Son şampiyon geçtiğimiz sezon en iyi yaptığı işlerden birisi olan deplasman maçlarını oynayamıyor. En son 7 yıl önce üst üste deplasmanlarda mağlubiyet gelmişti bu durum tekrarlandı. Büyük yatırımlar yapılan ve farklı farklı hedefler koyan Trabzonspor bütün hedeflerinden bir bir uzaklaşarak maddi ve bunu tetikleyen manevi bir darboğaza girdi.

İş dış sahaya geldiğinde sıradan bir takım hüviyetine geçen Trabzonspor bu durumu tekrar yaşadı. Abdülkadir’in hafta başında kasık ağrıları vardı ancak sağlık ekibi ‘oynayabilir’ raporu verdi ve oyuncu Hatay’a götürüldü. Kuşkusuz Trabzonspor’un son haftalardaki Bakasetas ile birlikte öne çıkan iki isminden birisi. Yedekte başlatıldı, süre alamadı. Anlaşılamayan bir diğer durum ise gol yemeyen Bartra-Denswil tandeminin bozulmasıydı. Burada da bir değişim yaşandı.

Maça iyi başlayıp golü de bulan Trabzonspor 45 dakika boyunca yine saha içerisinde adeta kayboldu. Takımın forveti Gomez 44’de pozisyon buldu tek organize atak ise 43 de geldi.

Kalite olarak ligin en zayıf rakibi olarak görünen Hatayspor’dan üst üste 2 gol yiyen Trabzonspor’da artık kronikleşen o sorun baş gösterdi.

Takım oyundan koptu ve oyuncular bireysel hamleler hareketler  yapmaya başladı. 

Hemen hemen tüm maçlarda bu durum yaşanmaya başladı. Oyundan uzaklaşan oyuncular bireysel olarak gol bulabilme içgüdüsüne kapılıyor. Bazen Trezeguet topu ezerek gidiyor, Bazen Djaniny bilinçsiz şekilde kaleye hücum ediyor. Bazen de orta saha oyuncuları gördüğü yerden vurma çabası içine giriyor. Bu bireyselleşme her defasında mental olarak düşmüş takımı geri düşürüyor ve art arda kontra ataklar yeniyor.

Bu sorun teknik heyette mi yoksa oyuncu grubunda mı? Söz konusu bu durumun tahlili yapılması gerekiyor. 

Ki Trabzonspor fazla öteye gitmeyelim bir önceki sezon Beşiktaş, Galatasaray, Göztepe, Konyaspor,  Fenerbahçe, Altay, Kayserispor gibi maçları Trabzonspor hep son dakikalarda almıştı. Son dakikaya kadar sakin ve ayakta kalabilen bu takım ne yazık ki bu özelliğini kaliteli de oyuncuları olmasına rağmen yitirdi.

Geri gelir mi bilinmez ama önce bu duruma çözüm bulunmalı… 

Son söz olarak; Devre arası ve sezon başı yapılan transferlerle büyük yükler altına giren ve genel anlamda ekonomik olarak zor günler geçiren Trabzonspor’un taraftarına gelecekle ilgili yapacağı hamleleri anlatması ve güven ortamı yaratması gerekiyor. Avcı ve yönetim ile yapılan görüşmeden sadece ‘destek’ mesajı kamuoyu ile paylaşılmıştı.