Genç: Projelerimle anılmak istiyorum

Ortahisar Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Ahmet Metin Genç, Ortahisar ile ilgili bütün projelerini tek tek anlattı. "Ortahisar'da Projeleriyle anılmak istediğini" belirten Başkan Genç, projelerinden bazılarını belediye kaynaklarını kullanarak, bazılarını ise girişimcilerle birlikte hayata geçireceğini söyledi.

Genç: Projelerimle anılmak istiyorum

Ortahisar'ın çözülmesi gereken acil sorunları olduğunu ve bunların başında trafik sorununun geldiğini belirten Başkan Genç, "Trafik konusu büyükşehrin yetki alanında olmasına rağmen Büyükşehrimizle birlikte bu konuda müşterek adımlar atabiliriz. Özellikle, Gazipaşa, Maraş caddeleriyle ilgili fikirlerimizi Murat Bey'e ilettik. Bu konuda kendisi de bizimle uyumlu düşüncelere sahip... Yeni dönemde inşallah bunları hayata geçireceğiz." dedi.

PROJELERİMİZİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Genç: "Şehrimizin bütün dokularına, sorunlarına geçen süre zarfında vakıf oldum. Kararlıyız ve azimliyiz... Dile getirdiğimiz hangi projemiz varsa bunların takipçisi olacağız. Ve gerek hukuki anlamda gerekse teknik ve finansal olarak bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Vatandaşlarımıza da her şeyi çok açık, şeffaf bir şekilde anlatacağız. Neyi, nasıl yaptık, neyi hangi nedenlerden dolayı yapamadık. Bütün bunları vatandaşlarımızla paylaşacağım. Tünel Akvaryum ile ilgili bütün prosedürleri aşmak hiç de kolay olmadı. Eğer kararlı ve azimli olmasaydık bu proje hayata geçmezdi. Hem teknik olarak hem de prosedür olarak birçok engelle karşılaştık. Ama hepsini aşmayı başardık. Geçen beş yıllık süre zarfında engelleri aşmayı öğrendim. Şu anda 196 metre uzunluğunda tünel açma işi tamamlandı. İnşallah, iki ay içerisinde ihaleye çıkma aşamasına geldik. Şehrimize çok sayıda Arap turist geliyor. Bunlar turizmde çeşitlilik istiyor, eğlence ve dinlence mekanları istiyor."

ÇOK AVANTAJLI DURUMDAYIZ

Genç: "Her şey hayal etmekle başlar. Önce hayaliniz, fikriniz olacak. Sonra harekete geçeceksiniz. Tüm bu projeleri yerel imkanlarla yapacağım demek pek mümkün değil. Bizim Ankara'da çok dinamik güçlerimiz var. Dört tane Trabzonlu bakanımız var. Bunların imkanlarından yararlanmak lazım. Eğer bu dinamik gücü Trabzon'a hizmet olarak tahvil edemezsek bu bizim kendi beceriksizliğimiz olur. Onun ben bu kadar proje koydum ortaya. Bütün bu gücümüzün arkasında cumhurbaşkanımız var. Avni Aker, Yavuz Selim ve 19 Mayıs'ı cumhurbaşkanımızın iradesiyle millet bahçesi haline getireceğiz. Bunu 2014 yılında proje kitapçığıma koymuştum. Bu hazır alanı Yavuz Selim'i koruyarak ve Trabzonspor'umuza ait öğelerle büyük bir kent meydanı ve yeşil alan haline getireceğiz. Çocuklarımıza, büyüklerimize hizmet eden alanlar yapacağız. Çünkü şehir merkezinde bu alanlarımız çok azaldı."

DEĞİRMENDERE YENİ BİR REKRASYON ALANI OLACAK

Genç: "Katılımcı belediyecilik anlayışı doğrultusunda bütün sivil toplum örgütlerimizle, muhtarlarımızla beraber oldum. Yani şehrin bütün sorunlarına vakıf oldum. Bu yönetim anlayışının böyle bir kârı da var. Şehir sizden ne bekliyor bilmeniz lazım. Büyük sanayi sitemiz, çimento fabrikası acilen kaldırılmalı. Sanayi sitelerimizi de bir alanda toplayarak bunların yerine ulaşım destinasyonlarının kesiştiği raylı sistemin, Erzincan demiryolunun ve gerek kara yolunun ve otogarı içine alan yeni proje yapılacak. Murat Bey bunu zikretti. Otogarımızı da buraya entegre edeceğiz. Kalan alanlarda da güzel görünümlü sosyal donatı alanları ve yeşil alanlar olacak. Bu proje şehrimizde aktif beş yıl görev yapan bir belediye başkanı olarak en aktif projemizdir. Sanayi, İpekyolu ve Bağkur sanayi esnafımızla da bu konuda görüştüm. Onları daha büyük bir yerleşke içerisinde yaşam alanları, ibadet alanları ve oyun alanlarının olduğu bir yerleşkeye taşıyacağız. Ve iki büyük işi bir arada yapmış olacağız."

ÇOCUKLARIN ORTAHİSAR'I

Genç: Ürettiğimiz projeler bütün kesimlerimize hitap eden ve şehrin bütününe dönük projelerdir. Sosyal belediyecilik belediye yönetimin en önemli alanıdır. Bu manada da yeni dönem için bütün kesimlerimize hitap etmek istedik. Çocuklarımıza özgü olarak bir çocuk oyunları merkezi yapalım istiyoruz. Karadeniz Çocuk Oyunları'nı Trabzon'da yapacağız. Gençlerimize özgü iyi bir kütüphane projemiz var. Semt sahaları planlarımız var. Yaşlılar mutluluk ve huzur içerisinde yaşaması için hobi bahçeleri, parklar ve dinlence alanları projemiz var. Bunlar kadar da önemsediğimiz engelli kardeşlerimizin için de projelerimiz var. Engelsiz dostu bir Ortahisar için engelsiz yaşam merkeziyle birlikte tebessüm kahvelerini de yapacağız. Ve engellilerimizin istihdamına katkı sağlayacağız. Hem kafe tarzında hem de sosyal içerikli projelerimiz var. Sokak hayvanlarımız için de projelerimiz var. Sokak hayvanlarını tedavi etmek, kısırlaştırmak için merkez kuracağız. Bir klinik tarzında bir yer açarak profesyonel anlamda sokak hayvanlarına hizmet edeceğiz."

KÜLTÜR VE SANAT ÖNCELİKLİ MESELE

Genç: "Bir kültür ve sanat merkezini hayata geçirmek en büyük düşüncemizdi. Bu konuda çok özeleştiri yaptım. Devlet Opera ve Balesini iki senedir Trabzon'a getiriyorum. Bu şehir kültür ve sanat şehri. O nedenle de kültür ve sanata sonuna kadar destek olmaya devam edeceğiz. Bütün kültür ve sanat etkinliklerinin icra edilebileceği bir kültür ve sanat merkezini bu dönemde hayata geçireceğiz. Bunu büyükşehir de programına koydu."

MÜZELERLE ŞEHRİ ORTAHİSAR

Genç: "Tarih şehri dedik, ama tarih müzemiz yoktu. Bunu hayata geçirdik. İstanbul'dan sonra 1865 yılında ilk defa basın Trabzon'a geliyor. 1869 yılında ilk gazete basılıyor. Hayalimdi bu bir basın müzesi kurmak. Basın müzesini de kuracağız. Bu şehir spor, kültür ve tarih şehridir. Trabzon 4 bin yıllık bir tarih şehridir diyoruz ama bir arkeoloji müzemiz yok. Ticaretin merkezi Kemeraltı ve Pazarkapı'dır diyoruz ama bir ticaret müzemiz yok. Trabzon limanıyla ve Kalepark'ıyla meşhurdur ama bir deniz müzemiz yok. Müzelerle beraber bu şehir donansın istiyoruz. Bir hafızayla beraber gelecek nesli donatalım, yetiştirelim. Oyuncak müzesi sözümdü ve yerine getirememiştim. Bu dönem onu da hayata geçireceğiz. Sunay Akın bizim hemşerimizdir."

DENİZDEN DAHA ÇOK İSTİFADE EDECEĞİZ

Genç: "Deniz şehri demişken; bir iskele beraber vatandaşlarımızı denizle buluşturmak bir halk plajını vatandaşlarımızın hizmetine sunmak önemli gördüğümüz projelerden... Halk plajını Yalıncak sahilinde yapmayı düşünüyoruz. Bunun yanında Büyükşehir ile irtibata geçerek ve koordinasyon sağlayarak sahilimizde bir iskele park yapmayı düşünüyoruz.

PARKLARLA DONATACAĞIZ

Genç: "Yeşili bir metre kare dahi artırmanın başarı olduğunu düşündüğüm bu şehirde Ekopark gibi Pelitli, Çukurçayır, Beşirli, Yalıncak ve Erdoğdu'muzda da olmak üzere bu ölçekteki parklarımızı inşallah şehrimize kazandıracağız. Bu da çok önem verdiğim bir çalışmamız olacak. Ekopark'a her gittiğimde özellikle hanımefendiler lütfen şu parkların sayısını artırın diyorlar. Pelitli, Erdoğdu ve Çağlayan'da olmak üzere belediyemizin uhdesinde kentsel dönüşümleri yapacağımıza inanıyorum. Böyle bir çalışmamız olacak. TOKİ'yi çok yormak istemiyoruz. Çömlekçi kentsel dönüşüm projesinin biran önce bitmesi lazım."

BOZTEPE'YE SEYİR TERASI

Genç: "Boztepe'ye her gittiğimde iyi ki, burası askeri alan olarak kalmış diyorum. Burası sit alanı. Biz Boztepe'de seyir terası ve kule fikrimizi hayata geçirip orada bir Güneş Kuleyle beraber bütün verici istasyonlarını bu kulede birleştirmek istiyoruz. Hep hayalimizdi bu... İnşallah bu dönem hayata geçireceğiz.Torul'a giden

vatandaşlarımız oradaki seyir terasında bir öz çekim yapıp paylaşıyorlar. Geçmiş dönemde bu benim sözümdü, düşüncemdi. Yine bu dönemde aynı anlayışı ortaya koyarak Boztepe'de bir seyir terasını hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Bunun yanı sıra orada Kızlar Manastırı'na inen bir gezinti yolu yapacağız. Ayrıca şehrimizin manevi önderi olan Ahi Evren türbesiyle birlikte Ali Şükrü Bey'in de kabrini ilave ederek güzel bir projeyi hayata geçireceğiz. Oraya 61 metre uzunluğunda Türk bayrağımızı koyduk. Akyazı'ya da 61 metre uzunluğunda simgesel olarak Trabzonspor bayrağını diktik."

Ben daha önceden, Vailand ya da Disneyland gibi bir eğlence parkı düşüncemi ifade etmiştim. Bunu da Murat Bey Gülcemal Projesi'nin içine koydular. İnşallah yeni dönemde bu da hayata geçecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sahin 11 ay önce

şehirsel anlamda o kadar problem varken kentsel dönüşüm adına akınması gereken acil önlemler varken bu projelere gerçekten inanıyor musunuz?

Avatar
Serdar akyol 11 ay önce

Ahmet m genç Trabzon halkıyla dalgasını geciyor,5 yıldır Trabzon merkez çöktü,Trabzona katkısı sıfır.