Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu geçtiğimiz hafta boyunca sürekli basının gündemindeydi. Gerek ulusal TV kanallarında, gereksede Trabzon’da yaptığı basın toplantısında tüm sorulara tüm açıklığı ile cevap vermeye çalıştı.

Dün Trabzonspor Kulübü’nden gelen davet üzerine bu sabah KTÜ Sahil tesislerinde Başkan’ın sohbet toplantısındaydık.

Bu sabahki toplantının mahiyeti aslında, kötü başlangıcın doğurduğu ön yargıyı kırmaktı bence.

Trabzon basını ile Başkan Hacıosmanoğlu’nun ilk buluşması rötarlı ve gergin olmuştu. Ondan sonraki ön yargılı haberler, yorumlar belliki başkanı rahatsız etmişti.

BAŞKAN DÜZENE KARŞI GELDİ

Toplantı için seçilen yer KTÜ Sahil tesisleriydi. Güzel bir tercihti, başkan 15 dakika rötarlı geldi. Tüm gazetecilerle bir bir tokalaştı. Sonra kendisi için ayrılan masaya baktı. Ben siyasetçi veya bürokrat değilim. O masa nedir öyle dedi.

Çünkü başkan sohbet edebileceği bir ortam istemişti. Birbirinden ayrı masalarda, başkanın basından kopuk olduğu ve yanında oturanın bile sesini duymakta güçlük çektiği bir durum söz konusu iken Başkan’ın bu uyarısıda yerindeydi. Kendine ayrılan masada oturmayan Başkan arkasını döner dönmez boş bulduğu sandalyeye oturdu. Birlikte aynı masayı paylaştık. Sohbet devam ederken, Üstad Servet Özkara geldi ve ‘Başkanım basına arkanızı döndünüz, arkadaki arkadaşlar alındı’ deyince yerinden kalkıp karşı sandalyeye oturdu.  Yani basının, gazetecilerin bir dediğini iki etmedi.

BAŞKANLIĞI BIRAKIRSAM NAMERDİM

Evet başkanın ekibinin bu tür hepasları iyi yapması gerekirdi fakat, zaten başkan düzenin bozuk olduğunu belirtip çalışanlarını azarlayarak yerine oturmadı.

Başkan derhal yuvarlak bir masa yapılması talimatını verdi. Kahvaltı sonrasında yuvarlak masaya geçildi.

2 saat süren sohbette zaman zaman meslektaşlarım donup kaldı, zaman zaman kahkahaya boğuldu.

Mesela espirili cevaplarından birini yazayım.

Soru: Başkanım siyasete girecekmisiniz, bir yerden teklf var mı?

Hacıosmanoğlu: Evet bir yerden kapağı atıp milletvekili nasıl olurum diye düşünüyorum. Bakalım nasip! dedi.  

Devamını şöyle getirdi, ‘Arkadaşlar benim siyasetle işim olmaz. Şu anda bana gel bakan ol Trabzonspor başkanlığını bırak deseler, bırakırsam namertim’ ifadesini kullandı.

Başkan gayet samimi, espirili ve ikna ediciydi. Bunu meslektaşlarımızda kendisine aktardı. O ikna edici bir özelliği olmadığını fakat doğrunun bir tane olduğunu ve doğruları konuşan bir insanın ikna için özel bir çaba sarfetmesine gerek olmayacağını ifade etti.

AZİZ YILDIRIM İLE YAN YANA GELİRSE

Aziz Yıldırım ile yan yana gelseniz ona tokat atarmısınız veya ne yaparsınız sorusuna ‘Benim olduğum yere gelmez, gelemez, gelirsede öyle şiddet falan bizim işimiz değil. Biz Trabzonspor camiasını temsil eden bir kulüp başkanıyız ama emin olun aynı ortamda bulunmayız’ cevabını verdi.

ERDOĞAN BAYRAKTAR DEYİNCE DONDUK KALDIK

Siyaseten de önemli vurgular yapmadı değil.

Mesela ‘Trabzonspor’da alınan topçuların parasını kim verdi sorusuna önce ‘Erdoğan Bayraktar’ cevabını veren Hacıosmanoğlu basın mensuplarına ikinci artçı şoku yaşattı. Başkanın espiri yaptığını anlayan basın mensupları yine gülmeye başladı. Başkan aslında espirinin altında birşeyler ima etmeye çalışıyordu. Zaten o kadar düşmanımız var ama siz benim şehrimin benim takımımın basını beni ofsayta düşürmenin gayretini veriyor demek istiyordu burada aslında.

Ve şöyle devam etti, ‘Arkadaşlar, biz takmımıza transfer yapmanın peşindeyiz, çalışıyoruz. Gayret ediyoruz. Sizlerde çalışıyorsunuz, eleştiriyorsunuz. Amacımız ne Trabzonsporumuzun geleceği, başarısı. Daha Aykut Demir’in parasını vermedik. Ekonomik durumun iyi olmadığını biliyorsunuz. Olunca vereceğiz. Kulübe gelen destekler var. Evet şehrimizin Bakanı Erdoğan Bayraktar. Varlığı bize yeter. Bu takıma destek olmuş olmamış. Bunun tartışılmaması gerekir.


YİNE MUHALEFET LİDERLERİNE ÇATTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı. Trabzonspor Başkanı istediği zaman görüşebiliyor, istediği konuda ona fikirlerini ve gelişmeleri akrabiliyor. Bu kötü birşey mi.

Ben muhalefet partisi liderlerini eleştiriyorum. Niye? Bir kez çıkıp demiyorlarki ‘Arkadaş 2010-2011 yılı şampiyonu Trabzonspor'dur.

Eğer Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘da Trabzonspor’un aleyhine olacak bir konuda bana birşey söylesin onunla tüm ilişkimi keserim.

Ahlaklı, temiz futbol istiyoruz. Ve bunun için ne gerekiyorsa yapacağız’ ifadeleride dikkat çekiciydi.

 

FARUK ÖZAK İLE ARASI İYİ

Faruk Özak ile aranız nasıl sorusuna ise Hacıosmanoğlu’nun ‘İyi Faruk Abi ile aramız iyi’ cevabı vermesi basın mensuplarını tatmin etmedi ve son restleşmeleri hatırlatılınca ‘Faruk Bey bize başta ‘Sayın Başbakanımızla ve bakanlarımızla aranı iyi tut dedi, sonrasında ise siyasetçilere yakın olmamızı eleştirdi. Sonuçta Faruk abi ne diyeceksin’ ifadesinde aslında ‘Sayın Bakan Faruk Özak’ın dediğine yakın şeyler yaptık neden rahatsız oldu’ iması vardı aslında.

Faruk Özak Hacıosmanoğlu ile ilgili ‘Trabzonspr’u siyasete alet etme, siyaset Trabzonspor’un emrindedir’ açıklaması yapmış ve Hacıosmanoğlu’da Özak’a kendi bakanlığı dönemini hatırlatmştı. 

 

CAS’TAN SONRA SUSTUNUZ SAYIN BAŞKAN

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun CAS kararı sonrası sessiz kaldı, herhangi birde başvuru yapmadı yönündeki eleştirilere başkanın verdiği cevap ise dikkat çekiciydi.

‘Arkadaşlar neden ben Trabzonspor Başkanı olduktan sonra bu şike kararları daha hızlı verilmeye başlandı. Neden CAS böyle bir karar açıkladı. Neden….

Hiç düşündünüzmü, çünkü bazı şeyler hiç yapılmamıştı ki?

Tahkim Kurulu kararına kadar Trabzonspor’u yöneten eski yöneticiler Trabzonsporun haklarını savunmak, elinden çalınan kupasını almak ve temiz futbol adına hiçbir yere müracaat etmemişler ki?
Bizim bir bildiğimiz var, biz bir yere dilekçe vereceksek o dilekçenin geri dönmemesi lazım. Bugüne kadar böyle yaptık, bekleyin bir dahaki hafta Yıldırım Demirören ile son görüşmemi yapacağım.

İSTİFALARLA İLGİLİ NE DEDİ?

Kızılçeşme olayından sonra yedek yönetici Çetin Kansız’ın yönetimde duyduğu rahatsızlık ve sonrasında istifasınıda değerlendiren Hacıosmanoğlu ‘Ben milliyetçi muhafazakar bir insanım. O Ükücü de biz Türkücü’müyüz. İstifa etti, öncesinde iki yöneticimiz daha istifa etmişti. Biz yolumuza bakacağız’ açıklamasında bulundu. 

ESKİ YÖNETİM HAK YEDİ Mİ?

Hacıosmanoğlu Bu soruya şu şekilde cevap verdi, ‘Ben inançlı bir insanım, yöneticilerime de tembihledim bu kulübü kimse kendine etiket yapmayacak, kimse kulübe yük getirmeyecek, biz gerisini hallederiz’ dedim. Şu ana kadar kulüp yöneticilerimizin takıma yaptığı katkı bir milyonu bulmaz. Fakat biz onlardan zaten bunu istemedik. Yeter ki takımın hakkını yemesinler yedirmesinler dedi. Kulüp bu güne nasıl geldi, ne kadar borçlandı, hak yenildi mi. Bunlarla ilgili bombalar da yakında gelecek. Tüm belgeleri ile açıklayacağız’ ifadelerini kullandı.

MECNUN ODYAKMAZ’I SAVUNDU MU?

Başkanın en çok eleştirildiği konulardan biri bu. Başkan Mecnun ile ilgili olaya şöyle açıklık getirdi, ‘Arkadaşlar Aziz yıldırım ne dedi, ‘Mecnun Odyakmaz Hacıosmanoğlu ile ne konuştu çıksın açıklasın’ dedi. Odyakmaz ile ben ne görüştüm ne konuştum biliyor musunuz. Odyakmaz ‘Maç satan ailesini satar, ben maç satmadım ama Fenerbahçe alttan futbolcularımla temasa geçti, alttan çalıştı’  dedi. İnsan maç satan ailesini satar diyorsa böyle bir ibare kullanıyorsa durup düşünmeniz gerekir. Diyeceksiniz ki CAS’a Fenerbahçe ile ilgili CAS’a başvurdu. Oradaki ince ayrıntıyı da iyi anlamanız gerekir’ şeklinde konuştu.

BAŞKAN SIRADAN BİR ADAMIM DEDi

Başkan toplantıdan oldukça rahat ve samimiydi. Hiçbir soruyu yanıtsız bırakmadı. Basın mensuplarına neşeli bir Cumartesi sabahı yaşattı. Ben sert bir adam değilim, rahatlıkla beni eleştirebilirsiniz dedi. Ama yalana dolana gelemem. 

Birbirimizi anlarsak, mutlaka Trabzonspor için iyi şeyler yaparız dedi.
Saha sonuçlarından ziyade Trabzon’da özüne dönük bir takım için hocaya tam yetki verdiğini belirterek taraftarından sabır istedi.
Birde kritik bir cevabı vardı ki ‘Başkan ağlıyor diyenlere sanki söyledi’. Trabzon’dan yeteri kadar destek alabiliyor musunuz? Sorusuna şehrimizin varlığı yeter. Daha ne olsun. Trabzon gibi bir şehrimiz, markamız var. Bize düşen onu en iyi şekilde taşımaktır’ dedi. 

Toplantının sonunda Başkan Hacıosmanoğlu yine tüm meslektaşlarımızı ayakta uğurladı, hepsine teşekkür etti.

Faydalı olduğunu düşündüğüm bir toplantıydı.

Ayda bir tekrarlanması gereken bir toplantıydı.

Başkanı sorgularken biraz daha fikir ve öneri getirilmesi gereken bir toplantı olabilirdi.
Hacıosmanoğlu’nun ne yapmak istediği belli.

Hepimizin aklından geçen şeyler onunda zihninde.
Onu dinlerken, gözlerinin içindeki intikam hırsını görmemek mümkün değil

Fakat yöntemleri farklı. Dedi ya neden ben başkan olduktan sonra bazı şeyler daha hızlı gelişti.
Demek biryerlerde düğmeye basmış ve hareket devam ediyor.

Saha sonuçlarına da biraz daha eğilmesini tavsiye ediyoruz.
Takıma ilginin artmasının yolu buradan geçiyor.

Son söz uzattıkça devamı geliyor çünkü.

Meslektaşlarımızın dediği gibi, dilerim Başkan Hacıosmanoğlu’nun bir bildiği, iyi bildiği birşeyler vardır.

Tüm meslektaşlarım adına Başkan Hacıosmanoğlu’na ve başta birtakım sorunlar olsada devamını iyi getiren ekibine önyargıları biraz olsun dağıtan bu toplantı için teşekkür ediyorum.