banner2028

banner2032

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, 61saat'in sorularını yanıtladı

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Gündem Özel programında Erhan Esaspehlivan'ın sorularını yanıtladı.

Bölgesel 29.05.2020, 21:14 30.05.2020, 08:32
banner2081

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Erhan Esaspehlivan ile Gündem Özel programına konuk oldu.

1 AY ÜZERİNE TRABZON’DA ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ
Son günlerde Trabzon’da Kovid-19 nedeniyle ölüm vakasının olmadığını belirten Esaspehlivan, “Pozitif vaka sayısı sıfıra düşmüştü. Biraz gevşedik snaki. Çay toplamaya gelenler nedeniyle de tedirginlik oldu. En son 28 Nisan’da bir vatandaşımızı kaybetmiştik. 28 Mayıs’ta da yine bir vatandaşımızı 1 ay sonra kaybettik” dedi.

BAŞHEKİM BELİRLENDİ
Esasphelivan şöyle devam etti: “Ahi Evren’e gelecek olan başhekim merak ediliyordu. Bu ismin de belli olduğunu aktarabiliriz. Millet Bahçesi yapılıyor. Beton yapı görünüyor ancak bittiğinde yeşil alan olacak. Meydan çevresi de sürüyor çalışmalar ve gün gün denetleniyor.”

ÖZEL SEKTÖR İLE DEVLET FARKINI ANLATTI
Esaspehlivan’ın “Göreve geleli bir yıl geçti, bu süreçte nereden belediye başkanı oldum dediğiniz oldu mu?” sorusuna Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, “Biz 31 Mart seçimlerinde vatandaşa söylemiştik. Biz gönül belediyeciliği diye tabir edilen projelerimiz vardı. En büyük projeler insanların gönüllerine dokunmak olacak demiştik ve bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz. İyi günde kötü günde beraber olduk. Tüm olumsuzlukları da birlikte atlattık. Ulaşabildiğimiz oranda tüm Yomra sınırlarına ulaşmaya çalıştık. Özel sektörden devlet kurumlarına geçmek zor bir şeymiş. Özel sektörde hızlı kararlar verme şansınız var. Özel sektörden gelenin belediye başkanı olmasındaki adaptasyonda ara ara sıkıntılar yaşadık. Ama şu anda sistemi oturtmuş bulunuyoruz” dedi.

İHTİYAÇLAR SINIRSIZ İMKANLAR KIT
Bıyık, “Belediye başkanı olmuş olmanın zaman zaman vermiş olduğu mutsuzluğu yaşamış zamanlar oldu. Gelen talepler ihtiyaçlar sınırsız değil imkanlar kıt. Talebin hepsini tabi ki karşılayamazsınız. Makama gelen her talebi karşılayamıyoruz 100 talepten 20’sini karşılıyoruz ama 80’ini de mutlu etmek zorundayız. Ancak bunu başaramadığınızı hissettiğiniz zaman da üzülüyorsunuz” diye konuştu.

YOMRA NE KADAR VAKA İLE BU SÜRECİ GEÇİRDİ?
Bıyık, şöyle devam etti: “Pandemi hastenesi olmasına rağmen 2 tane yurt olmasına rağmen bu süreci yok denecek kadar az vakayla atlatmış bulunuyoruz. Diğer ilçelere oranla zor bir yerdeydik. Bizi ve vatandaşımızı stres içinde yaşamaya sürdü. Başhekim Süleyman Türedi’nin performansı ve diğer sağlık çalışanlarımızın performansı çok iyiydi. Onların stresine bakınca bizimki bir şey değil.”

İTTİFAK PARTİSİNDEN DESTEK ALABİLDİNİZ Mİ?
İttifak yaptığınız partilerden destek alabiliyor musunuz sorusuna Bıyık, “istediğimiz noktada değiliz. Böyle bir süreç hayal etmiyordum. Süreç içerisinde bizlere verilen sözler tutulmadı. Bu noktada biz yaklaşık 2-3 sefer belediye ziyaretlerimiz oldu İletişim kopukluğumuz yok. Onlarda da sistem hantallıkla devam ediyor. Genel Başkan Meral Akşener ile yaptığımız görüşmede diğer illerdeki belediyeler şikayetlerini dile getirince ben de dile getirdim. Umut ediyorum ki bundan sonraki süreçte katkıları olur.”

AK PARTİ'DEN TEKLİF GELDİ Mİ?

AK Parti'den teklif geldi mi sorusunu yanıtlayan Bıyık "AK Parti'den bana teklif durumu olmadı. Bunu daha önce de açıklamıştım " bana ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorum." demişti. Siyasi partilerde değişikliği etik bulmuyorum. AK Parti'de çok arkadaşımız var sana yardımcı olmak istiyoruz ama olamıyoruz diyorlar. Bana Yomra’da diğer partililer de oy verdi. Bunu bir tarafa kanalize etmek istemiyorum ve insanların görev süresi içerisinde parti değişikliği yapmasını eleştirmişimdir. Süreci biz yürütmek, burada başarılı olmak arzusundayım. Ondan sonra önümüzde neler karşımıza çıkar bilemiyorum. Süreci takip etmek lazım. Bizi vatandaş belediye başkanı olarak seçti ve görevi çin buradayım” dedi.

VADEDİP YAPAMADIKLARI PROJELER
Vadedip yamadıkları ile ilgili Bıyık, “52 proje ile karşısına çıktık vatandaşın. Bazıları somut bazıları soyut projeydi. Yaşadığımız sıkıntıların da etkisiyle aslında büyük proje diye adlandırdığımız, Yomra’nın en önemli sorunu olan otopark sorunu ve kent meydanı ile otopark projesi vardı. Projeye başlayamadık. Önümüzdeki süreç içerisinde çalışacak olduğumuz bir durum. Yomra’da düğün salonu projesinin ihale sürecine başlayamadık. 5-6 büyük projemiz var. Önümüzdeki yıl içerisinde oluşan da 3-4 tane projemiz var. Müjdeli bir biçimde onları duyuracağız. Olmayı umut ettiğimiz noktada değiliz. Gece gündüz çalışıyoruz ancak istediğimiz noktada değiliz” diye konuştu.

BAŞKAN ZORLUOĞLU’NU BAŞARILI BULUYORUM
“Güllük gülistanlık bir yaşam olsa daha farklı olur. Bu sıkıntıları şikayet etmememiz lazım. Yomra’nın şantiye sahasına dönmüş olması lazım. Koronavirüs sebebiyle ihaleler ertelendi, iptal edildi. Önümüzdeki hafta enerji hatlarını yerlerin altına alınmasıyla ilgili proje vardı. İhalesi yapıldı. Yomra için önem derecesi büyük. Başlayamama çeşitleri var. Muhalefet partisi belediye başkanı olmak kolay değil. Ak Parti belediyesinin 100 aldığı yerde biz 20 alalım. Bunu genel anlamda söylüyorum. İnsanlar fotoğraf vermeye çekiniyorlar. Bunu ilk kez söylüyorum. İnsanlar bizi vebalı gibi görüyorlar. Bu baskının oluşmuş olmasını vatandaş açısından doğru bulmuyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Trabzon için kazanım olduğunu düşünüyorum. Devlet yönetiminden gelmesi sebebiyle icraatlarını gördükçe mutlu oluyorum” dedi.

1 YILDA NELER YAPILDI?
1 yılda neler yapıldığı konusuna Bıyık, “Yomra’nın imajını düzeltmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz 5-10 yılda Yomra denilince insanların aklına rant inşaat gelir. Yomra’nın bu imajını düzeltmeye çalışıyoruz. Sosyal projeler yapıyoruz. Yomra denilince Yomra elmasının, kültürün, sporun, sanatın akla gelmesi lazım. Konuşunca mimar ve müteahhitler kızıyorlar. Yomra’nın imajını geçmiş dönemde zedelediler. Onlar yapacaklar kirlilik bize kalacak. Yomra’nın sosyal alanlarının yokluğu konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Çöplerimizi yerin altına aldık. Belediyenin ihtiyacı olduğu arabaları aldık. Sahilde yürüyüş ve bisiklet yolu yapıyoruz. 4 tane çocuk parkı yaptık. 1 tanesi çok önemli. Ben en az oy almış olduğum mahalleye yapıldı. Onlara sözümüz vardı. Sosyal tesis yapıyoruz. Mahalle yollarımızdaki işlerimizi yapıyoruz. Yeni yol çalışmalarımız var. Yomra Belediyesi’ni E-Devlet ile buluşturduk. İnternet sayfamızı yeniledik. E-Tahsilata geçtik. Sorgulama ve başvuru işlemlerine başladık.” dedi.

İKTİDAR NE YAPIYORSA YANLIŞ YAPIYOR MANTIĞINDAN UZAKLAŞMAK GEREK

Kaşüstü kavşağı projesi ile ilgili Bıyık, “Kaşüstü’nün değerine değer katmıştır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bölge için çok değerli bir projedir. Kanuni Bulvarı’nı inceledim ve paylaştım. Güzel olmuş ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Beşirli’den girip 5 dakika sonra Erdoğdu’ya geldiysek başarılı bir iş çıkarılmış demektir. İktidar ne yapıyorsa yanlış yapıyor mantığından uzaklaşmak gerek.”

YOMRA'NIN EN BÜYÜK SORUNU EĞİTİMDİR

Bıyık, şöyle devam etti: “Yomra’nın en büyük sorunu eğitim sorunudur. 44 kişilik sınıflarda eğitim veriyoruz 50’ye çıkacağız. Daha somut durumlarla karşılaşmak istiyorum. Kaşüstü kavşağı siyasiler tarafından tarih verilerek tahrip oldu. Sürekli ileri atıldı. Projede sık sık değişiklikler oluyor. Yiğidi öldürüp hakkını verelim. Sokağa çıkma yasağında 24 saat esasına göre çalışıyorlar. Onlara teşekkür ederim. Şu anda peyzaj noktasına kadar gelmiş bulunuyorlar. Umut ediyorum ki yaz sonuna kadar tamamlayacaklardır. Bu benim öngörüm” şeklinde konuştu.

PEGASUS UÇAĞINDA SON DURUM
“Pegasus uçağı ile ilgili hiçbir neticelenme yok. Bu uçak normalde belediyeye tahsisli idi. Millet Kıraathanesi yapılmak şartıyla. Bakanlığa yazı yazdım. Bu uçağı değerlendirme şansına sahip değilim. Ekonomik olarak fazla yük taşıyacak. Tahsisini kaldırın ya da alın dedim. Tahsisini iptal ettiler. Üzerinde çalışmalarımız var. Uçağı bize verir misin diyorlar sonra da 2 bin metrekare yer istiyorlar. Ama o kadar yerim olsa ben kullanırım. Ona verilecek 2 milyon lira olsa vatandaşa harcarım.”

YOMRA’DAKİ GÖKDELENLER
Yomra’daki gökdelenlerle ilgili Bıyık, “Tam tespit yapamadık sayıyı. Benim tahminime göre 6 bin civarında yapı kullanmasız ev var. Bunun haricinde en az 10-15 tane hiç ruhsatı olmayan bina var. Bu binaları mühürleyeceğim diyince kızdılar bana. Ama bu bir gerçeklik. Yapı kullanması olmayan binalarda vatandaş vergi borcu yoktur kağıdı alamıyor. Suyu yüzde 50 ve elektriği de yüzde 30 pahalı kullanıyor. Çok keskin kararlarım var. Yomra sınırları içerisinde inşaat yapmış ve yapı kullanmayı almamış müteahhite ruhsat vermeyeceğim. Yüksek binalar vatandaşın vicdanına uygun yapılmış mıdır? Arkadaki yüzlerce insanın sabah kalkıp o binalara baktığını da düşünmek lazım. Belediye başkanı olsaydım o ruhsatı vermezdim. Yapı kullanma ve ruhsatlarını almışlar ancak Yomralıları yaralamıştır” dedi.

DOĞALGAZ NE ZAMAN GELECEK?
“Yomra’da bana deseler ki 10 bin abone bul. 1 haftada o aboneleri bulurum. Öyle yerlerde doğalgaz yanıyor ki aklınız hayaliniz gider. Sürekli bir sorun çıkarıyorlar. İnsanlar Kaşüstü’nde çevre kirliliğinden dışarı çıkamıyor. Abone garantisi konusunda ben de garanti veriyorum. Ama başka tarafa kayıyor. Bize bildirilen 2020 yılında hastaneye doğalgaz ulaşacağı konusundaydı. Adliye için ciddi talepler oldu. Oteller var ve onlar da ihtiyaç duyuyorlar. AVM var o da ihtiyaç duyuyor. Yomra’nın zaruri ihtiyacı var.”

BEN ÖMER BEYİN YERİNDE OLSAM...

Avrasya Üniversitesi bahçesi ile ilgili olarak Bıyık, “Ben Ömer beyin yerin olsam Yomra halkına 10 yıl boyunca gösterdikleri sabır için teşekkür eder, talepleri olup olmadıklarını dinler. Sonra o araziyi onlara açarım. Oranın yapılmasını şekillenmesini yapmış. Amacını yapmışsın, başka projeler gerçekleştirmişsin. 3 blok yapılacak diye başlandı. 3 bin tane öğrenci için yapılmış bir blokta buranın kullanılmasının bir anlamı yok. Yomra’nın en güzel yeri halka kapalı. Halka kapalıysa bir önemi yok. Yomra her yıl 3 bin 500 nüfus alan bir ilçe. Bu kadar öğrenci için 40 bin halkın mutsuzluğu baz alınmamalı. Çözüm noktasında ise halkla birlikte kullanılmasından yanayım. Karşı taraftan bu yönde atılmış tek bir adım yoktur. Sonu başka noktalara gider. 4 aydır bu süreci çözeceklerine dair taahhütte bulunmuş insanlar var. Ama gelinen süreçte hiçbir gelişme olmadı.” dedi.

Yorumlar (9)
Yomralı hacı 12 ay önce
Değerli Başkan,beton sever partisi akape Yomrayı bitirdi,size ancak tamirat kaldı
Yomra 12 ay önce
İş üretin laf değil
Sarica 12 ay önce
Bundan önceki belediye başkanına millet gıcık olduğu için başkanlığı kazandın. Yoksa hayalini kuramazdin AKP adam gibi aday cikarsaydi sena fark atardı yomraya yazık oldu.....
Istanbullu61 12 ay önce
Gönüllere dokunacaginiza yomraya biseyler katın torpille adam alma işini bırakın. Başkan adamı olan belediyeye giriyor olmayan yanınızada gelse kovuluyor... Birdahaki seçimde görüşmek üzere...
İsmail KESKİN (KAŞÜSTÜ) 12 ay önce
Yaptığınız ve yapacak olduğunu hizmetler için teşekkürler başkanım...Fakat yapamadığınız hizmetleri aklen DUN olanlar anlayamıyorlar muhalefetin zorluk derecesinden bi haberler...YOMRA deresenin ıslahı sanki belediyenin işiymiş gibi dere ıslah bekliyor gibi avane avare bi haber kişiler/kişilikler yorum yapma teveccuhunde bulunuyorlar...YOMRA da sizin sayenizde RANT a dayalı HİZMET biterek BEŞERİ (insan) ye dayalı HİZMET başlamıştır...Selamlar İYİ çalışmalar....
Yomra 12 ay önce
başkanım yomra deresi ıslah edilmeyi bekliyor
malik 12 ay önce
i̇yi adamsında gücün yok birşey yapacak.yomra maalesef yerinde sayıyor.yıllar boşa geçiyor.
Fatih sağlam 12 ay önce
akp zihniyeti Yomrayı yedi bitirdi,Başkana yardımcı olmak lazım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:05
Öğle 12:23
İkindi 16:16
Akşam 19:31
Yatsı 21:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26