Trabzon Kent Konseyi Genel Kurulu seçiminde kriz

Trabzon Kent Konseyi 5 Olağan Genel Kurul toplantısı  Hamamizade İhsan bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Trabzon Kent Konseyi Genel Kurulu seçiminde kriz

61SAAT HABER SERVİSİ - Seçimli Genel Kurulda, Kent Konseyi tüzüğüne eklenmesi istenilen bazı yönerge maddeleri Genel Kurul gündemine getirildi. 

Fakat salondaki çok sayıda kent konseyi üyesi, bir çok üyeye çağrı yapılmadığını, genel kurulun gizli kapaklı yapıldığı bu değişikliklerinde sırf birileri istediği için yapıldığı ileri sürdü. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun da katıldığı, Trabzon Baro Başkanı. Sibel Suiçmez’in Divan Başkanlığını yaptığı Genel Kurulda Suiçmez yapılan itirazlar üzerine ‘Tamam gelen önergeleri ve deşikliklik taleplerini erteleyelim fakat seçimi yapalım’ dedi. 

Söz alan Kent Konseyi üyesi Kamu-Sen Trabzon Temsilcisi Coşkun Diler ‘Burada sıkıntı seçimde, seçim kısmında bir kilitlenme var, biz bunu ertelersek sorun çözülür’ deyince salonda bu öneri alkış aldı.
 
Çok sayıda üye genel kurulun bir çok üyeden gizli kapaklı yapıldığını öne sürdüler. 


BÜYÜKŞEHİR İDARESİNDE BİR KENT KONSEYİ İSTEMİYORUZ 
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Kent Konseyi’nin Trabzon’da geçmişinin çok sağlıklı işletilmediğini belirterek ‘Şehre değer katacak etkin ve verimli bir kent konseyi olmasını isterim. Burada davet edilmemişler olabilir, bir takım sıkıntılar olabilir, ama biz bu genel kurulu yapmamız gerekir. Üzerinden 8 ay geçmiş yapmamışız. 

Şimdi burada Belediye Başkanının yörüngesinde bir kent konseyi kesinlikle istemiyorum. Burada benim arzu ettiğim eleştiren, sorgulayan, büyükşehir 
belediyesini yönlendiren bir kent konseyi olması. 

Biz olaya ideolojik değil şehre hizmet noktasında bakıyoruz. 

Şimdi bakıyorsunuz yüzlerce muhtarı buraya çağırıp seçim yapmamız gerekiyor. Bu mümkün değil. Bunun için yönerge değişikliklerini yapmak istiyoruz. 
Şimdiki yönerge değişikliklerini. Gerekli yerlere göndermemiş olabiliriz. Ama bundan sonra gelecek. Tamam burada sizin karşı çaktığınız önergeleri ekleyelim. Ama bugün burada bir seçim yapalım. Kent Konseyi Başkanı seçmek zorundayız. Yoksa bu hazırlıkları kim yapacak. 

Kimse yapmaz. Ben THK başkanına yakıştıramadım söylediklerini. Burada kimsenin kimseye bir karşıtlığı yok, zorla veya alel acele yaptığımız birinden sakladığımız bir şey yok. Biz kendimize uygun bir yürütme kurulu belirleme amacımız yok” dedi. 

KENT KONSEYİ ÇALIŞTIRILMADI 
Genel Kurulda söz alan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk Trabzon Kent Konseyi’nin önceki dönemlerde sağlıklı çalışmadığını, çalıştırılmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı. 
Salondaki çok değerli misafirler, değerli divan. Evet önceki genel kurullarda da kavga oldu dediniz. Ama ne oldu. Burada muhtarlardan bahsediyorsunuz. Ama şunu ifade etmek isterim.
Muhtarın bir kimliği vardır ve iki yüzü vardır. Millet ve devlet diye iki yüzü vardır. 
Şu Trabzon gibi bir yerde birbirinle sarılamıyoruz, ayrıştırıldık geçmişte kent konseylerinde ayrıştırıldık. Evet bu genel kurulun noksanlıkları oldu. Şimdi bazı değişiklikler vardır. Bunlarda aykırı bir şey yok. Bunları kabul edelim. 
Birçok kent konseyinde Bursa’da, Adana’da değişiklikler yapıldı uygulanıyorlar. Ama biz birbirini ayrıştırmaktan bunu yapamadık. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımızın dediğine güveniyorum. 
Birbirimize güveneceğiz. Burada bugün genel kurulumuzu yapıp gerekli değişiklikleri yapacağız. Başkanım da herkesi kucaklacağını söyledi, ona da güveneceğiz. Hepinizi saygı ile selamlıyoruz" ifadelerini kullandı. 

TRABZON CADI KAZANI 
Türk-İş İl Temsilcisi Yol-İş Sendikası Trabzon 1 nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli’de genel kurulda söz alarak şu ifadeleri kullandı, ‘ Bugüne kadar Trabzon Kent Konseyi ne çalıştırıldı ne doğru dürüst toplantı yapıldı, bu arkadaşların birçoğu şimdi belediye meclisinde. Bugün şimdi buna mutlu oldum., Trabzon bir cadı kazanı gibi. Herkes bir tarafından tutup çekiştiriyor. 
Ama bugün Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımızın söylemleri, tutumu davranışı bizi mutlu etti. 
Trabzon ne hikmetse ortak akılda buluşamıyor. Güney Çevre yoluna ihtiyacımız var bunda bile buluşamıyoruz. 
Ne hikmetse. Bıktık artık. Biz en büyük federasyonuz. Onbinlerce üyemiz var. Ama biryerde yokuz, neden çünkü dinleyen yok. 
Başkan Zorluoğlu’nun burada yaptığı konuşmayı diğer toplantılara da örnek olmalıdır.   Bizi ortak akılda buluşturacağına inanıyorum. Sayın Başkanımız Zorluoğlu’na teşekkür ediyor saygılar sunuyorum’ ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İNİSAN 4 ay önce

anlamadim şi̇mdi̇ gene kurulun yapilmasi i̇çi̇n gerekli̇ ortam yok ama yapalimin bahanesi̇ var öylemi̇? i̇lgi̇nç gerçekten ki̇mseni̇n bi̇rbi̇ri̇ni̇ di̇nlemedi̇ği̇ doğru olmuş. si̇z önergeleri̇ni̇ veri̇n bi̇zde seçi̇m yapalim. vay bi̇zi̇m hali̇mi̇ze