Memleketlinin canı yanmaya görsün…

Kamu hizmetlerinden mahrum kalma noktasında başına gelenleri öyle üç-beş kişiye anlatmakla kimse yetinmiyor artık.

‘Mağduriyetimi herkes bilecek!’ düşüncesiyle, olan biten anında sosyal medyada paylaşılıyor…

Yetmedi, zarflanan çığlıklar dördüncü kuvvet, basına ulaştırılarak mücadele, her kulvarda sürdürülüyor.

Akabinde bizler ne yapıyoruz?

Çerçeve belli…

Gelen iddiaları, aklımız erip, dilimiz döndüğünce kaleme alıyor, varsa belgelerini de vitrinlere taşımaktan imtina etmiyoruz.

Ne için?

Yeter ki, mazlumun mağduriyeti ortadan kalksın, gasp edilen haklar sahipleriyle buluşsun.

Ee, tabi bazen, “Yazdın da ne değişti!’ gibi serzenişlerle tiye alındığımız da olmuyor değil.

Varsın olsun…

Biz üzerimize düşeni yapalım, tarihe gerekli notu düşelim de, gerisi muhataplarımızın sindirme meselesi.

Neticede niyet salih olunca, akıbetten umut hiç kesilmiyor, değil mi?

Demek istediğim, günü geliyor.

Onca feryat figanın es geçildiği makamlara oturan birileri, eski defterlerdeki alacak-verecekleri bir şekilde gözden geçiyor.

İşte bugün.

Tam da bu bağlamda, Trabzonlunun hakkı olan hizmeti alması noktasında İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nde bunlar yaşanmakta değerli okurlar.

Bağlamayı geçip, meseleyi açarsak…

Ülke geleceğinin adeta kaskosu bildiğimiz eğitim-öğretim alanıyla ilgili Trabzon özelindeki sorunlara geçmişten beridir köşemizde yer vermekten imtina etmedik, etmiyoruz.

Vaktiyle naçizane köşemizde kurulan cümlelere özne, bazen okullarımızın fiziki yetersizlikleri, bazen de çomak sokulan sistemin mağdur ettiği veli ve öğrenciler olurken, çözüm arayışlarımızda pür dikkat kesildiğimiz adreste doğal olarak hep, Trabzon İl Millî Eğitim Müdürlüğü yer almıştır.

İşte bu manada, şehrimizde öğrenci, öğretmen yahut sistem kaynaklı yaşanan olumsuzluklarda bahsi geçen müdürlüğün sorunlara doğru, düzgün, akılcı ve en önemlisi çözüm odaklı yaklaşım sergileyip sergilemediği yönünde, kafalarda sürekli soru işaretleri vardı.

Ta ki, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev değişikliğinin yapıldığı geçtiğimiz yıla kadar.

Zira.

Toplumun her kesimiyle iletişim kurabilme becerisine sahip olduğuna yakından tanıklık ettiğimiz İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu ve a takımından sayılabilecek Şube Müdürü Serkan Harput’un göreve gelmesi, kaliteli ve sürdürülebilir eğitim politikası güdülmesi anlamında Trabzon İli’ne hakikaten değer kattı.

Milli diyerek el birliğiyle sahiplendiğimiz eğitim öğretimin sevk ve idaresiyle ilgili olarak, kendilerine yöneltilen her türlü eleştiri, öneri ve şikâyetleri dikkate alıp değerlendirmekten kaçınmayan etkili isimler, bu alandaki problemlerle çözümleri arasındaki duvarların yıkılması adına üstün gayret sarf ediyorlar.

Her zaman dediğimiz gibi…

Bir ferdin topluma kazandırılması hayli meşakkatli iş.

Yani tüm bu hengâmede sorunların yaşanması gayet normal.

Yurttaşın sorun çözücülerden asıl beklentisi Hızır hızındaki yeni sorunlardan ziyade, huzursuzluğu bertaraf edebilecek samimi çabalar ve çözüm odaklı yaklaşımlardır.

Velhasıl.

Trabzon’da böyle değerlere ihtiyaç var.

İl Milli Eğitim’in başarıları daim olsun.