2018 yılından beri maslahatgüzar seviyesinde temsil edilen Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye Büyükelçiliğine geçtiğimiz yıl Kasım ayında Saeed Al Dhaheri atanmış ve Aralık ayı içerisinde Cumhurbaşkanımıza güven mektubunu sunarak çalışmalarına hız vermişti.
Türkiye’ye atandığı günden itibaren şehrimizi ziyaretini beklediğimiz Sayın Büyükelçi Cumartesi günü sürpriz yaparak karayolu ile şehrimize geldi.
Aslında bu program daha geniş içerikli ve resmi ziyaretleri kapsayacak şekilde planlanacaktı. Sayın Büyükelçi geldiğinde şehrimizdeki İnşaat, Turizm ve Sanayicilerden oluşan sektör temsilcileri ile görüşmeler yapacaktı. Ancak o dönemde BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan’ın vefatı bu programın ertelenmesine vesile olmuştu.
Cumartesi günü saat 17:00 sularında telefonum çaldığında Sayın Büyükelçi’nin rotayı Trabzon’a döndürdüğünü öğrendim. 
Bir gece kalıp geri dönecekti.


Yaylada konaklamak istiyordu. 
Hemen Foleya Mountain Resort otelde rezervasyonunu yaptım. Vakfıkebir’de karşıladığım misafirimiz ile Erikbeli yaylasına gittik.
İşletme sahibi Sayın Atilla Ataman’a da bilgi verdim. 
Sağ olsun kendisi programını değiştirip gecenin o saatinde misafirimizi karşıladı.


Sayın Büyükelçi: BAE Büyükelçiliğinde görevli diplomat Taleb Al Tamimi ve tercümanları Nuri Karakaş ile birlikte gelmişti.
Sayın Ataman’ın o saatteki karşılaması ve ilgisi Sayın Büyükelçiyi ziyadesi ile mutlu etti.
Karşılıklı güzel temenniler ile başlayan sohbetimiz; önce Trabzonspor’a sonra turizme dayandı.


Sonra BAE’de Al-Ayn futbol takımının şampiyon olduğunu öğrendik. Yemek masası birden şampiyonlar ligine döndü desek yeridir.
Al-Ayn’nın Birleşik Arap Emirlikleri'nde El-Ayn şehrinin profesyonel futbol kulübüymüş.
İki şampiyon şehrin Al-Ayn ve Trabzon’un kardeş şehir olmasını konuştuk. İki şampiyon takımın karşılıklı dostluk maçını konuştuk.
Masadaki herkes bu konuların iki ülke dostluğunun pekişmesine katkı sağlayacağı gibi şehrimizin turizm hareketliliğine de pozitif etki sağlayacağının farkındaydı.
Gece yağmur, şimşek derken keyifli bir yayla karşılaması oldu.


Sabah cam gibi parlayan güneş ve birbirleri ile ses yarışması yapan kuşların cıvıltısı Büyükelçiye günaydın dediler.
Kahvaltının ardından Sayın Büyükelçi Trabzon Valisi Sayın Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu ile de görüştü.
Akşam masada konuşulanlar Sayın Zorluoğlu’na aktarıldı. Sayın Zorluoğlu da memnuniyetle karşıladı.


BAE’ye ait Emirates ve Fly Dubai gibi havayolu şirketlerinin şehrimize başlattıkları direk uçuşları bilen biri olarak bu ziyaretin çok kıymetli olduğu kanısındayım.
Sayın Büyükelçinin ertelenen resmi ziyareti en kısa sürede gerçekleştireceğini ve ziyaret kapsamında İnşaat, Turizm ve Sanayi sektörü temsilcileri ile ayrı ayrı toplantılar yapacağını hatırlatmak isterim. 
BAE ile aramızda turizmin ötesinde farklı kapılar açılması ümidi ile.

Kalın sağlıcakla.