10.11.2021, 09:28

Herkes iyi yaptığını söyler

Trabzon, Türkiye’nin çok önemli bir şehridir. Türkiye’de lobisi her yönüyle etkin ve yüksektir.  Bir Trabzonlu, Trabzon’dan yolu geçen herhangi birinin bile yükselmesinden çok mutlu olur. Trabzonlu geride kalmayı sevmez. En iyisini yapmaya çalışır. 

Ancak, Trabzonlu kendi içerisinde bu güçlü yönlerini avantaja çevirip Trabzon şehrinin olması gereken düzeyde yol kat etmesini sağlayamıyor. Bunda herkesin bir sorumluluğu olduğu kanaatini taşıyorum. Bazen küçük şeylere takılıp büyük resmi görmek istemiyoruz.  Çevremizdeki tüm illerde çok farklı gelişmeler olurken, biz bu gelişimi sağlayamıyoruz. Geçmişte Trabzon’dan birçok konuda geri olan iller aldı başını gidiyor. (Samsun, Eskişehir,  Kayseri, Antep vs.)

Şehirde sorumluluk almış ya da hali hazırda görevde bulunan herkes iyisini yaptığı kanaatini taşıyor. Tabii ki iyi yapılan bir sürü şey var.  Her şeye kötü demek elbette doğru değil. Ancak yapılan şeyler şehrin büyükşehir ya da gelişen şehir kavramına hizmet etmiyor. Her yönüyle sıkışmış bir şehir kimliği hep ön planda kalıyor. Şehrin bir master planı yok, ulaşım master planı yeni yapılıyor. (Daha önce yazdığım yazılarda, bu konulara farklı açılarla değinmiştim.) Bir master plan olmadığı için göreve gelen her yönetim kendine göre bir kavram oluşturup onu uyguluyor. Sonradan gelenler de olanı beğenmeyip değiştiriyor.

  Yazıma Trabzon’da çok tanık olduğum 3 kavramla devam edeceğim;

  • Öncesinde Trabzon’da yaşayıp uzun zaman sonra yeniden Trabzon’a gelenlerin şehirle ilgili olan yorumu ‘’ Trabzon olduğu yerde saymış, ya da geri gitmiş.’’.
  • Trabzon’a ilk defa gelenlerin Trabzon’la ilgili yorumu ‘’ İsmi kendinden büyük bir şehir …‘’.
  • Trabzon’da yaşayanların Trabzon’la ilgili yorumu ‘’ Bu şehirde hiçbir şey değişmez.’’.

Şimdi sorulacak bir sürü soru geliyor insanın aklına;

-  Tarihi, Kültürü, Sanatı, Sporu, Denizi, Tarımı, Turizmi, Ticareti, Üniversiteleri olan bir şehir neden ve nasıl oluyor da böyle yorumlanacak bir gerçekle yaşıyor? 

- Bölgenin merkezi olan ve daha önce ticaret yapmak, alışveriş yapmak, eğlenmek amaçlı Trabzon’a gelenler şimdi neden başka şehirlere gidiyor?

-Trabzon’un kendi insanı neden alışveriş yapmak ve eğlenmek için başka şehirlere gidiyor?

- Büyük markalar neden sadece AVM’de var? Cadde mağazalarında neden yeterli düzeyde marka mağazalar yok? Kunduracılar Caddesi, Maraş Caddesi, Uzun Sokak Türkiye’ye göre kira değeri çok yüksek yerler. Ancak bu caddelerde orta üstü marka mağaza sayısı çok az. Genelde küçük metrekareli, küçük işletmelerle dolu.(Çakma parfüm, küçük cep telefonu mağazaları, büfeler, küçük mağazalar vs.)

- Bir şehrin yüzünün değişmesindeki en önemli göstergelerden biri olan büyük ve güçlü markalar (Avm dahil) neden Trabzon’da hiç yok?

- Şehrin gençleri, şehirde yaşamamak için her türlü kaçış yollarını deniyor. Göç her yerde olduğu gibi Trabzon’un da çok önemli bir sorunu. Hem sermaye göçü, hem de genç yetenek göçü verir hale geldik. Neden herkes bu şehirden kaçmak için uğraşıyor?

- Bir oyun parkı yok, bir lunaparkı yok. Bir hayvanat bahçesi yok. Bir eğlence merkezi yok. Şehrin ekonomi yaratacak bir çekim merkezi neden yok? 

-Kısaca Trabzon, adeta ışıkları sönmüş, sesi kısılmış, kulağı sağır olmuş bir insan gibi duruyor. 

Bu Yönetenlerin, yetersizliğinden mi, yoksa Yaşayanların umursamazlığından mı kaynaklanıyor?

Diğer taraftan,

-Her yönetici ve yönetim kendine göre en iyisini yapıyor.

-Yönetenler, değiştiğinde sanki bir önceki dönemden intikam alırcasına her şeyi ve herkesi hemen değiştiriyor.

-Şehrin yaşayanları her değişen yönetene çok çabuk adapte olurken, şehirde bir şey değişmiyor. 

-Bunların yanında şehirde bazı koltuklarda oturanlar oradan hiç kalkmak istemiyor. Ve orada kalabilmek için her şeyi yapıyorlar

-Yanlış olduğu kabul edilen bazı durum ve projeler nasıl oluyor da yapılmaya devam ediyor. O yanlışa imza atan herkes yerinde duruyor (Boztepe Tünelleri gibi, bir sürü örnek sayılabilir)

- Turisti, Turizm’i güçlendirecek aksiyonlar üretilmiyor, olanlar da tadilattan çıkmıyor. Şehir merkezinde turiste para harcayacağı, zamanını geçireceği hiçbir alan ve aktivite yok. Hiçbir çekim alanı yok. Gün içinde doğaya takılan turist akşamüzeri otele mahkûm bir yaşam sürüyor.

- Sahile sıkışmış olan şehir yeni projelerle daha da fazla sahile sıkıştırılıyor. Yapılan Projelere bakıyorsunuz çoğu, şehre vizyon ve kalite katacak nitelikte değil. Önceden Gülcemal projesi diye bilinen dolgu alanının ne olacağı hala belli değil, Akyazı’dan Ganita’ya doğru olan bölgeye baktığınızda bilinenleri söyleyeceğim; Şehir Hastanesi, Stadyum ve çevresi, cami,  Kadın yaşam ve istihdam üssü, spor kompleksleri, itfaiye, GASİLHANE, Avrasya pazarı, Kuyumcu kent, Bilim merkezi, Büyük Camii ve Ulaşım Daire Başkanlığı, Ulaşım Genel Müdürlüğü ve toplu ulaşım otobüslerinin park alanı.

- Ganita güzel olacak, Yalıncak plajı çok güzel oldu. Yapılan güzel şeyler de var tabii ki.

- Alt yapı ile birlikte yapılan üst yapı çalışmaları aksaklıkları olsa da şehrin önemli bir ihtiyacı idi ve güzel olacak.

- Maraş caddesinin trafiğe kapatılması konusu neden daha kapsamlı düşünülmüyor? Üniversiteden Akyazı’ya kadar olan bölgeyi içine alacak şekilde öngörülmüyor. Maraş Caddesi kararının da enine boyuna düşünülmediği gerçeği ortada iken. 

- Şehirde hala bir raylı sistem kurgusu yok. (Ulaşım master planı ile birlikte gündeme gelecek!!!!)

- Değirmendere vadisi ve sanayi bölgesi neden şehre güzellik katacak şekle dönüştürülmüyor. (Sanayi siteleri daha içeri bölgelere taşınıp tek bölgede toparlanılabilir)

- Şehri Güneye açacak hiçbir proje yok. Ve herkes çözümü Güney Çevre yolu ve Samsun-Batum raylı sisteminde görüyor. Şehirdeki kamu içerikli projeler neden güneye kaydırılıp, sıkışan sahil daha çekim olabilecek projelere dönüştürülmüyor?

- Şehir Yollarını birbirine bağlayan dikey yollarımız olmadığı için Trafikte sorun yaşıyoruz. Ancak hala sahile paralel yollar yapılıyor. Dikey bağlantılar olmadığı sürece bu yatay yollar trafik sorunu çözmeyecek ve şehir daha da sıkışacak.

Yapılan şeyler, şehre bir şey katacak hale gelmiyor.

Bakıyorsunuz, bir dünya projeden bahsediliyor, ama şehre katkı sağlayacak hiçbir şey ortaya çıkmıyor, ekonomik değer yaratmıyor.

Herkes olduğu yerde en iyisini ve en doğrusunu yapıyorsa bu şehir neden bu gerçekleri yaşıyor? Bu şehrin insanı neden bunu yaşamak durumunda bırakılıyor?

Bir sorunu çözmek istiyorsanız, önce sorunu tanımlamanız gerekir. Sonra teşhisini koymanız, daha sonra da tedavisini uygulamanız gerekir. Sorunlar bu kadar ortalıkta dolaşırken, çözümler konusunda neden bu kadar çaresiz kalınıyor? 

Sorun İNSAN’ mı, İMKANSIZLIK’mı?

Yoksaaaaaaaaaaa...

Yorumlar (7)
TRABZON SEVDALISI 4 hafta önce
Sayın yazar. 19 yıllık AKP iktidarında, şahidim, S.Erdoğan ilk günden beri,Trabzon yereline büyük destek verdi. Türkiye çapında birçok ilk projeleri Trabzon a müjdeledi. Bunların yapılması için bakanlar, genel müdürler, müdürler ve Toki başkanları atadı. Malesef ve malesef ışte Trabzon.
Münür AYDOĞDU 4 hafta önce
Sayın yazar; Ne desemki bilemedim. Selamlar.
Rahmi ÖZÇİLİNGİR 4 hafta önce
Amaç daha yaşanabilir bir Trabzon, sürdürebilir ticaret, turizm gelirlerini artırmak ise yapılacak işler örnek alınacak modeller belli . Bu durumu düzeltecek kişiler Yine bu şehirde yaşayan ilgi ve etki alanı bu işler olan kimselerdir . Siz bugün bu yazıyı kaleme almakla sorumlu bir Trabzon sevdalısı gibi davranışınız devamında inşAllah sizin gibi sosyaentelektüel sermayeye sahip yine bu şehirde yaşamak ticaret yapmak isteyen kişilere örnek olur . Dünyanın her yerinde Trabzon'lular var (Bize her yer Trabzon) ama başka TRABZON yok..
Resül Çelik 4 hafta önce
Aynen katılıyorum, vizyon sahibi,işin ehli gerekiyor.
Sn.Yazar; 4 hafta önce
Sn.Yazar;
Öncelikle Kaleminize Sağlık. Sonrasında Şehrin Statik Yapısını, Dinamik Bir Sürece Taşıma Noktasında Müthiş Bir Motivasyon Değerlendirmesi. Sonrasında İse Vizyoner Tavsiyelerinizin Gelecek Ön Görüsünde Ki Ağırlığı. Tebrik Eder, Gerekli Yerlerde Arzulanan Adımların Atılması Temennisiyle… TEŞEKKÜRLER
By Sabri 3 hafta önce
Trabzon Karadeniz bölgesinde en geri kalmış bir ildir.
Ordu bile Trabzonu solladı.
Ama bu durumu Trabzon halkı istiyor hatta gönülden istiyor.
Üretim ve istihdama yönelik hiç bir yatırım yok.
Bu şehir yokluğa ve yoksulluğa terk edilmiştir.
Bu tür yazıları okuyan yetkililerimiz yarınsı günü ,bir kamera,bir fotoğraf makinesi alıp sahile iniyor elinde bir kağıdı alıp masanın üstüne seriyor elini şöyle bir uzatıyor parmağıyla bir yeri gösterip devvv proje mega proje diyip gazeteye bir başlık attırıyor. İşlem tamam..
Trabzon bu körlüğü hak etmiyor.
Kemal Üçüncü 3 hafta önce
Emeğine sağlık kardeşim.
İlgililer mu metni okuyordur, umarım.
Sorunlara ilişkin sorular tanımlanmış.
Teferruatı ilgililere kalsın..
Selamlar..
10
açık
Namaz Vakti 06 Aralık 2021
İmsak 05:53
Güneş 07:24
Öğle 12:17
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Fenerbahçe 15 27
3. Konyaspor 14 26
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8