banner2032

Trabzon Pazarkapı'da yeni cami ve külliyede 20 bin kişi ibadet edecek

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Pazarkapı Mahallesinde yapımı devam eden Cami ve Külliye İnşaatı ile ilgili bugün bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 


Bölgesel 07.07.2020, 10:16 07.07.2020, 15:58
banner2081

Trabzon Alemdar Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği  tarafından, Sinaner Holding’e 182 dönümlük rekreasyon alanın içerisinde ki 26 dönümlük araziye yapılan cami ve külliyenin namazgah alanında toplam 7 bin 700 kişi ibadet edebilecek. 
Caminin içerisinde bugün yapılan basın toplantısı ilk olarak Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Ardından ise Sinner Holding Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı Öğretim Görevlisi Dr. Ercan Sinaner, caminin yapım süreci ve sonrası ile ilgili bilgiler verdi. 

20 BİN KİŞİ İBADET EDEBİLECEK
Sinaner, “Kaba kısmı, görüldüğü üzere büyük oranda bitmiş bulunmakta. Mevsimsel koşullardan dolayı ertelemiş olduğumuz minare inşaatları da eş zamanlı olarak başlandı. Mart 2018’de atılan temeliyle başlayan inşaatımızın bugüne kadar 30 bin metre küp, yüksek dayanımlı beton 3 bin 500 ton Demir kullanıldı. Böyle bir yapı için normal ancak yapımızın ne kadar güçlü, statik omurgaya sahip olduğunun göstergesidir. 7 bin 700 kişi ibadet edebilir. Avlu kısımları da kulanıldığında 20 bin kişi ibadet edebilir. Benim namazgah kadar önemsediğim kısmı, külliye kısmı. D. Karadeniz Bölgesinin hizmet alanı bakımından, en büyüğü olan Trabzon Şehir Camiinin ilave olarak yapılan külliyesi 8 bin küsür metre kareyi kapsayan alan kapsamakta” dedi. 

O İSİMLERE TEŞEKKÜR EDİLDİ
Caminin inşaatının yapılmasında emekleri bulunanlara teşekkür eden Sinaner, “İlk taşı koyan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na, 61. Dönem Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’a, göreve geldiği andan itibaren desteklerini esirgemeyen Murat Zorluoğlu’na, Bizleri hayır duasıyla destekleyen bölge halkımıza şahsım adına teşekkür ediyorum. 

Durma ve yavaşlama olmamıştır. Camimizin inşaatına devam edilmiştir. 
Şu ana kadar 25 milyon TL para harcanmıştır. Bu paranın tamamı Trabzon Alemdar Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından karşılandı. Aynı zamanda bu derneğin en büyük bağışçısı sayın Erdoğan Bayraktar yakından ilgilenmektedir. 

85 - 90 MİLYON LAZIM
Caminin ismiyle ilgili çok değerli isimler anılmakta. Bizde bunu takip ediyoruz. Benim bildiğim kadarıyla caminin ismiyle ilgili imtiyaz cami derneğine aittir. Hem yasal hem de hukuken böyledir. Cami derneği de, sayın Cumhurbaşkanımızın tekzipleri ile halkımızın uygun göreceği bir ismi zamanı geldiğinde verilecektir. 

Yaklaşık 85 - 90 milyon kadar bütçenin caminin bitmesi için gerekli. Bundan sonra bölge halkının da bundan sonra hayır çeşmesine elini uzatması talep edilmektedir” dedi. 

YARDIM NASIL TOPLANACAK?
Yardımların nasıl olacağı sorusuna ise Sinaner, “Tabela asıldı. Yardımla ilgili broşürler hazırlandı. Diğer cami derneklerinde nasıl oluyorsa öyle olacak. Bizim tercihimiz banka ile yapılması. İban numaralarıyla yardım yapabilirler” dedi. 

CAMİNİN İNŞAATI NEREDEN ESİNLENİLDİ
Caminin projesinin nereden esinlenildiği sorusuna ise Sinaner, “Burası bir şehir camisi. Tarihimize ışık tutması beklenilmekte. Tarihi çizgiler, modern yapı teknikleri kullanılarak burası ifa edildi. Burası Kanuni Sultan Süleyman’ın, Koca Süleyman’a yaptırdığı caminin bire bir uyarlaması. Onun oranlarını kullanarak, yapısal anlamda güvenlik olarak bir kaç kademe yukarı çıkarak tasarım yaptık. Bu tasarım çok beğenildi” dedi.

CAMİ GÜVENLİ Mİ?
Caminin yapısal anlamda güvenli olup olmadığı sorusuna ise Sinaner, “Yapısal olarak bu bölgenin en güvenli yapısıdır. Ön tarafında geçen sene Kasım aylarında açıklığın orta tarafında kiraladığımız çelik iskele vardı. Beton dökülmesi için kurulan harici iskele. Bu iskelede ki sıkıntılardan dolayı göçme oldu. Beton dökümü sırasında oldu. 
Bu avlu insan yükünü çok çok iyi taşıyor. Ön tarafında ki sıkıntı tamamen kiralanan kalıp iskelesinden dolayı oldu. Çok kısa sürede mevcut göçme molozunu kaldırıp yenisini yaptık. Halen daha orada duruyor, Allah’ın izniyle yüz yıllar boyunca duracak. 
Burası dolgu alanı. Mimar Sinan’ın torunları olarak biz her alana inşaat yapabilme kapasitesine sahibiz. Burada bir inşaat yapılacaksa, teknik anlamda teknik kişiler değerlendirme alır, bunu rapor halinde tasarımına uygun olacak şekilde hazırlar. Burasıyla ilgili yapısından zeminine kadar KTÜ ve İTÜ’de ki hocalarımızla beraber bu yapının, uygunluğu ve hangi teknik seçimlerle ilgili tartışmalar oldu. 
Aralık’tan Mart ayına kadar bir süreç bununla geçti. Şuanda camimizin zemininde ne bir milim oynama, ne bir milim kayma vardır. Eğer bu camide bir milim oturma olsaydı, arkamda gördüğünüz tuğla duvarlarda çatlama olurdu. Bunların örülmesinin üzerinden 1 yıl geçti” diye cevap verdi.

CAMİNİN İNŞAATINDA FORE KAZIKLAR KULLANILDI MI?
Sinaner, sözlerine şu şekilde devam etti: “Fore kazık dediğimiz seçimdir. Zeminin durumuna ve üzerine yapacağınız yapıya göre seçme hakkınız vardır. Bu teknik konudur. Burayı yaparken öncesini ve sonrasını düşünmek zorundasınız. Üzerinde ki yapıyı çok iyi tanıyor ve yük dağılımını biliyorsunuz. Yaptığınız zemine uygun temel yapmanız lazım. Buranın zemini kazık temel seçimine uygun değildir. Bu tek seçim değildir. Bunun yanında Radyo Temel Seçeneğini kullandık. Caminin temelleri olabildiğince güçlü. Caminin mimarisi simetrik olduğu için her hangi bir noktaya farklı oturma yapmıyor. Komple bir bütün halinde zemine yük uyguluyor. Zemin yapı ilişkisinde kusur görünmemekte. 
Eğer bir şeyler olsaydı, şu ana kadar olmuş olurdu. 

CAMİYE YARDIM.. 
Camiye yardım konusunda her hangi bir talepte bulunmamıştı. Çevre halkın talepleri, bu camiye ısrarla yardım etmek istemelerinden dolayı bizde nihayetinde yakın zamandan itibaren camiye yardım talep ediyoruz. Bir hanım efendi ile beyefendi buranın mihrabını yapmakla ilgili ısrarcı oldu. Biz yardım talep etmemekle beraber ısrarcı olundu. Bildiğim kadarıyla bu tarz baskılarla yapılan bağışlar var. Toplanan bağışlar ayrı hesapta toplanmakta. 

PROTOKOL METNİNE ULAŞMAK ZOR DEĞİL
Protokol metnine ulaşmak çok zor değil. Bunlar dernekten ve belediyeden talep edilebilir. Siteye koyulmasında belediyenin tasarrufundadır. Normal protokol dışında ekstrem bir şey .bulunmamakta. 

CAMİNİN YAPILDIĞI YERDEN ARAÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE KAYALAR ÇIKTI
Buranın tarihi ile ilgili bilgi sahibiyim. Buradan çok büyük kayalar çıktı. Araba büyüklüğünde kayalar çıktı. Çöplük diyorsunuz burada çöpe rastlamadık. Belki yarım metre bir metre yükseliğinde evsel atıklar yoktu. Kazımız sonucunda revakların bittiği kısımda başlamakta. Burada yoğun çöpü görmedik. Kazı resimlerinde de gözükmekte.. 

CAMİNİN TAMAMI AYNI ZEMİNE OTURMAKTA
Caminin tamamı zeminde homojen oturmakta. Zeminin tamamı aynı özellikleri korumakta 


CAMİ YÖRESEL TAŞLARLA KAPLANACAK
Yöresel taşlar kullanacağız. Camimizin içi ve dışı taş kaplama olacak. Sütünlarda tamamen mermer kaplama olacak

CAMİNİN ETRAFINDAN DA SORUMLU MU?
Cami ve külliye inşaatı için şu an belediyenen bünyesinde olan 182 dönümlük alanı 26 dönümünden biz sorumluyuz. Bunun dışında ki kısımlardan cami inşaatlarına başlamadan önce öneri projesiyle başladık. Çünkü cami çevresiyle cami olmakta. Sayın Belediye Başkanımızda bu anlayışta. Bu projeyi bir kaç basamak yukarı çıkartarak, çok daha güzel bir etrafı için yapıldı. Parça parça ihaleye çıkmaya başlandı. Bir Trabzon uşağı olarak şunu söylemek istiyorum. 
Bu camiyi yaptığımız için zaman zaman eleştirildik. Bu memleketin bir çocuğu olarak ve işi gücü cami tasarlayan ve yapan biri olarak bu cami bittiğinde etrafıyla beraber iyi ki yapmışsınız diyeceksiniz. Biz burayı aşkla yapıyoruz. Artık sizde aşkla bakın. Tekrar söylüyorum, bittiğinde bizi hayır dualarıyla anacaksınız” diye konuştu.

CAMİ VE KÜLLİYEYE ALİ ŞÜKRÜ BEY İSMİ Mİ VERİLECEK?
Trabzon Alemdar Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İrfan Altıner, bir çok isme teşekkür ederek başlayarak şu şekilde devam etti: 
“Burada önemli olan bu camiyi bitirip hizmete ibadete açmaktır. Geri kalan isim vs. Hepsi teferruattır. Camiye isim verme hakkı belediye meclisince derneğimize verilmiştir. Bu konuda Büyükşehir Belediyesince bize yetki verilmiştir. Elbette Trazon halkının düşünceleri de önemlidir. Ayrıca son sözü söyleyecek olan Cumhurbaşkanımıza bu konu arz edilerek takdirlerine sunulacaktır. 
Cami ismiyle ilgili Ali Şükür Bey ismi gündeme gelmişti. Ali Şükrü Bey bizim Muazzez şehidimiz kıymetlimiz. Fakat bu cami külliye, Ordu’dan Artvin’e, Bayburt’tan Gümüşhane’ye kadar D. Karadeniz’in ortak mülkü olacak. Marşinalliğe kaymadan, herkesi kucaklayacak, güzel bir isimle adlandırılması daha doğru olacaktır. 
Dernek başkanı olarak net şekilde ifade edeyim,  bu cami ve külliye eski bakanımız sayın Erdoğan Bayraktar tarafından yapılmakta. Yardım konusunda engellememe adına hesap numarası verilmiştir. Yardım yapmak isteyenlerin yardımları kabul edilecektir” dedi.

CAMİNİN ETRAFINDA Kİ ALANLARDA NELER OLACAK?
Toplantıda son olarak ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gürcan Başar konuştu. 
“Bulunduğumuz alan 182 dönümlük alandır. Dolgu düzenlemesi ve fuar alanı olarak geçmekte. 26 dönümü cami alanı olarak ayrılmıştır. Görkemli bir cami. Sayın Başkanımız etrafınında buna uygun olması için bizi talimatlandırdı. Etrafımızda yapılacak alanları anlatmak istiyorum. 
Camimizin doğu tarafında, 570 araçlık kapalı otopark yapılacak. Toplam otopark sayısı alanda 720 olacak. Bunun bir kısmı açık olarak üst kısımda yer alacak. Otopark’ın üzerinde Doğu Minibüs terminalini buraya alacağız. Amacımız burasının yaşaması. Yaşayan mekan olması. Yerli ve yabancı turistlerin burada vakit geçirmesi. 
Batı tarafında da batıdan gelen minibüsler için bir alan olacak. Ayrıca doğu tarafında Ortahisar Dolmuşları için alan ayırdık. Batıdan gelen, doğudan gelen insanlarımız bu akstan hareket edecek. İsterse kuzey güney yönünde araçlarıyla hareket edebilecekler. 
Yine Doğu tarafında da Otobüs Terminalimiz bulunmakta. O da bu alanı besleyecektir. 
Bulunduğumuz alanın sol tarafında Kuyumcu Kent Projesi tasarlanmakta. 
Kuzey Batısında Avrasya Pazarı planlanlanmakta. 
Kuzey tarafından Osmanlı Bahçesi planlanmakta. Camiyle bütünleşecek alan oluşacaktır. Osmanlı Bahçesinin hemen arkasında 11 dönümlük Bordo - Mavi Meydan Projesi olacak. 
Sol tarafta yine sokak çarşısı düşünüyoruz. İnsanların o sokaktan yürüyerek alış veriş yapabilece, dinleneceği sokak olacak. O sokağın bittiği noktadan eğimi düşük köprülerle güneyden insanları kuzeye taşıyacağız. Çünkü bu projenin bir diğer etabı Ganita Projesi. Ganitayı yine eski günlerine döndürmek istiyoruz. 
Yürüme yolları, bisiklet yollar yaparak eğilimi düşük köprülerle sahil yolunda rahatlıkla geçiyor şekilde kuzey tarafa aktarıp, Gülcamal Projesine veya Ganita kısmına taşımak istiyoruz. 
Hatta Meydan’a yürüyecek şekilde aks oluşturup daire şeklinde insanları dolaşabilecek aks şeklinde görüyoruz. Projelerin bazılarının başladık. Doğu Batı Ternimalleri ihale birimimize göndermeye başlayacak. 
Bu cami bitme aşamasında. Etrafında ki alanlarla bitsin istiyoruz. Bununla alakalı adımlar atmaya başladık” dedi.

Yorumlar (14)
X kisisi 10 ay önce
1. Soru : 20bin kisi ayni anda ibadet edebilecek! Ne zaman? Hangi vakit? (Avni aker 19bin kisilikti)
2.soru: yasam alani olacak! Sahil yoli ve ic yolun ortasinda kalan alana yapilan yere o kadar insani nasil getirecen. Ust gecitlemi? Alt gecit zaten yok.
Soru 3: kac aydir tek bir ustanin calismadigi insaat ne zaman bitecek?
Soru 4: gercekten cok mu lazimdi?
muhalif 10 ay önce
külliye kadar fuzuli yapılan başka bir şey yok şu trabzonda.zaten çevresi leş gibi lağım kokuyor.20 bin kişi aynı anda namaz kılmayacak orda hiçbir zaman çevresinde 3 4 tane daha camii var.toplama cemaatle anca bulurlar o kadar adamı.öncelik çevredeki pis kokuyu giderme olmalı
rümeysa 10 ay önce
binlerce kisinin her gün kullandigi boztepe yolu patika yoldan hallice olsun dolmuslarin les gibi olsun ama külleyeye para harca .ayranimiz yok icmeye.....
vatandaş 10 ay önce
al şükrü denen zat atatürk düşmanıdır. başka isim mi kalmamış?
inquisitive 10 ay önce
20 bin kisinin spor yapabilecegi, ya da is bulabilecegi bir yatirim akliniza gelmez di mi,
isleri yok camiye gitsinler diyorsunuz, siz de haklisiniz, onlar sizi orada tutuyor, hepsini ve fazlasini hakediyorlar da, haketmeyenlerin gunahi ne
Firtuna61 10 ay önce
Ali Şükrü Bey Camii. Ali Şükrü Bey Meydanı. Bence tarihi ve sosyal anlamda da yakışır. Paşalık yapmış, Trabzon Mebusluğu yapmış, ömrünü vatanına adamış Trabzonlu hemşehrimiz Ali Şükrü bey. Allah rahmet eylesin.
Turgay 10 ay önce
başından sonuna kadar milli mücadeleye muhalif olmuş bir zat. evet öldürülmesi yanlıştı ama adamın işi gücü muhalefet edip saltanatı savunmak . madem öyle ne işin var ankara'da istanbul'da kalıp ali kemal gibi istediğini yazsa idin.
Can 10 ay önce
Deccalın gelmesi yakındır.islami değerlerle show yapıkıyor orgi gibi denize yapsaydınız daha dikkat çekerdi.ben kışın görürüm dışarda kim namaz kılacak. Pazarkapı canini tıkıp yanlaeını istimlak edip büyük bir cami yapsaudılar anlardım. Bir tanede beşirlide var.anca dhow yaparız toplum olarak ben gideyrim cameye da
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 21 Nisan 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:26
Öğle 12:25
İkindi 16:11
Akşam 19:14
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Başakşehir 33 33
19. Gençlerbirliği 34 32
20. Erzurumspor 34 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23