Fatih Portakal'a 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Fatih Portakal hakkında "Tekalif-i Milliye"yi hatırlatarak paylaştığı Twitter mesajı nedeniyle Bankacılık Kanunu'nun "İtibarın Korunması" başlıklı 74'üncü maddesini ihlal suçlamasıyla dava açıldı.

Fatih Portakal'a 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Başsavcılık, Portakal'ın sosyal medya paylaşımının bankalarda mevduatı veya tasarrufu bulunan mudilerin paralarının devlet tarafından koronavirüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilmesi yaptı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakcılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından FOX TV Haber Sunucusu Fatih Portakal hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Başsavcılık, Portakal hakkında Bankacılık Kanunu'nun 74'üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İddianamede Portakal'ın 6 Nisan tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında Tekalifi Milliye'yi hatırlatarak, "Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef" ifadesiyle, Bankacılık Kanunu'nun 74'ncü maddesini ihlal ettiği belirtildi. Başsavcılık, Portakal'ın sosyal medya paylaşımının, bankalarda mevduatı veya tasarrufu bulunan mudilerin paralarının devlet tarafından korona virüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilmesi yaptı. Soruşturma kapsamında Portakal'ın şikayete konu Twitter linkine İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin 8 Nisan tarihinde erişimin engellenmesi kararı verildiği de iddianamede belirtildi.

Devletin mudilerden para isteyeceği algısı oluşturdu
Başsavcılık iddianamede Fatih Portakal'ın suç duyurusuna konu paylaşımını Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Kovid-19 ile yaptığı mücadele ortamı içinde yaptığına dikkat çekilerek "Bankacılık Kanunu 74'ncü madde gerekçesi ve ülkemizin Kovid-19 ile yaptığı mücadele ortamı dikkate alındığında, şüphelinin yaptığı paylaşımın bankalarda mevduatı ve tasarrufu bulunan mudilerin paralarını devlet tarafından korona virüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu kanaatine varılmıştır" denildi.

İtibarın korunması maddesini ihlal etti
İddianamede 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun "İtibarın Korunması" başlıklı 74'üncü maddesinin "Basın Kanunu'nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri aracılığıyla bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz" şeklinde olduğu hatırlatıldı.

Bu hükmün ihlalinin ise aynı Kanunun 158'inci maddesinde şu şekilde düzenlendiği belirtildi; "Bu Kanunun 74'üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 2 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Fiil sonucu özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilebilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur"

Sektöre de genel ekonomiye de zarar verir
İddianamede Bankacılık Kanunu 74'üncü maddesiyle kanun koyucunun bankacılık sektörünün itibarını ve güvenilirliğini korumayı ve müşteki BDDK'nın itibarını sarsacak şekilde haber yapılmasını engellemeyi amaçladığı belirtildi. Kanun maddesinin gerekçesi de iddianamede yer aldı.

Madde gerekçesi şöyle: "Bankaların faaliyetleri güvene dayandığından bankalar hakkında yapılacak haberlerde gerekli hassasiyetin gösterilmesi beklenir. Bankalar hakkındaki itibarı zedeleyici haberler, bu kuruluşlarda fon çekilişine veya bu kuruluşların daha kötü şartlarda fon temin etmelerine sebep olmak suretiyle malî durumlarının bozulmasına ve hatta kuruluşun sektördeki yerine bağlı olarak sektöre ve genel ekonomiye sirayet edebilecek zararların meydana gelmesine neden olabilecektir.

Haberin yayılması yasaklanmıştır
Bu tür haber yapacakların caydırılabilmesi amacıyla 5187 sayılı Basın Kanunu'nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla, bir banka hakkında asılsız veya bu kuruluşların itibarını kırabilecek, güvenilirliğini sarsabilecek, şöhretine veya servetine zarar verebilecek nitelikte bir haberin yayılması yasaklanmıştır.

Kurul ve Kurumun itibarını zedeleyebilecek...

Ayrıca, Kurul ile Kurumun bankacılık sektörünün gözetim ve denetiminden sorumlu olduğu dikkate alınarak Kurul ve Kurumun itibarını sarsacak nitelikte haberler yapmak suretiyle bankacılık sektörünün bütünü hakkında olumsuz bir kanaat oluşmasının engellenmesi gerekmektedir. Bu nedenle maddede, Kurul ve Kurumun itibarını zedeleyebilecek asılsız haberlerin yapılmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. İddianamede Portakal'ın yazılı savunmasına da yer verildi. Portakal'ın ifadesinde "Paylaşımım tamamen ironi niteliğindedir" dediği kaydedildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doğru Söz 1 ay önce

Sustur sustur Türkiye. Padişahım çok yaşa. Padişahım çok yaşa. Padişahım çok yaşa...

Misafir Avatar
erman 1 ay önce @Doğru Söz

@vatandaş nickli şahıs;
yalanın merkezi a haber.onlara da laf etsene !
sizin gibilerle aynı oksijeni solumak kahrediyor !

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
eğri söz 1 ay önce @Doğru Söz

senin portakal mahkemeye ironi yaptım demiş kıvırmış sende onun gibi kıvrak mısın can ataklı da geri adım atmıştı senin kiler sustur muştu

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Vatandaş 1 ay önce @Doğru Söz

Yalan konuşacaksa sussun!

Beğenmedim! (2)
Avatar
inquisitive 1 ay önce

yazik, bu rejimde dogan, buyuyen, bu ezilmisligi kaniksayan neslin insan haklari ufku ne olabilir ki, siz suclu degilsiniz, cahilsiniz suzme denecek kadar ama suclu degilsiniz, suca maruz kala kala deforme olmussunuz, kurbansiniz aslinda

Avatar
Salih 61 1 ay önce

Fatih le fox haberi her akşam izliyoruz. Zaten Türkiye geneli en çok izlenen haber bülteni.

Avatar
Davut 1 ay önce

Türkiyenin gerçeklerini yayınlamanın bir bedeli olacak elbet...

Avatar
Doğru Söz 1 ay önce

Adsiz rumuzlu yazan... sapık olan sensin. Yalakaliltan göge ereceğini sanırsın. Bir hiçsin. Ben, Allah'ıma şükürler olsun ki asla yalskalık yapmadım ve yalakalıktan tek kuruş kazanmadım. Kazansımsa Allah'ım beni yaksın.

Avatar
Adsiz 1 ay önce

Dogru sözmus senin sözun hep dogru olsa ne yazar.siz ve yandaslariniz gerilimden beslenen sapik mahluklarsiniz.daha dün ankara barosunun aciklamasi unutulmadi. Diktatörlük olan bir ülkede böyle aciklama yapma sıkar biraz. Bu böyle biline.

Avatar
Ümit ... 1 ay önce

Ezilmişliği kanıksamaktan bahsedip kendini yücelten, "İnkuisitive" adıyla kendini kaymaklı âlim zanneden, hertürlü imkânından yararlanıp da devletine devletim diyemeyip kendince "rejim" diyerek marifeti aşağılama acizliğinde arayan, insan hakları aşığı kesilip ekmeğini yediği medeniyetinde "eşeklerin bile kanunu" olduğunu bilemeyecek hale düşerek anadan doğma âmalığı ile ufkuyla övünen, milletin derdiyle deforme olmayı şeref bilemeyip milletine kurban olmayı beceremeyecek vatandaş : Zahmet et de bir bak vasfına. Kullandığın ad bile kendine ait değil. Bundan daha ötesi kelimenin hakkına girmek olur. Bu kafayla senin gidecek çook kapın olur.