hatlarda yoğunluk, bazı hatlarda ise yolcu sayısının düşük olması nedeniyle çalışma yapıldığını kaydeden Başkan Zorluoğlu, “Bizim mevcut otobüs hatlarımızın seferlerimizin, optimizasyonu ile ilgili çalışmamız var. Bu hafta içerisinde ilgili şirketimizle, Ulaşım Daire Başkanlığı, bütün hatların ne kadar ekonomik olduğu veya olmadığı hususunda sunum yapacak. 

Elbette biz ticari işletme değiliz. Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet görüyoruz. O manada maksadımız para kazanmak değil. Ancak bütünüyle verimsiz olan hatları bir şekilde daha verimli hale getirmemize engel değil. Onun çalışmasını yaptırdık. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaya göre bazı sefer sayılarında, bazı hatlarda değişikliğe gideceğiz” dedi. 
Başkan Zorluoğlu, optimizasyonun Çukurçayır Otobüslerini de içine aldığını belirterek, “Sefer sayısı, yolcu sayısı vs.. bir uygunsuzluk varsa onu da düzelteceğiz. Çünkü bizim maksadımız, en uygun ekonomik şartlarda hizmeti vermek. O bakımdan önümüzdeki günlerde bu çalışma hayata geçmiş olacak” diye konuştu. 

Başkan Zorluoğlu, "Bu çalışmanın sonucuna göre seyrüseferde bir takım değişikliklere gideceğiz. Ama bu vatandaşın lehine olacak değişiklikler. Biz kar maksadı güden ticari işletme değiliz. vatandaşlarımızın konforlu şekilde evlerine, işlerine ulaştırmakla mükellefiz. Verimlilik anlamında hat modernizasyonu ve optimizasyonu yapacağız" dedi. 

Bu çalışmayla yoğunluk olmayan hatlardan bazı otobüslerin, yoğun hatlara çekilerek burada vatandaşların daha konforlu bir seyahat yapması hedeflendiği kaydediliyor.