İyi Parti'de sonucu merakla beklenen kongre gerçekleştirildi. Kongrenin Trabzon açısından bir önemi vardı. O da genel başkanlığa aday olan isimlerden birinin Trabzonlu deneyimli siyasetçi, eski bakanlardan Koray Aydın olmasıydı.

Üç aday ile başlayan kongrede ilk iki oylama sonucunda genel başkan seçilemeyince, en çok oy alan iki aday Koray Aydın ve Musavat Dervişoğlu arasında üçüncü tur oylama yapıldı.

Yapılan bu seçimden Musavat Dervişoğlu galip çıkarak, İyi Parti’nin Meral Akşener'den sonraki ikinci genel başkanı oldu ve böylece İyi Parti'de yeni bir dönem başladı.

Trabzon'da, Koray Aydın'ın İyi Parti genel başkanı seçileceği yönünde beklenti vardı. Partili partisiz hemen hemen herkes, Trabzonlu olmasından dolayı Koray Aydın'ın İyi Parti genel başkanı olmasına sıcak bakıyordu.

Ama olmadı, İyi Parti delegasyonu genel başkan olarak Musavat Dervişoğlu'nu seçti. Peki, bundan sonraki süreç nasıl olacak? Özellikle Trabzon'da hem İyi Parti teşkilatları hem de İyi Partili Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'ın tavrı ne olacak? İstifalar kapıda mı?

Bilindiği üzere ve doğal olarak hem İyi Parti Trabzon teşkilatları hem de İyi Partili Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, kongre öncesi Koray Aydın’a destek verdiklerini açıklamışlardı.

En çok merak edilen Mustafa Bıyık'ın nasıl bir yol haritası çizeceği. Bıyık İyi Parti ile mi devam edecek yoksa istifa edip başka bir partiye mi geçecek?

Kongrenin üzerinden daha 3-4 gün geçti, şu an için görünen ise Başkan Bıyık'ın bir süre parti içinde gelişmeleri izleyeceği, gelişen durumlara göre tavrını belirleyeceği yönünde, tabii Başkan Bıyık'ın yol haritasının şekillenmesinde Koray Aydın'dan alacağı işaret de önemli. Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'ın İyi Parti'den istifa etmesi durumunda yeni adresi neresi olur?

CHP diyenler bir hayli fazla, ha bu arada AK Parti diyenler de yok değil. Ama benim şahsi fikrim ise böyle bir durumda CHP olur gibi, nedenine gelince; Başkan Bıyık ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun arası çok iyi, bu gibi bir durumda Ekrem İmamoğlu, Mustafa Bıyık'ı bırakmaz kendi partisine yani CHP'ye davet eder.

Çünkü Ekrem İmamoğlu, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a geçtiğimiz dönem belediye çalışmalarında önemli destekler verdi. Mustafa Bıyık için yeniden AK Parti oldukça zor bir ihtimal.

Başkan Bıyık AK Parti'yi tercih etseydi daha önce bu yönde birçok teklif gelirdi. Başkan Bıyık'a AK Parti kapıları kapanmış mıdır? Onu da sanmıyorum. O kapı çok değil ama biraz aralık duruyor gibi.

Yomra'da Başkan Bıyık'ı yeniden belediye başkanlığı koltuğuna oturtan partililer, böyle bir değişime nasıl bakar? Bence olumsuz bakmazlar çünkü Yomra'da İyi Parti seçmeninin hemen hemen hepsi Koray Aydın'ın da seçmeni, Aydın ile gönül bağı olanlar.

Bu konuda bir sıkıntı çıkaracaklarını, Başkan Bıyık'ın parti değişimi yapmasına tavır koymayacaklarını düşünüyorum. Şu an için süreci takip eden İyi Partili Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a önümüzdeki günlerde belediyedeki hizmetlerinden çok herhangi bir değişim yapıp yapmayacağı soruları ile gündeme gelecek.

Belki de başkan Bıyık birkaç hafta içinde kesin ve net tavrını açıklayacak. Şunu da belirtmekte yarar görüyorum; Başkan Bıyık'ı kim saflarına katarsa Trabzon siyasetinde önemli bir adım atmış olur.