Adaylar ne zaman açıklanacak? Ne zaman sahaya inip çalışmalara başlanacak? Nasıl projeler ile seçmenin karşısına çıkacaklar? Seçmene neler söyleyecekler? Bu gibi sorular ile başlayan yerel seçim sürecinin tamamlanmasına artık sayılı günler kaldı. Heyecan artık zirve noktasına ulaşmış durumda.

Her partiden belediye başkan adayları yaklaşık 2 ay gibi bir sürede kendini ve projelerini vatandaşa anlattı, onlardan 31 Mart Pazar günü yapılacak olan seçimlerde oylarını, bir anlamda desteklerini istedi. Artık sürecin sonuna yaklaşılıyor.

Yerel seçimler için artık son hafta içerisindeyiz. Pazar günü milyonlarca seçmen sandık başına giderek 5 yıllığına yerel yöneticilerini seçecek.

BÜYÜKŞEHİR BELLİ GİBİ…

Seçim çalışma süreçlerinin genel bir değerlendirme yaptığımız da, Trabzon Büyükşehir Belediye başkanlığı için AK Parti adayı Ahmet Metin Genç, rakiplerine göre önemli bir fark ile seçime giriyor. Bundaki en önemli faktör ise yıllardır değişmeyen AK Partinin ( bir anlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgi ) kırsal kesimlerdeki üstünlüğü ve Genç’in siyasi tecrübesinin yüksek olması. Ve son 10 yıl herkes tarafından takdir edilen başarılı Ortahisar Belediye başkanlığı.

Ana muhalefet partisi Chp Büyükşehir belediye başkanlığı yarışına sürpriz bir isimle katıldı. İlk başlarda herkesin kim bu isim dediği, ama zamanla oldukça donanımlı bir isim olduğu ortaya çıkan Hasan Süha Saral ile Büyükşehir Belediye başkanlığı yarışına dahil oldu. Saral’ın en büyük dezavantajı ise şehir de pek tanımaması idi. Saral seçim çalışmalarının büyük bölümünü vatandaşa kendisini tanıtmakla geçirdi. İlerleyen günlerde ortaya Trabzon için yapmayı hayal ettiği projeleri koydu. Projeleri ile birlikte vatandaş dan seçimlerde destek istedi.

İyi Parti ise Trabzon Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimi için Dr. Muhammet Erkan ile yola çıktı. Seçim çalışmalarının ilk döneminde Erkan adeta yanlızları oynadı. Buda kendisine Teşkilatları tarafından destek verilmiyor mu? yorumlarını beraberinde getirdi. Ama bir süre sonra İyi Parti teşkilatları da Erkan ile birlikte sahaya indi, çalışmalara katıldı. Geçtiğimiz hafta içinde İyi Parti genel başkanı Meral Akşener sessiz sedasız Trabzon’a geldi. İyi Parti Trabzon Teşkilatları, genel başkanlarına seçim mitingi yaptırmamak la büyük bir hata yaptığını düşünüyorum. Bu da İyi partinin Trabzon yerel seçimlerine bakış açısını gösterir nitelikte diyebilirm.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlık yarışının yukarıda yazdığım 3 Parti ve adayları arasında geçmesi muhtemel, kendi şahsi fikrim ise sıralama Ak Parti ( Cumhur ittifakı) , Chp ve İyi Parti şeklinde olur.

GÖZLER ORTHİSAR DA

Gelelim yerel seçim yarışında sonucu en çok merak edilen İlçe belediyeleri arasında ilk sırada yer alan Ortahisar’a, hemen hemen her parti Ortahisar için Belediye Başkan adayı açıkladı. Ama Ortahisar’ın seçimi hiç şüphesiz AK Parti adayı Ergin Aydın ile Chp adayı Ahmet Kaya arasında geçecek. Çetin bir seçim yarışı olacağını söylemek yanlış olmaz. Diğer Partilerin adayları bu seçim yarışında şimdiden saf dışı kalmış duruma. Hem AK Partinin adayı Ergin Aydın, hem de Chp adayı Ahmet Kaya siyaseten oldukça tecrübeli isimler, Aydın’ın Kaya’ya göre bir avantajı daha önceki yıllarda belediye başkan yardımcılığı da yapmış olması yani belediye tecrübesinin de bulunması.. İkisi de şehirde tanınan ve sevilen isimler. Önemli projeleri açıkladılar. Peki anketler ne diyor? Bu konu da aslında iki taraf da ortaya koydukları verilerde ön de olduklarını ifade ediyorlar. Ama iki aday arasında öyle çok bir fark olmadığını belirtelim. İki adaydan hangisi kazanırsa aralarında çok önemli bir oy oranı farkı olmayacağını belirtirsek yanlış olmaz.

Son 5 güne girilmiş durumda, Pazar günü akşam saatlerinde seçim sandığından çıkacak sonuç ile günlerdir yaşanan ve son zamanlarda zirve noktasına ulaşan büyük heyecanda sona ermiş olacak. Kazasız belasız bir seçimin ve yanı sıra sonuçların Trabzon için hayırlı olmasını diliyorum.