31 Mart yerel seçimlerinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Metin Genç, dün ilk kez, Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatı ile gazetecilerle bir araya geldi.

Aslında Başkan Genç, Pazartesi günü Trabzon Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etmiş, burada gündemdeki konularla ilgili olarak soruları almamış ve dün (Çarşamba günü) geniş katılımlı bir toplantı yapılacağını, orada bu sorulara yanıt vereceğini söylemişti.

Bu gelişme sonrasında herkes Çarşamba günü (dün) yapılan toplantıyı merakla beklemeye başladı.

Bu arada Salı günü önemli bir gelişme yaşandı. Yerel seçim sonuçları ile birlikte CHP yönetimine geçen Ortahisar Belediyesinin 2023 yılı faaliyet raporu, Ortahisar Belediye Meclisinde görüşüldü ve Ortahisar Belediyesinin borcu ile ilgili olarak bazı rakamlar açıklandı.

Açıklanan rakamlara göre, 10 yıl önce 2014 yılında kurulan Ortahisar Belediyesinin borcu geçen bu zaman zarfında yaklaşık 1 milyar Türk lirası olmuştu.

Herkes Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'ten bayram tatili içinde Ortahisar Belediyesinde yaşanan portre ve pankart krizi ile ilgili neler söyleyeceğini beklerken, bunlara Ortahisar Belediyesinin borcu ve çalışan sayısının fazlalığı da eklendi.

Beklenen gün geldi, TBB Başkanı Ahmet Metin Genç'in gazeteciler ile buluşacağı toplantı yine Büyükşehir Belediyesine ait EYOF parkındaki sosyal tesis de yapıldı.

Katılım oldukça yoğun oldu. Aslında sonradan öğrendiğimize göre dar kapsamlı bir toplantı planlanmış, yani 5 gazete, 3 haber ajansı ve 2 internet haber sitesinin yöneticileri ile bir araya gelinilecekmiş, Allah'tan böyle bir hata yapılmadı, çünkü Başkan Genç bir nevi kendi duyurmuştu yapılacak olan bu toplantıyı, organizasyonu yapanlar bu hatadan son anda dönerek, hemen hemen tüm gazetecileri toplantıya davet ettiler.

Toplantıya iyi hazırlanıldığı belli idi fakat bazı göze çarpan eksiklikler de vardı. Özellikle Başkan Genç'in açıklamalarını yaptığı masanın arkasında Büyükşehir Belediyesini belirten bir pano bulunmuyordu. Başkan Genç iki saat boyunca siyah bir perdenin önünde konuşmak durumunda kaldı.

Dikkatimi çeken bir konu ise Başkan Genç'in 10 yıl önce Ortahisar Belediyesinde birlikte yola çıktığı, her adımda da yanında olan, Büyükşehir Belediyesine de yanında götürdüğü gazeteci meslektaşımız Yusuf Keskin olmaması idi.

Kendi açımdan Yusuf Keskin'i gözlerim aradı desem yalan olmaz. Keskin ile ilgili olarak şehirde bazı söylemler dolaşıyor, Keskin'in Büyükşehir Belediyesindeki akıbetinin ne olduğu ne olacağı yönünde her kafadan bir ses çıkıyor. Bu soruların cevabı ilerleyen günlerde ortaya çıkacaktır sanırım.

Bu ayrıntıları boş ver, asıl cevabı merak edilen sorulara Başkan Genç ne cevap verdi onu söyle diyebildiğinizi duyar gibiyim. Hemen bende merakları gidereyim. Hem portre ve poster krizi hem de Ortahisar Belediyesinin açıklanan borçları ile ilgili olarak sorulan sorulara Başkan Genç kısa ve net cevaplar verdi. Başkan Genç polemiklere girmeyeceğini ama açıklanan rakamların yanlış olduğunu ve gerçek rakamları önümüzdeki günlerde açıklayacağını söyledi. Ha bu arada portre ve pankart krizi de çözümlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın portresi Başkan Kaya'nın makamında yerini alırken, Filistin ile ilgili pankart da Ortahisar Belediyesi ile Ortahisar Kaymakamlığı arasına asıldı. Başkan Genç bu gelişmeyi olumlu bir adım olarak karşıladığını da ifade etti. Tahminim bu konudaki açıklamasını bu ay içinde yapılacak olan seçimden sonraki ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yapacak. Şimdiden gözler Belediye Meclis toplantısına çevrilmiş durumda. O zamana kadar Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya'dan bu yönde bir açıklama gelir mi onu bilemem ama bence Başkan Kaya da, Başkan Genç'in yapacağı açıklamaları bekler sanırım. Toplantıda gazeteciler sordu, Başkan Genç cevapladı. Başkan Genç hafif raylı sistem ile ilgili olarak bir müjde de verdi. Sistemin protokolünün önümüzdeki hafta Çarşamba günü imzalanacağını açıkladı. Bugüne kadar yapılıp yapılmayacağı çok tartışılan hafif raylı sistem ile ilgili ilk somut adım böylece atılmış olacak. Bu Trabzon için önemli ve güzel bir gelişme.

Toplantının oldukça doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Ama benim dikkatimden kaçamayan en önemli noktalardan biri ise Başkan Genç'in Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili söylediği ve altına herkesin imza atacağı sözler. Ben ilk kez AK Partili bir belediye başkanından kurucu liderimiz Atatürk ile ilgili böyle olumlu sözler dinledim.

Sonuç olarak bu tür toplantıları Başkan Genç önümüzdeki 5 yıl içinde birçok kez yapacak. Temennim polemiklerden uzak, şehri ilgilendiren, hizmetlerin, yatırımların son durumunun anlatıldığı toplantılar olur, tıpkı bugün olduğu gibi. Buna her iki başkan (Genç ve Kaya) ve çevresinin de özen göstereceğine inanıyorum. Adımlar atılırken Trabzon ve ilçeleri düşünülmeli, artık vatandaş kavga, gürültü, tartışma istemiyor çünkü bu gibi olumsuz durumlardan bıktı. Son söz, bundan böyle herkes her şeyi Trabzon için şiarıyla hareket etmeli.