Ligin başlamasına 2 hafta kala Trabzonspor en ciddi müsabakasına AEK karşısında çıktı. Geriye dönüp bakıldığında karşılaşılan rakipler Trabzonspor’un 1-2 gömlek altı takımlardı. AEK ise tam Trabzonspor’un tam dişine göre bir rakip. Yenilmeyen, şampiyon, gol yemeyen ve Şampiyonlar Ligi’nde boy gösteren bir rakip. Daha kompakt ve hazırlar. 

Elbette ki bu bir hazırlık maçı ölçü olarak göstermek doğru değil. Her zaman hazırlık maçlarında mağlubiyetini daha sağlıklı olduğuna inanırım. Daha realist bir şekilde önüne bakma fırsatı bulursun.

Ki öyle de oldu.

Trabzonspor net bir oyun kurucu eksikliğini tüm çıplaklığıyla gördü.  Sosa’dan sonra Hamsik’in devrettiği bayrağı taşıyabilen bir orta saha oyuncusu yok. Bakasetas veya Ömür’den birsi bu denklemde feda edilip bir 8 numara sorunu çözüme kavuşmalı. Bakasetas bu görevi üstlense de bahsettiğimiz oyuncu meziyetlerine sahip değil ve daha çok ofansif takımda fayda veriyor.

Şu an yapılan transferler sakatlıkları da devreye sokunca ara oyuncu transferleri, net oyuncu ihtiyacı arayışı devam ediyor.

Ancak eldeki bal yapmayan arıların hiçbiri aldıkları kontratlar nedeniyle gitmeyi tercih etmiyor. Başlı başına kulübün elini kolunu bağlayan en baştaki durum bu.

Bu alanı en az hasarla tamir edebilme adına yeterli süre var. 45 gün sonra transfer dönemi sona erecek. Trabzonspor  kaliteli bir oyun kurucu, pivot santrfor ve Yusuf Sarı hızında olacak  kalitesi yüksek bir isimle yarışın içine bir köşeden dahil olabilir.

Hüseyin, Orsic, Fernandez ve son olarak sakatlar kervanına Benkovic de eklendi. Hüseyin ve Benkovic lig maçına yetişecek gibi duruyor.

Ayrıca dikkatimi çeken durumlardan bir tanesi de 2-0 sonuçla Trabzonspor devreye girdi. Dönüşte ise o beklediğim reaksiyon verilmedi. Bunun nedeni olarak 1 aylık ağır kamp süreci diyebiliriz, eminim ki bu sorunun da üstüne gidilecektir.

Umut veren olaylardan birisi ise Trabzonspor’un kenar ortaları ve kafa vuruşlarıydı. Hemen hemen takım kamp boyunca çalıştığı bu organizasyonlarda etkili olmayı başardı. Ayrıca genç Ali Şahin’in yükselişi de sevindirici bir detay olarak cebimize koyabiliriz.

Rakibin Trabzonspor’un uyguladığı presi erken kırması sonucu da net etkiledi.

Netice de elbette eksiklikler var çözümleri de belli.