banner2032

Balıkesir’de korona virüs seferberliği

İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 81 ilinde uygulanmaya başlanan “Dinamik Denetim Modeli” uygulamasına Balıkesir Valisi Hasan Şıldak da katıldı. Vali Şıldak denetim sonunda yaptığı değerlendirmede Balıkesir’in çok yüksek riskli iller arasında yer aldığını belirterek, kurallara uyulmasıyla mavi gruba geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Genel 04.03.2021, 15:43
Balıkesir’de korona virüs seferberliği
banner2081

İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 81 ilinde uygulanmaya başlanan “Dinamik Denetim Modeli” uygulamasına Balıkesir Valisi Hasan Şıldak da katıldı. Vali Şıldak denetim sonunda yaptığı değerlendirmede Balıkesir’in çok yüksek riskli iller arasında yer aldığını belirterek, kurallara uyulmasıyla mavi gruba geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Çok riskli grup olarak belirlenen 17 ilden biri olan Balıkesir’de İçişleri Bakanlığının talimatıyla il genelinde 4 bin kişiden oluşan ekipler denetleme yaptı. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın da Karesi ilçesinde katıldığı denetleme faaliyetlerinde, vatandaşlar ve esnaf uyulması gereken kurallar hakkında tekrar bilgilendirildi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak Balıkesir’deki vaka sayılarındaki artışı değerlendirerek, bunda mutasyonlu virüsün etkisinin bulunduğunu kaydetti. Vali Hasan Şıldak, “Dinamik Denetim Modeli”nin de hayata geçirildiğini kaydederek Balıkesir’de tüm kurumların katılımıyla denetlemelerin artırıldığını ifade etti. Şıldak, Milli Kuvvetler Caddesi’ndeki denetimlerde vatandaşlara ve iş yeri sahiplerine pandemi kurallarına uyma konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

“Dinamik Denetim Modelini uyguluyoruz”

Denetleme çalışmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Hasan Şıldak ilk olarak “Dinamik Denetim Modeli” konusunda açıklamalarda bulundu. Vali Şıldak, “Bugün itibariyle İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla bütün illerimizde yeni bir döneme geçildi. Korona virüs salgın hastalığını kontrollü şekilde normalleşme süreci içerisinde kontrol almak amacıyla yeni dönem “Dinamik Denetim Modeli” uygulamasıyla bugün başladık. İlimizde de şu an itibariyle bütün ilçelerimizde kaymakamlarımızın koordine ettiği ve Valiliğimizin de üst koordinasyonunu gerçekleştirdiği 4 bin kişilik ekiplerimizle sahadayız. Bu denetimlerimiz sürekli olacak. Her gün bizler de; yöneticiler de yani vali, vali yardımcılarımız, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, kurum müdürlerimizle birlikte vatandaşımızın bu konuya olan ilgisini, dikkatini çekmek, farkındalığı yükseltmek, korona virüse karşı mücadelede bilinç düzeyini artırmak için sahada olacağız” dedi.

“Vaka sayılarında yükseliş trendine yakalandık”

Balıkesir’de vaka sayılarının artma nedenleri hakkında açıklamalarda bulunan Vali Şıldak, “Bilindiği gibi biz aslında sonbaharda diğer bazı iller kadar yükselmedik. Vaka sayılarımız hep kontrollü gitti ve ilimizde pandemi sürecinin yönetiminde hiçbir aksaklık yaşanmadı. Yoğun bakım yatak sayımız, servis yatak sayılarımız hiçbir zaman tükenmedi. Vatandaşımıza sağlık hizmeti son derece akıcı bir şekilde, herhangi bir tıkanıklığa sebep olmadan devam etti. Bunda tabi ki denetimlerimizin, alan hakimiyetinin, sahadaki uygulamalarımızın çok desteği, katkısı olduğunu düşünüyorum. Bütün kurumlarımız, kolluk birimlerimiz, sivil denetim ekiplerimiz çok ciddi manada alanda baskılama yaptık, vatandaşımızı uyardık. Gerektiğinde ceza uyguladık ve insanlarımız pandemi mücadelesinde istemek, irade göstermek ve tedbirden başka bir çözüm olmadığını fark ettiler. Kesinlikle maske, mesafe ve hijyen diye özetlediğimiz en temel kurallar. Buna ilaveten bütün iş yerlerinde uygulanması gereken kurallar bire bir uygulanırsa pandemi kontrol altına alınır. Bunu biz Balıkesir’de yaşadık. Daha sonrasında Ocak ayından itibaren vakalarımız oldukça aşağıya geldi, sayılar düştü. Ancak Şubat ortalarından itibaren tekrar bir yükseliş trendine girdik” ifadelerini kullandı.

“Balıkesir kırmızı grupta yer aldı”

Balıkesir genelinin çok yüksek riskli iller grubunda yer aldığını belirten Vali Hasan Şıldak, “Evet, Balıkesir kırmızı grupta yer aldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında geçtiğimiz Pazartesi günü 1 Mart’ta yapılan Kabine Toplantısında açıklanan risk haritasına göre Balıkesir çok yüksek risk grubunda yer alan 17 ilden bir tanesi olarak açıklanmış bulunuyor. Bu sonuç tabi ki son 1-2 haftalık değerlendirmeye göre illerin vaka sayılarına göre yapılan bir değerlendirmedir. Aslında ilimiz korona virüsün başlangıcı olan 2020 yılının Mart ayından bu tarafa bütün vaka sayılarının nüfusa oranına göre bakıldığında ülkemiz genelinde en iyi olan illerden biridir. Ancak son dönemde bilindiği gibi virüs salgını dönemsel yükselmeler yaşıyor. Şu anda biz bir yükselme dönemine denk geldik. Böyle bir dönemden geçerken yeni kontrollü hayat döneminin de başlangıcında bu kritere takıldık ve kırmızı grupta yer aldık. İnanıyoruz ki bütün vatandaşlarımızın desteğiyle en kısa zamanda kırmızı gruptaki yerimizi turuncuya, sarıya ve maviye doğru dönüştürme azmindeyiz. İki haftalık periyotlarla, 15 günde bir yapılacak olan yeniden değerlendirme aşamasına geldiğimizde biz 15 Mart itibariyle diğer gruba; en azından turuncu gruba geçmek istiyoruz. Bunun için sahada olacağız, kararlı bir şekilde denetimlerimizi yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“Vaka sayılarındaki artışta mutasyonlu virüsün etkisi var”

Balıkesir’de vaka sayılarının yükselme nedenleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Vali Hasan Şıldak, “Balıkesir ülkemiz genelinde mutasyonlu virüsün görüldüğü ilk illerden birisidir. Şu anda da bizim ciddi sayıda ilimiz genelinde pek çok ilçemizde mutasyonlu virüs var. Bu virüsün özelliği İngiltere kaynaklı olan bu virüs çok daha hızlı yayılmaktadır. Bu hızlı yayılım vaka sayılarını da birden bire tırmandırmaktadır. Yine geçtiğimiz haftalarda yani 17 Şubat itibariyle Bandırma ilçemizde ve çevresini de etkileyen bazı sanayi kuruluşlarında, gıda üretim tesislerinde yüksek sayıda maalesef vakaya rastladık. Bu vakaların yayılımı mutasyonla birleşince çok daha hızlı oldu. Bandırma, Gönen, Susurluk ilçelerimiz başta olmak üzere buradaki kaynak odak nokta ilimizin pek çok noktasına da vaka taşıdı, transfer etti. Bununla birlikte ilimizdeki genel vaka sayılarında bir artış gördük. Son olayı bu şekilde özetlemek istiyorum. Gerek mutasyonlu vakaların çokluğu, gerekse sanayi tesislerimizdeki yoğun vaka çıkışı ilimizin genel vaka sayısını artırdı. Buna üçüncü bir unsuru da eklemek gerekir. Balıkesir pik yapmış bir il değil. Bağışıklık oranımız bu yüzden hala düşük. Yüzde 15’in altında bir bağışıklığa sahibiz. Bazı büyükşehirler yüzde 30’un üzerine geçmiş durumda. Örneğin Bursa, İstanbul gibi illerde hastalık çok yoğun yaşandığı için, daha önce vaka sayıları çok yükseldiği için bağışıklık düzeyleri yüksek. Bizim şu anda yükselmemizin bir nedeni de budur. Yani toplumsal bağışıklık seviyemizin düşük kalmasıdır. Aslında bu virüsle ilimizde yapılan mücadelenin etkili olduğu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Denetimleri sıklaştıracağız”

Vaka sayılarının düşürülmesi noktasında neler yapılabileceğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Şıldak, “Muhakkak suretle artık her bir vatandaşımızın çok dikkatli olması lazım. Çünkü mutasyonlu virüs çok hızlı yayılmaktadır. Bir kişinin ortalama altı kişiye bulaştırdığını biliyoruz. Çevremizdeki bütün ilişkilerimize ve mesafe kuralına, tabi ki maske kuralına çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bu süreçte kesinlikle ev, akraba, komşu ziyareti gibi yakınlaşmayı, teması gerektiren durumlardan kaçınmamız gerekiyor. Biz bugünden itibaren ilimizde adeta bir seferberlik havasında topyekun bir mücadele başlatıyoruz. Polisimiz, Jandarmamız, bütün denetim ekiplerimiz sahada olacaklar. Gece-gündüz bu denetimlerimizi sürdüreceğiz. Sanayi tesislerimizde, bütün iş yerlerimizde yoğun denetim sağlıyoruz. Farklı farklı ekip grupları oluşturduk. Sanayi Müdürlüğümüz, Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz, Tarım Müdürlüğümüz bünyesinde ve belediye zabıtalarından oluşan ayrı ekiplerimiz; yine aynı zamanda meslek odalarımızın ekipleriyle sahadaki gücümüzü daha da artırıyoruz. İçişleri Bakanlığımız bütün çalışmaları Ankara’dan takip ediyor ve inanıyoruz ki bu tedbirleri benimseyip, samimi bir şekilde uygulamaya koyarsak Balıkesir’in an kısa zamanda mavi renge doğru ilerlediğini ve daha sağlıklı günlere ulaşma konusunda başarılı olacağımızı düşünüyorum. Eğer bütün esnafımızın iş yerlerini hiçbir sınırlama olmadan tekrar açabilmesi için, herkesin mesleğini, işini icra edebilmesi için, okullarımızın tamamen yüz yüze eğitime geçebilmesi için ve bu sokak ve caddelerde rahatça dolaşabilmek için şu an açıklanmış olan, yürürlükte olan bütün kurallara harfiyen uyalım. Bu duyarlılığı gösterirsek Balıkesir’in rengi çok daha erken, çok daha önce diğer illerden daha iyi seviyeye gelecektir. Ama uymadığımız takdirde virüs affetmiyor, yayılmaya devam ediyor” diye konuştu.

“Düşüş yaşamazsak ilave tedbirler alacağız”

Balıkesir’de önümüzdeki 15 günlük süreçte vaka sayılarının düşme yaşanmadığı takdirde alınacak kararlarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Vali Hasan Şıldak, “Tablo bu süreçte daha da kötüleşirse yerelde bize tanınan inisiyatif çerçevesinde ilave tedbirler, daha katı kurallar getirebiliriz. Ama biz bu aşamada, bu şartlar altında mevcut kuralların sadece ve sadece uygulanmaya ihtiyacı olduğunu, bunların yeterli olduğunu değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımızdan, iş yerlerimizden, bütün sektörlerden destek bekliyoruz. Topyekün birlik olma, dayanışma içinde bu kuralları uygulama zorunluluğu var. Amacımız kesinlikle kimseyi cezalandırmak, idari yaptırım uygulamak değil. Artık bilinçlenelim, farkına varalım istiyoruz. Bu farkındalıkla seviyemizi iyi hale getirelim istiyoruz” dedi.

“Bandırma, Gönen, Susurluk, Altıeylül, Bigadiç ve Dursunbey’de vaka sayıları yüksek”

Balıkesir’deki vaka sayılarını ilçe bazlı olarak değerlendiren Vali Şıldak, “Şu anki uygulanan politika, hükümetimizin belirlediği, Sağlık Bakanlığımızın benimsediği yöntem, ilçe bazlı değil, il bazlı değerlendirmedir. Bazı ilçelerimizde toplam 3 vaka olan ilçemiz var, ama bunun yanı sıra bin vaka olan ilçemiz var. Bu noktada belki önümüzdeki dönemde bu gündeme gelebilir. Yeni bir kısıtlama şu an öngörmüyoruz. Bu tür genel hayatı etkileyen kısıtlamalar hükümetimiz düzeyinde karara bağlanmaktadır. Ben ilçeler bazında da dikkat çekmek istiyorum; özellikle Bandırma, Gönen, Susurluk, Altıeylül, Bigadiç, Dursunbey ilçelerimiz şu an diğer ilçelerimize göre daha riskli durumdalar. Buralardaki vatandaşlarımızın çok daha duyarlı olmalarını ben rica ediyorum. Bu ilçelerimiz diğer ilçelere göre vaka sayısı olarak nüfusuna göre yoğunluk taşıyor. Özellikle Bandırma ilçemizde yaşayan değerli vatandaşlarımızdan günlük hayatlarının her aşamasında çok çok dikkatli olmalarını rica ediyorum” diye konuştu.
Yorumlar (0)
11
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:37
Öğle 12:27
İkindi 16:09
Akşam 19:06
Yatsı 20:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 29 57
4. Altay 29 53
5. Altınordu 30 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23